Kaldırılan heykel, Ertuğrul Gazi'nin değil oyuncu Engin Altan Düzyatan'ın heykeli çıktı

Kaldırılan heykel, Ertuğrul Gazi'nin değil oyuncu Engin Altan Düzyatan'ın heykeli çıktı

31 Mart seçimlerinde Bilecik Belediyesi'nin AKP'den CHP'ye geçmesiyle birlikte, belediye binasına TRT' dizisinden esinlenerek yerleştirilen motifler...

31 Mart seçimlerinde Bilecik Belediyesi'nin AKP'den CHP'ye geçmesiyle birlikte, belediye binasına TRT' dizisinden esinlenerek yerleştirilen motifler CHP'li Belediye Başkanı Semih Şahin tarafından kaldırıldı. Semih Şahin beldiye binasına ilk TC ibaresi koyan belediye başkanı olarak biliniyordu.

Bahçe binasından kaldırılanlar arasında başrol oyunculuğunu Engin Altan Düzyatan'ın oynadığı TRT 1'de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizinden esinlenerek yapılan Ertuğrul Bey ile ilgili figürler de yer alıyor.

Geçtiğimiz dönem Bilecik'te 'Diriliş Ertuğrul' isimli dizinin yapımcısı ve senaristi Mehmet Bozdağ ile 'Ertuğrul' karakterini canlandıran başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan'a 'Fahri Hemşerilik Payesi ve Beratı' verilmişti.

Eski AKP'li belediye başkanı Selim Yağcı, dizi ve oyuncuların Bilecik'in tanıtımına büyük katkıları olduğunu söylemişti.

Bilecik Valisi Tahir Büyükakın ise sosyal medya hesabından Bilecik'in ismini 'Ertuğrul' olarak değiştirme önerisi getirmişti.

İşte Bilecik Beldiyesi tarafından yapılan o açıklamalar:

-Kültürel mirasa zarar veriyormuşuz; Osmanlı düşmanlığı yapıyormuşuz; Ecdada sahip çıkmıyor, heykellerini kaldırıyormuşuz; Başkanın özel işlerine belediye ekipleri koşuyormuş. Bunların doğru olduğunu sananlar aşağıdaki twit zincirini okuyabilir. Artık bırakın da çalışalım

-1- OSMANLI MİNYATÜRLERİ DEĞİL, ÇAKMA ALÇI PANOLAR KALDIRILDI! Onlar Osmanlı’dan kalan minyatürler değil, Matrakçı Nasuh’un Kanûnî’nin Rodos fethi temalı eseri ayna aksine çevrilerek yapılmış alçı panolardı, kaldırıldı. Yerine minyatür sanatına yakışacak kalitede eserler konacak.

-2- OSMANLI TARİH ŞERİDİ’NDEN PADİŞAHLAR DEĞİL (KÖTÜ TÜRKÇE ve BOZUK İMLÂ ile YAZILMIŞ, HATALI ve EKSİK BİLGİ İÇEREN) METİNLER KALDIRILDI! Padişahların portreleri ve şeridi oluşturan diğer tüm unsurlar yerinde duruyor. Yeniden düzenlenen tanıtım metinleri yakında yerinde olacak

-3- ERTUĞRUL GAZİ'NİN DEĞİL, BİR AKTÖRÜN HEYKELİ KALDIRILDI! Ecdada sahip çıkıyoruz diyenlerin "Osmanlı heykelleri kaldırıldı" diye sundukları vaka trajikomiktir. Müzede Ertuğrul Gazi diye Engin Altan Düzyatan beyefendinin heykeli vardı, kaldırıldı. (Görsel koymaya utanıyoruz.)

-4- BELEDİYE İŞÇİLERİ, BAŞKAN’IN KENDİ EVİNDE DEĞİL, LOJMAN OLARAK KİRALANALAN KONUTUNDA ÇALIŞTI! Belediye araçları o evin bir lojman olması nedeniyle oradaydı. Helâl süt emmiş bir hemşehrimiz olarak, Semih Başkan, işçilerin mesai ücretini de cebinden ödedi üstelik.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika