Kars’ta 30 olan vaka sayısı bir anda 176’ya yükseldi: Sebebi ise…

Kars’ta 30 olan vaka sayısı bir anda 176’ya yükseldi: Sebebi ise…

Koronavirüs vakalarının en az görüldüğü kentler arasında yer alan Kars'ta son iki haftada vaka sayısı 146 artarak 176’ya çıktı. Vaka sayısındaki artışın

Koronavirüs vakalarının en az görüldüğü kentler arasında yer alan Kars'ta son iki haftada vaka sayısı 146 artarak 176’ya çıktı. Vaka sayısındaki artışın 2 hafta önce yapılan bir nişan etkinliği ile koronavirüs tedavisinin ardından taburcu edilen bir kişinin boğa keserek yakınlarına yemek daveti vermesinin etkili olduğu bildirildi.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarının en az görüldüğü kentler arasında yer alan Kars'ta 30 olan vaka sayısı, tedbirlere uyulmayınca iki hafta içinde 146 artarak 176'ya yükseldi. 2 bin 145 kişiye test uygulanan kentte bugüne kadar 7 hasta hayatını kaybetti. Hastalardan 56'sı evlerinde, 53'ü ise karantina yurdunda takip ediliyor.

Kent merkezinde iki hafta önce düzenlenen bir nişan etkinliği ile koronavirüs tedavisi sonrası taburcu edilen bir yurttaşın boğa keserek yakınlarına yemek vermesinin, vaka sayısının artmasına neden olduğu belirtildi.

Kars'ın virüs vakalarında en çok artış gösteren 9 il arasına girmesini yorumlayan yurttaşlar, herkesin kurallara uyması gerektiğini ifade ederek, maske kullanımı ve sosyal mesafe kurallarında riayet edilmesini istedi.

DENETİMLER SIKLAŞTIRILDI

Vaka sayısının arttığı kentte tedbirler de sıklaştırıldı. Polis ekipleri gün boyu kentin dört bir yanında devriye atarak anonslarla konunun ciddiyetinin anlaşılması yönünde çalışma yapıyor. Belediyenin hoparlörlerinden de sıkça anonslar yapılarak tüm yurttaşlar duyarlılığa davet ediliyor. Polis ekipleri, ayrıca yurttaşları maskeleri yerlere atmamaları konusunda da uyarıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık