Kadınlar, istismar affına karşı bir araya geldi: Aklınızdan bile geçirmeyin

Kadınlar, istismar affına karşı bir araya geldi: Aklınızdan bile geçirmeyin

Kadınlar, istismar affına karşı bir araya ge... İstanbul ve Ankara'da bir araya gelen kadınlar, AKP'nin çocuklara yönelik cinsel istismar suçlularını aklamak için yaptığı "evlilik affı" çalışmasını protesto etti. Kadınlar, çocuk istismarını aklayacak herhangi bir girişim için "Aklınızdan bile geçirmeyin" dedi.

İstanbul ve Ankara'da bir araya gelen kadınlar, AKP'nin çocuklara yönelik cinsel istismar suçlularını aklamak için yaptığı "evlilik affı" çalışmasını protesto etti. Kadınlar, çocuk istismarını aklayacak herhangi bir girişim için "Aklınızdan bile geçirmeyin" dedi.

İstanbul ve Ankara'da bir araya gelen kadınlar iktidarın bayramdan sonra Meclis gündemine getirmeye hazırlandığı ve çocuk istismarı faillerini “evlilik affı” adı altında salıverilmesine neden olacak yasa tasarısı girişimi protesto etti.

Çankaya Belediyesi önünde sosyal mesafeye dikkat edilerek yapılan eylemde, “Bu yasanın bir sefere mahsus olacağını söylüyorlar. Bugün de yarın da, çocuk istismarının meşrulaştırılmasına, bir tek çocuğun bile zarar görmesine göz yummayacağız” vurgusu yapıldı.

Ankara'nın ardından İstanbul'da Kadıköy İskelesi önünde eylem yapıldı.

Fatih Erbakan’dan çirkin açıklama: 15 yaşına geldiyse çocuk değildir

'ÇOCUKLARDAN ELİNİZİ ÇEKİN'

Aklınızdan bile geçirmeyin" diyen kadınlar basın açıklamasında şunları kaydetti:7

"Dört yıldır hükümet, çocuk istismarı faillerini ‘evlilik affı’ adı altında salıvermek için yasa çıkarmaya çalışıyor. Her seferinde var gücümüzle karşı çıkarak durdurduğumuz yasa tasarısı, şimdi de bayramdan sonra meclis gündemine getirilmeye hazırlanıyor.

Bu yasa tasarısı ne diyor?

Yasa tasarısı; bir çocuk cinsel istismar failiyle evlendirildiyse, çocuğu istismar eden kişi çocuğun kocası olarak eve döner diyor. Çocuk ve istismar faili arasında 15 yaş fark olabilir diyor. Yani; 30 yaşında bir erkek 15 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz etti ve çocuk, tecavüz edenle evlendirildiyse, tecavüz faili artık çocuğun kocası olduğu için suçsuzdur diyor.

Bu yasa tasarısı kimi koruyor, kimi cezalandırıyor?

Tasarı tecavüzcüleri koruyor, cinsel istismara uğratılmış çocukları cezalandırıyor. Bu tasarının meclisten geçmesi, çocukların devlet eliyle sistematik olarak tecavüze mahkûm edilmesi anlamına getiriyor.

Türkiye, çocuğa yönelik cinsel istismarda dünyada 3'üncü sırada. Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye'de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı son 10 yılda 3 kat arttı. Türkiye'deki cinsel suçların yüzde 46'sı çocuklara karşı isleniyor. 2002'den bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğratılarak doğum yapan çocuk sayısı 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti. Bakanlık tarafından duyurulan bu veriler bile bu topraklarda yaşanan çocuk istismarı vakalarının korkunç boyutlarda olduğunu gösterirken bizler bu verilerin gerçek sayıların çok altında olduğunu biliyoruz. Kısa zaman önce İstanbul’da bir devlet hastanesinde bir kadın hastane çalışanının ortaya çıkardığı hastaneye bir yılda 376 çocuğun hamile olarak getirildiği ve tutanak dahi tutulmadığı gerçeklerini ortaya koyan liste bunun en yakın kanıtıdır.

Her geçen gün televizyonda, sosyal medyada çocuk istismarını açık açık savunanlar artıyor.

Evlenmek ya da çocuk yapmak çocukların değil, yetişkinlerin kendi rızalarıyla verebileceği kararlardır. Çocukların çocukluklarını çalmanıza izin vermeyeceğiz!

Bu yasanın bir sefere mahsus olacağını söylüyorlar. Bugün de yarın da, çocuk istismarının meşrulaştırılmasına, bir tek çocuğun bile zarar görmesine göz yummayacağız.

Biran önce;

- Yasa tasarısı, yalnızca akran ilişkisinden kaynaklı yaşanan mağduriyetleri giderecek biçimde düzenlenmeli,

- Cinsel istismarı önlemek için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı,

- Aile rızasıyla 17, mahkeme kararıyla 16 olan evlilik yaşı, hiçbir gerekçeyle esnetilemeyecek biçimde 18 yaş altına yasaklanmalı,

- Devletin sorumluluğunun, tecavüzcüleri değil çocukları korumak olduğu unutulmamalıdır.

Kadına yönelik erkek şiddetinin önlenmesini, kadın ve çocukların şiddetten korunmasını ve şiddetin soruşturulmasını amaçlayan İstanbul sözleşmesi şiddet uygulayan erkekleri ve AKP'yi rahatsız ediyor. Kadına yönelik şiddetle mücadele ettiğini söyleyen hükümet ise tüm bu rahatsız erkekleri sessizliğiyle destekliyor. Bu sessizlik kadına yönelik şiddeti savunan, cinsiyetçi, istismarcı, şiddet uygulayan erkeklerin – artık bizlere yer verilmesi yasaklanan – TV programlarında, gazete köşelerinde sesini yükseltmesiyle sonuçlanıyor. AKP’nin kirli zihniyetinin yansıması AKİT TV’de açık açık istismarı destekleyen açıklamalar ile nabız yoklanmaya çalışılıyor.

Güvende değiliz! Evden çıkmayın diyenler, çocukların ve kadınların ev içinde maruz bırakıldığı şiddete yönelik tek bir önlem bile almayanlar, sığınma evlerine kabulleri durduranlar, kadına ve çocuğa yönelik şiddetle mücadele kanununun uygulanmasını sınırlandırmaya çalışanlar. Cinsel istismar failleri affedilmeye çalışılırken, İstanbul Sözleşmesi uygulanmazken, yasalar çocukları ve kadınları korumazken, maruz kaldığımız şiddet, bizim için sokaktaki virüsten daha tehlikeli! Güvenle evimizde kalabilmek için, evlerde de sokakta da çocukların ve kadınların güvenli olacağı zamanlar için virüse rağmen bugün buradayız!

Aklınızdan bile geçirmeyin! Çocuklardan elinizi çekin!

Yaşasın kadın dayanışması!"

"Kadınlar, istismar affına karşı bir araya geldi: Aklınızdan bile geçirmeyin" haberi, 21 Mayıs 2020 tarihinde yazılmıştır. Medya kategorisi altında bulunan Kadınlar, istismar affına karşı bir araya geldi: Aklınızdan bile geçirmeyin haberi 2020 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Kadınlar, istismar affına karşı bir araya geldi: Aklınızdan bile geçirmeyin 2023 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Medya konusunda 11 Aralık 2023 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.
 • YORUM YAZ

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  SON HABERLER
  1. 15:00 Oyuna geri dönmenin vakti geldi!
  2. 14:35 Beşiktaş’ta Hangi oyuncular, Neden Kadro Dışı Bırakıldı
  3. 14:07 Fırında makarna nasıl yapılır? Fırında makarna yapmanın püf noktaları nelerdir?
  4. 13:41 Kolay Makarna Tarifi: Makarna Nasıl Yapılır?
  5. 13:13 İtalyan Makarna Tarifi: Geleneksel İtalyan Makarnası Nedir?
  6. 13:00 Squid Game The Challenge hakkında oyunculardan itiraflar gelmeye devam ediyor
  7. 12:00 Taylor Swift yaptığı açıklamalar ile sosyal medyayı salladı
  8. 11:42 “AKP ile arka kapı diplomasisi” iddiasına HEDEP’ten yanıt: Gizli protokol yapmak bizim işimiz değil
  9. 11:31 "Türkiye Tek Yürek Kampanyası”nda bağışlanan 115 milyar liranın 30 milyarı toplanamamış!
  10. 11:26 İddia: Şırnak'ta yurttan atılan lise öğrencisi intihar etti
  11. 11:21 CHP, ilçe sayısını 14’ten 20’ye taşımayı hedefliyor: 7 ilçe için özel çalışma yürütülüyor
  12. 11:15 Mal varlıklarına el konulan Eylül Öztürk, kazandığı parayı açıkladı
  13. 10:52 Oryantal Didem Kınalı sokak ortasında gasbedildi
  14. 10:49 İsrail ordusu ölen asker sayısını açıkladı
  15. 10:40 Sinan Akçıl: Murat Kurum ismi beni heyecanlandırıyor
  16. 10:37 Karar yazarı Mehmet Ocaktan: Gazze için ağlayıp İsrail'e giden gemilere mendil sallamak
  17. 10:31 Evlat söz konusu olduğunda kimsenin gözü ne İslam ne insan hakları görmüyor demek ki
  18. 10:23 Naci Görür’den deprem uyarısı: İlçe ilçe en riskli yerleri saydı
  19. 10:20 Ekim ayı işsizlik rakamları açıklandı
  20. 10:18 Borsa haftaya yükselişle başladı
  Otomotiv Haberleri