Kars'ta 15 gün boyunca gösteri ve yürüyüş yasağı

Kars'ta 15 gün boyunca gösteri ve  yürüyüş yasağı

Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen, Kobani eylemleri soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı. Valilik, Kars'ta 15 gün süreyle gösteri ve yürüyüşlerin yasaklandığını duyurdu.

Valilik yayımladığı kararla gösteri ve yürüyüşlerin 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu.

Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen, Kobani eylemleri soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı. Konuyla ilgili HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan,  29 Eylül 2020'de (yarın)  Kars'a bir ziyaret gerçekleştireceğini açıklamıştı. Kars Valiliği ise resmi internet sitesinden açıkladığı kararla "kamu düzeni ve genel asayişin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla" 15 gün süreyle Kars'ta 15 gün süreyle gösteri ve yürüyüşlerin yasaklandığını duyurdu.

KARS VALİLİĞİ'NİN YAZILI AÇIKLAMASI

Milli Güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve genel asayişin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla; Kamu kurum ve kuruluşlarının düzenleyeceği, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar, spor faaliyetleri, bilimsel, ticari ve ekonomik amaçlarla yapılan etkinlik ve toplantılar hariç olmak üzere yapılması muhtemel her türlü eylem/etkinlikler ile belirtilen konuların devamı niteliğindeki (toplanma, yürüyüş, 50 kişiyi geçen basın açıklaması, araç konvoyu, her türlü karşılama uğurlama, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma, vb.) her türlü açık ve kapalı alanlardaki eylem/etkinlikler ile bu eylem/etkinliklere katılım amacıyla çevre illerden ilimize gelecek araç ve şahısların da ilimize gelişleri 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. maddesi ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 19. maddesine istinaden 28.09.2020 günü saat 18.00'den 12.10.2020 günü saat 18.00'a kadar 15 (Onbeş) gün süreyle Kars il sınırları içerisinde (il merkezi, ilçeler ve Jandarma sorumluluk bölgeleri dahil) yasaklanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

KARS VALİLİĞİ'NİN PAYLAŞIMI

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika