Karar yazarı Karaalioğlu: Geniş tanımlı Millet İttifakı vizyon ve aday belirleme aşamasına gelerek atak üstünlüğü kazanabilir

Karar yazarı Karaalioğlu: Geniş tanımlı Millet İttifakı vizyon ve aday belirleme aşamasına gelerek atak üstünlüğü kazanabilir

"Muhalefetin 'Ne yapacaksınız?' sorusunun cevabına odaklanması ve adayını belirlemesi iyi olur"

Karar yazarı Mustafa Karaalioğlu, 6 muhalefet parti liderinin buluşmasına ilişkin olarak, 'geniş tanımlı Millet İttifakı'nın vizyon ve aday belirleme aşamasına gelerek atak üstünlüğü kazanabileceğini ifade etti. 

Karaalioğlu, yazısında şunları kaydetti:

"Muhalefetin yola devam edip, 'Ne yapacaksınız?' sorusunun cevabına odaklanması iyi olur. Eş zamanlı olarak cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi de… Açıkça görünüyor ki muhalefetin ağırlık kazanması, gündem üzerinde otorite tesis etmesi ve seçmenin dikkatini çekmesi için adayıyla sahne alması şarttır. Aday sahne almadan muhalefetin darası tam olarak ölçülemeyecek, gücü de anlaşılamayacaktır. Aday belirlemeyi son ana bırakma yaklaşımı bir açıdan mantıklı görünse de muhalefeti potansiyelinin sınırları altında bırakmakta ve iktidara yanlış/doğru, tekrar tekrar politika deneme imkanı sunmaktadır. İktidarın zaman ve kaynak yönetimi kötü olmasına rağmen, rakibin belirsiz olduğu tablo yüzünden bu yanlışlar dezavantaja dönüşmemektedir. Birkaç ayda bir ekonomi politikası belirleme özgüveni de bu pratikten kaynaklanmaktadır.

CHP, İyi Parti, Gelecek, DEVA, Saadet ve DP’den oluşan geniş tanımlı Millet ittifakı teknik süreci hızla geçip, vizyon ve aday belirleme aşamasına gelerek atak üstünlüğü kazanabilir. Yeterince verimli kullanılmayan ve iktidarın kendi kendine gerilemesiyle yetinilen süre de böyle telafi edilebilir."

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika