Kalın'dan Yunanistan'a 'görüşme' Macron'a 'sempatik' mesajı

Kalın'dan Yunanistan'a 'görüşme' Macron'a 'sempatik' mesajı

Türkiye ile Yunanistan arasında Ege ve Doğu Akdeniz'deki hegemonya mücadelesi nedeniyle yaşanan krizde, taraflar üsluplarını biraz yumuşatarak müzakere masasını işaret ederken, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan bu tutumu destekleyen bir açıklama geldi.

Kalın, Yunanistan'la masaya oturma sinyali verdiği açıklamasında, "Gelinen nokta görüşmelerin tekrar başlamasına müsait. İstikşafi görüşmeler tekrar başlayabilir" ifadelerini kullandı.
Fransız lider Emmanuel Macron'un Türkiye'ye zeytin dalı uzattığı Türkçe tweeti de değerlendiren Kalın, "Sayın Macron'un Türkçe bir mesaj yayınlaması güzel, sempatik bir adım. Ama lafızdan çok mana önemli. Kastedilenin ne olduğu ve bunun hangi siyasi stratejik çerçeveye oturduğuna da bir bakmak gerekiyor. Benim kanaatimce Sayın Macron dünya siyasetini doğru okumuyor" yorumunu yaptı.
Macron tweetinde şu çağrıda bulunmuştu:
"Ajaccio'da, Türkiye'ye net bir mesaj gönderdik: iyi niyetli, naiflik olmaksızın sorumlu bir diyaloğu yeniden açalım. Bu çağrı bundan böyle Avrupa Parlamentosu’nun da çağrısı. Görünüşe göre de işitilmiş. İlerleyelim."
Kalın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
"Türkiye’ye karşı yaptırım, şantaj, tehdit dili hiçbir zaman sonuç alamaz. Bunu artık Avrupalı siyasetçilerin görmesi lazım. Türkiye'yi birtakım tehdit yahut yaptırımlarla korkutacaklarını zannedenler, kararlılığından vazgeçireceğini zannedenler beyhude bir çaba içerisindeler.
Sayın Macron'un Türkçe bir mesaj yayınlaması güzel, sempatik bir adım. Ama lafızdan çok mana önemli. Kastedilenin ne olduğu ve bunun hangi siyasi stratejik çerçeveye oturduğuna da bir bakmak gerekiyor. Benim kanaatimce Sayın Macron dünya siyasetini doğru okumuyor.
Şu anda geldiğimiz noktada iklim bu görüşmelerin başlamasına çok daha müsait hale gelmiş durumda. Yakın bir vadede bununla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor, istikşafi görüşmeler tekrar başlayabilir.
(Yunanistan’da bir gazetenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret içeren manşeti) Bunu en şiddetli bir şekilde kınıyorum, telin ediyorum, lanetliyorum. Çünkü bu atılan başlığın basın özgürlüğü ile ifade hürriyeti ile uzaktan yakından bir ilgisi yok. Bu bir provokasyondur."

Politika