Kadro olduğu halde 3 yıl atanmayan akademisyenin yerine dekanın oğlu atandı

Kadro olduğu halde 3 yıl atanmayan akademisyenin yerine dekanın oğlu atandı

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü’ne 2012 yılında ÖYP atamasıyla araştırma görevlisi olarak giren O.Ş., 2013 yılında doktora eğitimini tamamladı. Müzik bölümünün üniversitede yeni kurulmasına...

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü’ne 2012 yılında ÖYP atamasıyla araştırma görevlisi olarak giren O.Ş., 2013 yılında doktora eğitimini tamamladı. Müzik bölümünün üniversitede yeni kurulmasına ve akademisyen açığına rağmen O.Ş.’ye yardımcı doçentlik kadrosu verilmedi.

SoL’un haberine göre, Dekanla daha önce yaşadığı bir sorun nedeniyle ve üniversitedeki haksız uygulamalara karşı çıktığı için bu durumla karşılaştığını belirten O.Ş., bölüm başkanın da kadro talebinde bulunmasına rağmen 3 yıl boyunca bekletildi, kadrolar başka isimlere verildi.

Üniversitelerarası Kurula Doçentlik için başvuru yapan O.Ş., 2016 yılında doçentlik unvanını da aldı. Doçent unvanı sonrası bölüm başkanının O.Ş.’ye ilişkin talabi Dekan tarafından yeniden reddedildi. Daha sonra bölüm başkanı emekli edilirken, Dekan bölüm başkanı yerine kendini bu göreve atadı.

Duruma tepki gösterdiğini belirten O.Ş., AKP’nin çıkardığı son KHK ile birlikte Dekanın talebi üzerine üniversiteki işinden atıldı. YÖK’ün doktorasını tamamlayanların ilişiğinin kesilemeyeceğine ilişkin kararına karşın Dekanlık tarafından hukuksuz bir adım atıldığını belirten O.Ş., durumu yargıya taşıdığını ifade etti.

Kendisinin hakkı olan kadroyu vermeyen Dekan’ın kendi oğlunu fakülteye araştırma görevlisi olarak aldırdığını belirten O.Ş., Görsel İletişim Bölümü için yapılan sınavda 3. sırada olan Dekan Emine Yıldız Doyran’ın oğlunun mülakat sonrası araştırma görevlisi yapıldığını söyledi. O.Ş., dekanın juriyi atayan kişi olduğuna ve sorulan tek soruyu da hazırlayan kişi olduğuna dikkat çekip, kadro alımında usulsüzlük olduğunu dile getirdi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Eğitim