Karabağ'da taraflardan karşılıklı ateşkesi bozma suçlamaları!

Karabağ'da taraflardan karşılıklı ateşkesi bozma suçlamaları!

Dağlık Karabağ’da, Ermenistan ve Azerbaycan arasında devam eden çatışmaların durdurulmasına yönelik Rusya’nın çağrısı üzerine Moskova’da yapılan toplantıda ateşkes kararı çıkmıştı.

Dağlık Karabağ’da, Ermenistan ve Azerbaycan arasında devam eden çatışmaların durdurulmasına yönelik Rusya’nın çağrısı üzerine Moskova’da yapılan toplantıda ateşkes kararı çıkmıştı.

Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve esirlerin değişimi konusunun yanı sıra bölgede ateşkesin sağlanmasına yönelik çağrıya Azerbaycan ve Ermenistan tarafı olumlu yanıt verince, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ev sahipliğinde Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov arasında bir toplantı gerçekleştirilmişti. Toplantının ardından kameralar karşısına geçen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov toplantı kararını okumuştu.

Anlaşma metnini okuyan Lavrov, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları 10 Ekim gece yarısından itibaren ateşkesi kabul ettiler. Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarının arabuluculuğuyla, çözümün ana prensipleri temelinde barışçıl bir çözüme mümkün olan en kısa sürede ulaşmak amacıyla esaslı müzakerelere başlıyor. 10 Ekim 2020'de (bugün) saat 12.00'den itibaren insani yardım amaçlı olarak Uluslararası Kızılhaç Komitesinin arabuluculuğu ve kriterleri doğrultusunda esirlerin, tutsakların ve cenazelerin değişimi için ateşkes ilan edildi."

ERMENİSTAN VE AZERBAYCAN'DAN KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Moskova'da Azerbaycan ile Ermenistan'ın vardığı anlaşmanın ardından dün yerel saat ile öğlen 12.00 itibariyle Dağlık Karabağ'da ateşkes yürürlüğe girdi. Taraflar kısa süre içinde birbirlerini ateşkesi bozmakla suçladı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ın ateşkesi ihlal ettiği yönünde bir açıklama yaptı. Açıklamada, ''Terter ve Ağdam'a ateş açılıyor'' ifadelerine yer verildi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı sözcüsü de Azerbaycan güçlerinin yerel saat ile 12.15'te Karakhanbeyli'yi hedef aldığını iddia etti. Açıklamada, "önlem almaya başlandığı" belirtildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya