Karar tepki çekmişti! Fenomen Eda Yön'ün sosyal medyada taciz edilmesi hakkında yeni gelişme

Karar tepki çekmişti! Fenomen Eda Yön'ün sosyal medyada taciz edilmesi hakkında yeni gelişme

Karara gelen tepkilerin ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, 'eksik inceleme' gerekçesiyle tekrar soruşturma başlattı

Dansçı ve sosyal medya fenomeni Eda Yön'ün sosyal medya hesabına 'uygunsuz' fotoğrafını yollayıp, mesaj yazan O.C. hakkında soruşturmada savcılığın, Yön'ün profilinin "herkese açık olması" gerekçesiyle verdiği kovuşturmaya yer olmadığı kararı tepkilere yol açtı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, 'eksik inceleme' gerekçesiyle tekrar soruşturma başlattı.   İzmir'de yaşayan ve sosyal medya platformunda 2.4 milyon takipçisi olan dansçı Eda Yön'e (22) , 10 Haziran'da, iddiaya göre O.C. (35), internet üzerinden 'uygunsuz' fotoğrafını gönderip, altına da mesaj yazdı. Mesajı gören Yön, avukatı Alperen Çetinkaya aracılığıyla savcılığa gidip, şikayette bulundu.   Savcılık, 28 Haziran'da, Yön'ün profilinin herkese açık olması nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. İzmir Sulh Ceza Hakimliği'ne yapılan itirazın da aynı gerekçeyle reddedilmesi üzerine avukat Çetinkaya, Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını söyledi. Karara gelen tepkilerin ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, 'eksik inceleme' gerekçesiyle tekrar soruşturma başlattı.

"En ağır cezayı almasını istiyoruz"

Eda Yön, savcılık tarafından yeniden soruşturma başlatılmasının doğru karar olduğunu belirterek, "Bu kişinin en kısa zamanda en ağır cezayı almasını istiyoruz" dedi.

Avukat Alperen Çetinkaya ise "'Kovuşturmaya yer yoktur' kararı kaygı vericiydi. Başsavcımız aradı ve özel olarak bu dosyayla ilgilendiğini belirtti. Burada şüphelinin almasını beklediğimiz ceza cinsel tacizden kaynaklı olacaktır. İddianamenin de bu yönde olacağına dair beklentimiz var. Soruşturmanın tekrar açılması da içimizde bir umut oluşturdu" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Kadın