'Kamuoyu savaşı kaybedilmiş gibi duruyor, Suriye harekatıyla ilgili olumlu bir senaryo görmüyorum'

'Kamuoyu savaşı kaybedilmiş gibi duruyor, Suriye harekatıyla ilgili olumlu bir senaryo görmüyorum'

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Güvenç, Barış Pınarı Harekatı’nın olası sonuçlarını yorumladı. Güvenç; harekata ilişkin,

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Güvenç, Barış Pınarı Harekatı’nın olası sonuçlarını yorumladı. Güvenç; harekata ilişkin, "Olumlu olarak tanımlanabilecek bir senaryo görmüyorum. Beter ve beterin beteri senaryoları var. Şu anda kamuoyu savaşı kaybedilmiş gibi duruyor" dedi.

Yavuz Oğhan’dan Bidebunuizle programına katılan Prof. Dr. Serhat Güvenç, Barış Pınarı Harekatı’nın olası sonuçlarını değerlendirdi.

Amerika ve Avrupa ülkeleri Türkiye’nin 9 Ekim’de Suriye’nin kuzeyine yönelik başlattığı “Barış Pınarı” Harekatı’na tepkili. ABD, Türkiye’ye ekonomik yaptırımlar uygularken, birçok ülke de silah satışını askıya aldı.

Barış Pınarı Harekatı’nın olası senaryolarını Halk TV’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunuizle programında değerlendiren Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Serhat Güvenç, “Olumlu olarak tanımlanabilecek bir senaryo görmüyorum. Beter ve beterin beteri senaryoları var. Türkiye’ye karşı bir hınç biriktiğini gözlemliyorum. Hep bir Türkiye karşıtlığı vardı ama bu dengelenirdi. Şu anda bütün katmanları kesen bir Türkiye karşıtlığı var.” diye konuştu.

'KAMUOYU SAVAŞI KAYBEDİLMİŞ GİBİ DURUYOR'

Türkiye’nin şu anda kendisini kamuoyuna anlatmakta zorlandığını belirten Güvenç, “Beterin beterinden biraz daha iyi senaryoyu, Türkiye’nin düzeltilebilecek bir hasar ile bu işi atlatması olarak görüyorum. Şu anda kamuoyu savaşı kaybedilmiş gibi duruyor. Türkiye, mesajını veremiyor. Türkiye’yi savunmak hiçbir zaman kolay değildi ama bugün Türkiye’yi savunabilmek çok zor çünkü karşıda dinlemeye hazır muhatap yok.” yorumunda bulundu.

'TÜRKİYE ARI KOVANINA ÇOMAK SOKTU'

Siyaset Bilimci Sezin Öney ise Türkiye’nin bu operasyonla bir anlamda arı kovanına çomak soktuğunu, zamanlamanın yanlış olduğunu belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Öyle bir zamanlamaya denk geldi ki Türkiye’nin askeri operasyonu ve Trump’ın bu askeri operasyona yeşil ışık yakıyor olması bardağı taşıran son damla oldu. Trump sadece Türkiye ile değil hemen hemen bütün dış ilişkilerde kafasınının dikine gidiyor. O anki halet-i ruhiyesine göre davranıyor. Türkiye yanlış bir zamanlama ile Trump’ın tam azil sürecinde, Cumhuriyetçilerin bile sabrının taştığı bir dönemde harekatı başlattı. Türkiye çok yanlış bir zamanda bütün bunların ortasına girmiş oldu.”