Kaçtı denilen Rus spiker Şanlıurfa'da ortaya çıktı

Kaçtı denilen Rus spiker Şanlıurfa'da ortaya çıktı

Rusya devlet haber kanalı 1. Kanal'ın (Pervıy Kanal) editörlerinden Marina Ovsyannikova'nın canlı yayında savaş karşıtı protestosu sonrası, tepkisiz kaldığı için eleştirilen spiker Yekaterina Andreyeva'nın Şanlıurfa'da olduğu ortaya çıktı.

Rus haber spikeri Yekaterina Andreyeva, ‘İstanbul’a kaçtı’ iddialarına cevap verdi. Türkiye’de olduğunu doğrulayan spiker, "Peygamberler şehri Urfa’dan enerjiyi Moskova’ya getireceğim" dedi.

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarının ilk günlerinde devlet kanalı ORT'de yapılan savaş karşıtı protesto büyük ses getirmişti. Kanalda editör olarak görev yapan Marina Ovsyannikova, haber bülteni sırasında elinde “Savaşa hayır” yazılı bir pankartla canlı yayına çıkmıştı. Ovsyannikova bu eylemi ile ilgili hakim karşısına çıktı.

Geri dönecek

Protestoya tepkisiz kalan ünlü sunucu Yekaterina Andreyeva da eleştirilerden nasibini aldı. Önceki gün ise Andreyeva'nın Türkiye'ye kaçtığı iddiası ortaya atıldı. Ünlü sunucu sosyal medya hesabından Türkiye'de olduğunu doğruladı. Ancak ünlü sunucu İstanbul ve ‘peygamberler şehri' olarak nitelediği Şanlıurfa'yı gezdikten sonra Moskova'ya döneceğini duyurdu.

Rus devlet kanalındaki eylemi yapan Marina Ovsyannikova da ortadan kayboldu. 44 yaşındaki Ovsyannikova'nın yaklaşık 2 aydır ev hapsinde tutulduğu Moskova'daki konutundan kızıyla birlikte kaçtığı ortaya çıktı. 10 yıl hapsi istenen gazeteci, en çok arananlar listesine girdi.

Spikerle aynı kanalda çalışan Marina Ovsyannikova, Andreyeva'nın canlı yayınında elinde bir pankartla protesto gösterisi düzenlemiş ve Ukrayna'ya düzenlenen askeri operasyona karşı çıkmıştı. Andreyeva yayın sırasında tepki göstermemişti.