Kadıköy Belediyesi’nde toplu sözleşme

Kadıköy Belediyesi’nde toplu sözleşme

CHP’li Kadıköy Belediyesi’ne bağlı KASDAŞ şirketinin kafe ve restoranlarında çalışan işçilerin örgütlü olduğu DİSK’e bağlı Dev Turizm-İş Sendikası ile belediye yönetimi arasında toplu sözleşme imzalandı. Kadıköy...

CHP’li Kadıköy Belediyesi’ne bağlı KASDAŞ şirketinin kafe ve restoranlarında çalışan işçilerin örgütlü olduğu DİSK’e bağlı Dev Turizm-İş Sendikası ile belediye yönetimi arasında toplu sözleşme imzalandı. Kadıköy Belediyesi’nde düzenlenen imza törenine Dev Turizm-İş yöneticileri ve işçilerin yanı sıra DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da katıldı.

Sendikadan yapılan açıklamaya göre, sözleşmeyle elde edilen kazanımlardan bazıları şöyle:

-Disiplin kurulunda işverenin karar alma üstünlüğü olmayacak; kurulun 4 üyesinin 2’sini sendika, 2’sini işveren atayacak. Eşitlik durumunda tarafların ortak mutabakatla belirlediği tarafsız kurul başkanı karar verecek.

-İşyerinde bir işçinin bir üst göreve terfi ettirilmesinde sendika Yükseltme Kurulu aracılığıyla karar süreçlerinin içerisinde olacak. Ayrıca yeni işe alımlarda işçi temsilcileri de önerilerini yine aynı kurul aracılığıyla sunacak.

-Kıdem tazminatı 33 gün üzerinden hesaplanacak. Fazla mesai ücretleri yüzde 50’den yüzde 60’a çıkarılacak. Yıllık ücretli izinler 1-5 yıl arası çalışan işçiler için 16 işgünü, 5-10 yıl arası işçiler için 22 işgünü, 10 ve üstü olan işçiler için 28 iş gününe çıkarılacak.

-8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve 25 Kasım Kadına Karşı Şiddeti Önleme Günü’nde kadın işçiler sendikanın etkinliklerine katılmaları için ücretli izinli sayılacak.

-1 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere, işçilerin ücretlerine yüzde 14,4 zam yapılacak. Ücretleri bu zamdan sonra AGİ hariç 1500 TL’nin altında kalan işçilerin ücretleri AGİ hariç 1500 TL’ye çıkarılacak. Yılda 2 kez 15’er günlük ücret tutarında 2 ikramiye verilecek. Her ay net 100 TL aile yardımı ödenecek.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi