Karara böyle isyan etti: Ben hastaneden çıkmadan o karakoldan çıktı

Karara böyle isyan etti: Ben hastaneden çıkmadan o karakoldan çıktı

İzmir'de evli olduğu Emine Kurt'u ağır şekilde darp eden U.K adlı adama yalnızca uzaklaştırma cezası verildi. Kurt, "Ben hastaneden çıkmadan o karakoldan çıktı" diyerek karara tepki gösterdi.İzmir’de yaşayan Emine Kurt, ortalama...

İzmir'de evli olduğu Emine Kurt'u ağır şekilde darp eden U.K adlı adama yalnızca uzaklaştırma cezası verildi. Kurt, "Ben hastaneden çıkmadan o karakoldan çıktı" diyerek karara tepki gösterdi.

İzmir’de yaşayan Emine Kurt, ortalama 6 ay ilkin evli olduğu U.K. adlı adam tarafından ağır şekilde darp edildi. Mahkeme ise U.K.’ye bir tek uzaklaştırma cezası verdi. "Ben hastaneden çıkmadan o karakoldan çıktı” diyen Kurt, can güvenliğinin olmadığını, yardım istemek için aramış olduğu yetkililerin, "Her arayana zırt pırt birini mi yollayacağız" diye söylediğini belirtti.

ŞİKAYETİNDEN VAZGEÇİRMEYE ÇALIŞTI

BirGün'den Arda Özarda'ya konuşan Emine Kurt, “Ben 9 Kasım gecesi eşim tarafından darp edildim. Acile geldiğimde vücudumda 5 kırık vardı. Ek olarak beyin kanaması geçirdim, yoğun bakımda yattım. Ben hastaneye girer girmez eşimin darp ettiğini söyledim ve şikâyetçi oldum. Daha sonraki süreçte eşim bana devamlı tekliflerle mahkemeden vazgeçirmeye çalıştı. Ev, otomobil benzer biçimde bir sürü şey teklif etti mevzuyu kapatmak için. Doğal ki ben bu tarz şeyleri kabul etmedim, hakkımı aramaya devam ettim” ifadelerini kullandı.

Kurt sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Devamlı ruhsal baskılarda bulunmuş oldu. Beni dövmesinden tam 37 gün sonrasında kendisini aklamak için bana karşı dava açtı. Benim alkolik olduğumu, akıl sağlığımın yerinde olmadığını vaka gecesi benim aslına bakarsak darp edilmediğimi, kaza yaptığımı içeren 7 sayfalık bir dava açtı”

UZAKLAŞTIRMA KARARINA TEPKİ

U.K'nin tutuklanmamasının yanlış bir karar bulunduğunu vurgulayan Kurt, uzaklaştırma cezasının da sözde kaldığını açıkladı. Kurt, “Mahkeme ilkin 3 ay uzaklaştırma cezası verdi.  Fakat bu uzaklaştırma cezası bana bir çözüm olmadı. Maddi ve tinsel olarak devamlı şiddete maruz kaldım. Bu süreçte bir sürü hastalıklar yaşadım. 6 aydır dışarı çıkmaya korkuyorum. Mahkeme bu mevzuda oldukca geç karar verdi. 7 Nisan’da mahkeme görülecekti fakat salgın yüzünden gene ertelendi. Kasım’da yaşadığım sertlik vakası için tarihin Nisan’a verilmesi beni üzdü” dedi

'HER ARAMADA BİRİNİ Mİ GÖNDERECEĞİZ' DEDİLER

Yeni duruşma tarihinin ne süre bulunduğunu bilmediklerini belirten Kurt, uzaklaştırma sonucu kafi olmadığı için tedirgin bulunduğunu sadece önlem için aramış olduğu yetkililerin ‘Biz her aramada zırt pırt birini mi yollayacağız’ söylediğini açıkladı.

U.K.’nin bu süreçte tutuklanmasını talep eden Kurt, Vaka günü ben daha hastaneden çıkmadan o karakoldan çıktı, özgür bırakıldı. Mahkeme bana sözde koruma için uzaklaştırma verdi. Bu uzaklaştırma sonucu tamamıyla göstermelik kaldı eşim devamlı akrabalarımı arayarak hastalık verdi. Bu aslına bakarsak uzaklaştırma sonucunda bir kaide ihlalidir. Uzaklaştırma kararının çıkması 15 gün sürdü. O süreçte ona ilişik bir otomobil devamlı kapımızın önündeydi O süreçte beni öldürse kimsenin ruhu duymayacaktı” şeklinde konuştu.

Karakola evrak imzalamaya gittiğinde bazı memurların önyargılı bir halde kendisine kocasının ağzıyla koştuklarını söyleyen Kurt, “Memurlar bana, insanın kafasını kırmışsın daha ne uzatıyorsun dediler. Ben bu şekilde tepkilerle karşı karşıya kaldım. Daha ilkin de sertlik görmüştüm fakat susmuştum şikâyetçi olamamıştım” dedi.

Kurt sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Olayın yaşandığı gün eşim oldukca fazla alkollüydü kendini yitirdi. Ben tutuklanmasını isterim rahat yaşamak isterim. Ülkenin durumu normalken bile bu kadar korunaksızken salgın döneminde hiçbir şekilde güvenli olduğumu düşünmüyorum”

AVUKAT: SANIĞIN İLK ANDA TUTUKLANMASI GEREKİRDİ

Emine Kurt’un avukatı ise yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Vaka ilk yaşandığı süre tutuklama sonucu verilmesi gerekirdi. Müvekkil canavarca dövüldü ve yaralandı. Bununla alakalı büyük bir eksiklik var. Karşı tarafın iddiasının müvekkilin boynundaki darp izleri sebebi ile aslı astarı olmayan olduğu ortaya çıkınca, karşı taraf vakadan günler sonrasında bir sürü gerçek dışı iddialarda bulunmaya başladı. Mahkeme tarafınca dikkate alınmamasını umuyorum. Bu vakada toplam üç boyut var. Birincisi aile hukuku ile korunma tedbirleri, ikincisi boşanma davası, üçüncüsü Emine Hanım’ın darp edilmesi ile alakalı ceza davası. Biz şahsın tehditleri devam ettiğinden tutuklanmasını istiyoruz. En önemlisi can güvenliği olmayan Emine Hanım’ın tam anlamıyla korunmasını istiyoruz.”