Kadın avukatı iten Baro Başkanından skandal açıklamalar: Hak etti!

Kadın avukatı iten Baro Başkanından skandal açıklamalar: Hak etti!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Mersin’den olay yaratan bir video geldi. Videoda Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi’nin düzenlediği basın açıklamasında Mersin Baro Başkanı Ali Er’in Merkez üyesi Şilan Türk’ü...

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Mersin’den olay yaratan bir video geldi. Videoda Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi’nin düzenlediği basın açıklamasında Mersin Baro Başkanı Ali Er’in Merkez üyesi Şilan Türk’ü konuşma yaptığı sırada kürsüden ittiği görülüyor. Er kadın avukatı neden ittiğini Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programında anlattı. Baro Başkanı, videoda olanlar kadar skandal açıklamalarda bulundu.

Kaydedilen o anların öncesi olduğunu ve haberlerin tek taraflı yapıldığını savunan Er "Mersin barosu olarak siyasi bir amaç gütmeksizin evet ya da hayır yönünde bir açıklama yapmadık. Bu konuda Barolar Birliği'nin bir kuruluşu olan TÜBAKOM tarafından bize yollanan bildirinin içeriğinde, siyasi olduğunu düşündüğümüz için, 'hayır'ın büyük puntolarla yazılmış olduğunu gördük. Arkadaşlara siyasi parti olmadığımızı, büyük olan 'evet' de olsa değiştirmemiz gerektiğini söyledik. Küçültüp basına verebilirsiniz dedim. Biz barolarımızı siyasete alet etmek istemiyoruz. Ama arkadaşlar kabul etmedi. Şilan Türk ve arkadaşları Kadın Hakları Merkezi'nden istifa ettiği için o metni başkasının okumasını istedik. İstifa eden arkadaş istifa metnin okumak istedi. Biz de davet ettiğimiz arkadaşımızın kadın haklarına dair yazılan metnimizi okumasını istedik. Diğer arkadaşımız ''benim şunu okumam gerek' diyerek araya girdi ve ben aslında ona müsaade ettim. El hareketlerinden anlaşılıyor. Merkez üyesi arkadaş gelmeden, Şilan Türk kürsüye gelerek metni okumaya başladı. İtekleme olayı yok aslında. Müsaade edin diyerek diğer arkadaşa yer açmaya çalıştım" dedi.

Baro Başkanı Ali Er bağlantının ilerleyen dakikalarında yaptığı hareketi savundu: Bütün kadınlardan bu konuda özür dilerim. Ama o arkadaşımızın öncesinde oluşan hareketleri dolayısıyla ondan böyle bir şeyi düşünmem. O arkadaşımızın bazı hareketleri nedeniyle hak ettiğini düşünüyorum.

'İTEKLEMEDİM ANİ REFLEKS İLE ÖYLE GÖRÜNÜYOR'
Er itekleme anına dair ise "Çok da itekleme yok. O anki refleks ile birlikte o biraz fazla görülmüş olabilir. Basın o boyuttan gördüğü için sadece öyle görünüyor" açıklamasını yaptı.

Kadın avukat açıklamasını okusaydı ne olurdu? sorusunu yanıtlayan Baro Başkanı Er "Anons ettiğim kişiden sonra okumuş olsaydı bir sıkıntı olmazdı. Amaç farklı, provokasyon var orada. Olay itekleme üzerinden gidiyor ama bize destek verenler de var. Mersin Barosu'nun böyle özel bir günde böyle bir konuyla gündeme gelmesini istemezdim. Arkadaşlarımıza böyle bir şeyi yapmak istemezdim" dedi.

İşte o röportaj:

Baro Başkanı'nın avukatı ittiği görüntüler şöyle:

">

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
GENEL