Karpin: Spor siyasete alet edildi

Karpin: Spor siyasete alet edildi

IOC, 24 Temmuz'da Rus atletlerin Rio Olimpiyatları'na katılmalarına şartlı olarak izin vermişti. Buna göre, Rus sporcuların Rio yolcuğuluyla ilgili nihai karar her spor dalındaki federasyonlara bırakılmıştı.Sputnik'in sorularını...

IOC, 24 Temmuz'da Rus atletlerin Rio Olimpiyatları'na katılmalarına şartlı olarak izin vermişti. Buna göre, Rus sporcuların Rio yolcuğuluyla ilgili nihai karar her spor dalındaki federasyonlara bırakılmıştı.

Sputnik'in sorularını yanıtlayan Karpin, 'Biz izin veriyoruz ama son karar federasyonların' şeklinde açıklama yapan IOC'un Rus atletlerle ilgili süreçteki tutumunu korkakça bulduğunu belirtti.

Sporun siyasete alet edildiğini savunan Karpin, "Rusya şu anda Batı ile kötü ilişkilere sahip ve doping skandalı patlak verdi. 5-10 sene önce bu tür şeyler olmuyordu. Ruslar son birkaç sene içinde mi doping kullanmaya başladı?" diye sordu.

Kanadalı Savcı Richard McLaren tarafından hazırlanan ve Rus devletinin istihbarat kurumu aracılığıyla 2014 Soçi Kış Olimpiyatları sırasında en az 8000 doping testi örneğinin yok edilmesinden sorumlu olduğunun iddia edildiği raporu da değerlendiren Karpin, "Eğer iddialar doğruysa, sorumlular görevden alınmalı" yorumunu yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv