Kamuda WhatsApp'a yasak geldi!

Kamuda WhatsApp'a yasak geldi!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, kamu kurumalrında bilgi sızıntılarını engellemek için başlattığı çalışmasının sonucunda "Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi" yayımlayarak kamu çalışanlarının WhatsApp'ı kullanmasını yasakladı!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, kamu kurumalrında bilgi sızıntılarını engellemek için başlattığı çalışması tamamlayarak bu çalışmanın sonucunda "Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi" yayımladı. Rehbere göre, kamu çalışanlarının WhatsApp, Telegram vb. yabancı menşeili uygulamaları kurumsal işlerde kullanması yasaklanarak yerli uygulamaların kullanılması zorunluluk haline getirildi.
 

Özel hayatta izin var!

Kamu personelinin özel hayatında bu uygulamaları kullanmasına bir yasak açıklanmazken kurumsal işlerinde kullanamayacağı net şekilde belirtildi. Kamuda “bilmesi gerekenler prensibi” ile evraklara ulaşımın hedeflendiği rehberle tüm kamu kurumlarında siber saldırıların engellenmesi, bilgi sızdırılmasının kontrolünün sağlanması hedefleniyor.

Milliyet'ten Kıvanç El'in haberine göre, rehberle “Yerli ve milli ürün kullanımının teşvik edilmesi”, “Mükerrer çalışmaların ve yatırımların önüne geçilmesi”, “Güvenlik tedbirlerinin üç seviyeli olacak şekilde derecelendirilmesi”, “Güvenlik tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadığının denetlenebilmesi” gibi 12 başlıkta hedefler ortaya konuldu.