Karlov suikastinde Gülen ve Uslu hakkında yakalama kararı

Karlov suikastinde Gülen ve Uslu hakkında yakalama kararı

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında Fethullah Gülen, Emre Uslu ve Şerif Ali Tekalan’ın da aralarında olduğu 8 kişi hakkınd

Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov suikastı hakkında Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı’nın yürüttüğü soruşturmada sona doğru yaklaşılırken önemli bir gelişme yaşandı.

Savcılık, Karlov’un polis memuru olan Mevlüt Mert Altıntaş adlı katiline, darbe girişimi sırasında izin veren emniyet müdürüne 10 yıl hapis cezası istedi. Suikastın Fethullah Gülen’in talimatları ve örgütün amaçları doğrultusunda gerçekleştirildiğini değerlendiren savcılık, mahkemeye 8 örgüt yöneticisi hakkında yakalama kararı çıkarılması talebinde bulundu.

Habertürk’te yer alan habere göre, Savçılığın talebini değerlendiren mahkeme, Gülen ile birlikte Şerif Ali Tekalan, Emre Uslu, Cengiz Özkan, Cemal Karata, Hamza Sevinç, Temel Alsancak ve Murat Tokay hakkında da "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "terör amaçlı tasarlayarak kasten insan öldürme" suçlarından tutuklama ve yakalama kararı verdi.

Soruşturma kapsamında bugüne kadar 3’ü polis olmak üzere 7 kişi tutuklanmıştı.

Büyükelçi Karlov, 19 Aralık 2016 tarihinde polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen fotoğraf sergisinin açılışında öldürülmüştü.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem