Karın Germe İşlemi Neden ve Nasıl Yapılır?

Karın Germe İşlemi Neden ve Nasıl Yapılır?

Doktor Ozan Balık karın germe ameliyatına dair en çok merak edilenleri açıklıyor.

   

Karın germe ile göbek yağlarınızdan ve sarkan deriden kurtulabilirsiniz. Karın germe için çeşitli teknikler kullanılmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Neden Yapılır? Ozan Balık Anlatıyor!

Karın germe (abdominoplasti); diyet uygulayan ama inatçı karın veya basen bölgelerinde yağ birikiminin gitmediği insanlara, bu birikimlerin, çatlakların ve sarkık kitlelerin ortadan kaldırılması amacıyla yapılmaktadır. Karın kasları sarkık ve zayıflamış kadınlar için, diyet ve egzersize yanıt vermeyen kiloları ortadan kaldırmak amacıyla sıkça uygulanmaktadır. Doktor Ozan Balık şunu ekliyor; Doğum yapmak isteyenlerin karın germe ameliyatının ertelenmesi faydalıdır.

Karın Germe (abdominoplasti) Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatının detaylarını konunun uzmanı Doktor Ozan Balık'tan alıyoruz; Genellikle karın germe operasyonunda alt karın bölgesinden bir kesi (bu kesi mayo altına gizlenecek kadar alçaktır) ve göbek çevresinden bir kesi daha yapılır. Kısmi karın germede bu kesikler biraz daha kısadır. Hatta bazen göbek çevresinden kesi yapılmaz.

Bu kesilerden sonra deri kasıklardan göğüs alt kısmına kadar olan kaslardan soyulur. Oluşan karın kasları esnetilerek güçlendirilir ve zayıf olduklarında onarılır. Daha sonra deri çekilir ve dikilir. Fazla deri kesilerek çıkarılır. Dikişler bir bandajla kapatılır. Genellikle, cerrahi alanda biriken fazla sıvıyı gidermek için dren adı verilen ince tüpler derinin altına yerleştirilir. Tam karın germe 2-5 saat, kısmi karın germe 1-2 saat sürebilir.

Karın Germe Sonrası Süreç Nasıldır?

Karın germe sonrası şişlik ve ağrı normaldir. Bu birkaç gün sürebilir. Ağrı kesici kullanmak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ameliyattan 1-3 gün sonra drenler, 1-3 hafta sonra dikişler alınır. 2-4 hafta sonra işinize dönebilirsiniz.

Birkaç ay içinde eskisi gibi hissedeceksiniz, tüm fiziksel aktivitelerinizi yapabileceksiniz. İzler 9-12 ay içinde silikleşir. Dikiş işaretleri tamamen kaybolmaz. Ancak mayo veya bikini altına gizlenebilir. Karın germe ameliyatı olan çoğu kişi, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz ile ameliyattan sonra uzun yıllar formlarını koruyabilir. Karın germe ameliyatı yaptırmak için detaylı bilgi almak isterseniz Uzman Doktor Ozan Balık ile iletişime geçebilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık