'Karargâh rahatsız' haberine Hürriyet'teki köşesinden tepki verdi

'Karargâh rahatsız' haberine Hürriyet'teki köşesinden tepki verdi

Hürriyet okur temsilcisi Faruk Bildirici de bugünkü köşesinde Hürriyet’in Hande Fırat imzalı 'Karargaâh Rahatsız' başlığını eleştirdi. 'Askeri kaynaklar' ifadesine dikkat çeken Faruk Bildirici, bu ifadenin kullanımı konusunda...

Hürriyet okur temsilcisi Faruk Bildirici de bugünkü köşesinde Hürriyet’in Hande Fırat imzalı 'Karargaâh Rahatsız' başlığını eleştirdi. 'Askeri kaynaklar' ifadesine dikkat çeken Faruk Bildirici, bu ifadenin kullanımı konusunda daha önce yazdığı yazıdan bölümler paylaşarak, Genelkurmay’a da eleştiriler yöneltti. Haberdeki 'editoryal hatayı' da köşesinde anlatan Bildirici, Hande Fırat’ın da gazetecilik refleksiyle hareket ettiğini belirtti.

Faruk Bildirici’nin yazısı şöyle:

“İki yıl kadar önce yine 'askeri kaynaklara' dayanarak yapılan haberler tartışılıyordu. O zaman ben de bu köşede 'Askeri kaynak nedir?' başlıklı bir yazı yazmış ve 'kaynağı gizli tutulan haberler'in araştırılması, yazımı ve sunumu ile ilgili etik kurallara dikkat çekmiştim. 27 Temmuz 2015’te yayınlanan bu yazıdan bir bölümü hatırlatmak istiyorum.

'Nasıl her bilgi haber olmazsa, gazeteci olarak ne kadar güvenirsek güvenelim, gizli kaynakların her söylediği de haber olmaz, olmamalı. Newhouse gazetelerinin Washington editörü Deborah Howell, tam da bu noktaya işaret ediyor: 'Bir kimsenin düşüncesini aktarmak için asla kimliği açıklanmayan kaynaklar kullanmayın.'

Son derece yerinde bir kural bu. Bilgi ve demeci ayırmak gerek. Bilgi, kaynağın kimliği açıklanmadan da kendi başına haber değeri taşır. Ama bir kaynağın düşünceleri, ancak adıyla birlikte anlam kazanır.

Eğer adını vermediğimiz bir kişinin demecini yazarsak, birincisi, o kişinin düşüncesini kaynak gösterdiğimiz kurumun tamamına mal etmiş oluruz. Bu, kuruma haksızlık. İkincisi, o kişi söylediklerinin sorumluluğunu almamış, gazeteciyi kullanmış olur. Gazeteciliğe de haksızlık."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.