Erdoğan "Bir ölür, Bin diriliriz!' demişti: Kalan sağlar AKP üyesi yapıldı

Erdoğan

Erdoğan "Bir ölür, Bin diriliriz!' demişti: ... Pandemi günlerinde Doğu ve Güneydoğu’da halk hastanelerde boş yer olmadığı gerekçesiyle hayatını kaybedip ihmaller zincirinde yaşam mücadelesi verirken iktidar, canını hiçe saydığı vatandaşı rızası dışında AKP’ye üye yapma gibi hummalı çalışmalar içinde.

Pandemi günlerinde Doğu ve Güneydoğu’da halk hastanelerde boş yer olmadığı gerekçesiyle hayatını kaybedip ihmaller zincirinde yaşam mücadelesi verirken iktidar, canını hiçe saydığı vatandaşı rızası dışında AKP’ye üye yapma gibi hummalı çalışmalar içinde.

Kovid-19 pandemisi süresince Mardin'de sosyal yardım yapılan bir mahallede 400 kişinin rızası dışında AKP'ye üye yapıldığı söyleniyor.

gazetemanifesto.com'un haberine göre; Uzun bir aradan sonra üye sayısında düşüş yaşayan AKP, “Üye sayımız artıyor, ailemiz büyüyor” sloganıyla “üye seferberliği” başlattı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı verilerine göre koronavirüs (Kovid-19) salgınının yaşandığı Mart ve Temmuz ayları arasında geçen 5 aylık süreçte AKP’nin üye sayısında 100 bine yakın artış yaşandı. Pandeminin yaşandığı sözkonusu dönemde AKP’nin “Sosyal Destek Paketi” kapsamında bin TL yardım yapılan kişilerin habersiz bir şekilde üye yapıldığının ortaya çıkması, artışın nedenine ilişkin şüphelere yol açtı.  

BİR MAHALLEDE 400 KİŞİ ÜYE YAPILDI

Mezopotamya Ajansı‘ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre Van’da salgın döneminde “Sosyal Destek Paketi” kapsamında bin TL yardım dağıtılan kişilerin rızaları dışında AKP’ye üye yapıldığının ortaya çıkmasının ardından, benzer bir olay da Mardin’in Savur ilçesinde yaşandı. Savur’da HDP’nin yüzde 80’in üzerinde oy aldığı Sürgücü (Ewîna) Mahallesi’nde pandemi sürecinde “Sosyal Destek Paketi” kapsamında bin TL yardım verilen yaklaşık 400 kişinin, rızası dışında AKP’ye üye yapıldıkları öğrenildi. AKP’ye üye yapıldıklarını telefonlarına gelen mesajlarla öğrenen yurttaşlar, şaşkınlık yaşadı. Mesajla birlikte AKP’ye üye yapıldıklarını fark eden yurttaşlar, mahallede yaptıkları araştırma sonucunda bin TL yardım verilen mahalle halkının tamamının AKP üyesi yapıldığını fark etti.

ÜYELİĞİNİ İPTAL ETTİ

Hayatının evi ile bahçesi arasında geçtiğini belirten Celile Salgın, kendisinin üye yapıldığını eşinin telefonuna gelen mesajla öğrendiğini söyledi. Salgın, “Bu devletin siyasetinin bir parçasıdır. Mesaj geldiğinde çok sinirlendim. Rahatsız oldum. Kendilerine göre böyle yapmışlar” dedi. Salgın, mesajın gelmesinin hemen ardından e-devlet uygulaması üzerinden üyeliğini iptal ettiğini belirtti. Salgın, imzaları olmadan, başvuru yapmadan nasıl üye yapıldıklarını anlam veremediklerini söyledi. Sürgücü’de yaklaşık 400 kişinin benzer şekilde AKP üyesi yapıldığını öğrendiklerini ifade eden Salgın, “Muhtarı aradık. HDP İlçe Eş Başkanını aradık. Avukatı aradı muhtar. Avukat imza olmadan böyle bir şey olmayacağını söyledi. Ama bizi üye yapmışlar” dedi. Muhtar aracılığıyla AKP Savur İlçe Başkanını aradıklarını, “Bizimle alakası yok” cevabını aldıklarını belirten Salgın, “Bizim milletimiz için AKP üyesi olmak büyük bir utançtır” diye belirtti.  

AKP İLÇE BAŞKANI: YURTTAŞLAR ÜYE OLMAK İSTİYOR

Telefonla ulaşılan AKP Savur İlçe Başkanı Ensari Kavak, kimseyi haberleri olmadan üye yapmadıklarını savundu. Salgın kapsamında yapılan bin liralık sosyal yardım sonrası kayıtların yapıldığına dair konuşan Kavak, “üye olmayana yardım verilmiyor” diye bir söylentinin çıkması nedeniyle yurttaşların kendilerini arayıp, üye olmak istediklerini ileri sürdü. 

Muhtarların da kendisini arayarak durumu aktardıklarını belirten Kavak, üye olmayanlara yardım verilmemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Kavak şunları söyledi: “Kimileri ‘yardımlar devam edecekse üye oluruz’ diyorlardı. Yaklaşık 3 bin kişiye yardım yapıldı. Biz bu 3 bin kişiyi aramak zorundayız. Cumhurbaşkanımızın selamı ile. Tabii bu arada biz de üye olmak isteyip istemediklerini soruyoruz. Vefa grubu ile beraber jandarma dağıttı bu yardımları. Biz bu yardım verilenleri Cumhurbaşkanımızın selamı ile aradık, AK Parti adına aramadık. Ellerine yardım geçti mi geçmedi mi diye.”

FORM İMZALATMADAN ÜYELİK

Haberi olmadan kimseyi üye yapmadıklarını savunan Kavak, üyelik için kişinin ıslak imzasının gerekip gerekmediği sorusuna “Üyelik için ıslak imza gerekiyor. Pandemi sürecinde genelde gidemediğimiz için form imzalatamadık. Ama daha sonra bilahare kendilerine form iletilmek üzere üyeliklerini yaptık” dedi. Van’da pandemi sürecinde 1000 liralık sosyal yardıma başvuran ve yardım alan kişilerin haberleri olmadan AKP üyesi yapıldığı ortaya çıktı. Benzer şekilde Van’da pandemi yardımı alan yurttaşların habersiz şekilde AKP’ye üye yapıldığı ortaya çıkmıştı.

"Erdoğan "Bir ölür, Bin diriliriz!' demişti: Kalan sağlar AKP üyesi yapıldı" haberi, 29 Temmuz 2020 tarihinde yazılmıştır. 29 Temmuz 2020 tarihinde de güncellenmiştir. Politika kategorisi altında bulunan Erdoğan "Bir ölür, Bin diriliriz!' demişti: Kalan sağlar AKP üyesi yapıldı haberi 2020 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Erdoğan "Bir ölür, Bin diriliriz!' demişti: Kalan sağlar AKP üyesi yapıldı 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 15 Haziran 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 03:38 Mayıs'ta kredi kartıyla yapılan ödemeler 1,3 trilyon liraya yaklaştı
 2. 03:36 AVM cirolarında artış yaşanıyor
 3. 03:34 Bakan duyurdu: Ödemeler yatırılıyor
 4. 03:32 Araç almayı düşünenlere: İkinci el fiyatları düşmeye devam edecek
 5. 03:30 EURO 2024 ne zaman?
 6. 03:28 Uzmanı açıkladı: Altın fiyatları ne zaman yükselecek?
 7. 03:26 YKS 2024 sonuçları ne zaman açıklanacak?
 8. 03:22 En katı annelerin burcu ne?
 9. 03:20 Zengin olacak 3 burç belli oldu
 10. 03:18 Sütsüz mozzarella nasıl yapılır?
 11. 03:16 Baklavayı unutun işte cevizli halka tatlısı
 12. 03:15 Bir tanesi 270 TL tutuyor evde yapması bedava: Dubai çikolatası
 13. 03:13 Çamaşır makinesine karabiber ekleyince o sorun anında düzeliyor
 14. 02:43 MEB'den sınırlama kararı!
 15. 02:35 Tesla fiyatlarına zam yolda!
 16. 02:34 Yurtdışı çıkış harcına zam geliyor
 17. 02:32 Teşrik tekbirleri ne zaman?
 18. 02:30 Borsanın açılış tarihi ne zaman?
 19. 02:28 Köprüler ve otoyollar ne zaman ücretsiz?
 20. 02:27 Kurban Bayramı'nda kargolar açık olacak mı?
Politika Haberleri