Kanıtlarla hazırlanmış iki habere mahkemeden erişim yasağı!

Kanıtlarla hazırlanmış iki habere mahkemeden erişim yasağı!

ABC Gazetesi'nin 13 Haziran 2019'da yayınlanan 'Belediye personeli ve araçları Ensar’a peşkeş çekildi' başlıklı ve 31 Mayıs 2019'da yayınlanan 'İkinci...

ABC Gazetesi'nin 13 Haziran 2019'da yayınlanan 'Belediye personeli ve araçları Ensar’a peşkeş çekildi' başlıklı ve 31 Mayıs 2019'da yayınlanan 'İkinci olduğu sınavda birinciyi eledi, babasının üniversitesinde işe başladı' başlıklı haberleri mahkeme kararı ile erişime engellendi.

ABC Gazetesi'nde 'Belediye personeli ve araçları Ensar’a peşkeş çekildi' ve 'İkinci olduğu sınavda birinciyi eledi, babasının üniversitesinde işe başladı' başlıkları ile yayınlanan haberler mahkeme kararı ile erişime engellendi.

Söz konusu haberlerin erişime engellenmesine gerekçe olarak gösterilen 5651 sayılı kanun, internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen 'suçlarla' mücadele edilmesi hakkındaki kanundur.

Her iki haberde de 'suç' unsuru veya kişilik haklarına aykırı bir durum söz konusu olmaması, okuyucuların haber alma özgürlüklerine konmuş bir engel niteliğindedir.

'Belediye personeli ve araçları Ensar’a peşkeş çekildi' başlıklı haberde söz konusu araçların plakaları net bir şekilde görülmektedir.

'İkinci olduğu sınavda birinciyi eledi, babasının üniversitesinde işe başladı' başlığı ile yayınlanan haberde ise kişilik haklarına aykırı bir ibare bulunmamaktadır.

Söz konusu mahkeme kararı ile Ensar Vakfı ile ilişkisi olan kişilerin yaptıkları usulsüzlüklerin ve kayırılan şahıslar yüzünden sınavlardaki başarılarına rağmen 'başarısız' olan vatandaşların uğradığı haksızlığın duyurulması engellenmiştir.

Son Dakika Haberleri