Kanada'dan Türkiye'ye 'SİHA' şoku

Kanada'dan Türkiye'ye 'SİHA' şoku

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kanada'nın SİHA parçalarının Türkiye ihracatını dondurmasını tekrar gözden geçirmesini istedi. Kanada bu talebin üzerine ihracat iznini tamamen iptal etti.

Türkiye’ye ait Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA), Dağlık Karabağ bölgesinde yaşanan çatışmalarda Azerbaycan ordusu tarafından Ermenistan ordusuna karşı kullanıldığı iddiası üzerine, Kanada SİHA parçalarının ihracat iznini ekimde askıya almıştı. Türkiye, bunun üzerine başvuruda bulunarak askıya alma kararının yeniden gözden geçirilmesini talep etti. Kanada, gözden geçirdikten sonra izinleri tamamen iptal ettiklerini açıkladı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Garneau, “Teknolojinin bu şekilde kullanımı Kanada’nın dış politikasıyla da, Türkiye’nin verdiği son kullanıcı taahhütleriyle de uyuşmamaktadır” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Kanada’yı dondurulan izinleri tekrardan vermeye davet etmişti.

Kanadalı mevkidaşı Garnau ile görüşen Çavuşoğlu, ihracat kısıtlamaları konusunda Kanada’nın tutumundan duyulan rahatsızlığı ileterek bu durumun gözden geçirilmesini istemişti. Görüşmenin ardından Kanada, dondurulmuş olan ihracat izinlerini iptal etti.

Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada "NATO müttefiklerimizin yapıcı olmayan, ikili ilişkilerimizin kötü etkilenmesine ve ittifak dayanışmasının zarar görmesine yol açacak adımlardan kaçınmalarını bekleriz" dedi.

Bakan Varank iddiaları reddetti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank BBC Türkçe'nin Twitter paylaşımını alıntılayarak iddiaları reddetti. Varank, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Şöyle bir baktım, bu haberi görüp mutluluktan uçan baya kişi var. Yazık! Sevinçleri kursaklarında kalsın diye söyleyeyim: Türkiye'nin Kanada'dan ithal ettiği herhangi bir SİHA parçası yok. SİHA'lara faydalı yük olarak takılan kameralar vardı, onu da artık ASELSAN üretiyor

ekran-resmi-2021-04-13-13-28-50.png 

GENEL