Kartal’da çöken binaya ilişkin yeni gelişme

Kartal’da çöken binaya ilişkin yeni gelişme

Kartal’da 27 kişinin hayatını kaybettiği Yeşilyurt Apartmanı faciasından sonra TOKİ ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm için harekete geçti.

Kartal’da 27 kişinin hayatını kaybettiği Yeşilyurt Apartmanı faciasından sonra TOKİ ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm için harekete geçti. Türkiye’yi yasa boğan yıkımın ardından boşaltılan bölgedeki 12 bina için plan değişikliği hazırlandı. Yıkılıp yeniden yapılacak binalara 6 kat yükseklik sınırı getirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Kartal Orhantepe Mahallesi'nde yıkılan Yeşilyurt Apartmanı ve çevresinde boşaltılan binalar için hazırladığı plan değişikliği 14 Mart 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı 1 numaralı kararnamesi uyarınca onaylandı. 19 Mart 2019 tarihi itibari ile de askıya çıkarılarak kamuoyuna duyuruldu.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, alt ölçekli uygulama imar planında yapılan değişikliğe ilişkin hazırlanan raporda, Orhantepe Mahallesi, Sema Sokak'ta 1992 yılında bodrum, zemin ve 5 kat (7 kat) için yapı ruhsatı alan ancak 9 kat olarak inşa edilen Yeşilyurt Apartmanı'nın 6 Şubat 2019 tarihinde henüz bilinmeyen bir nedenden çöktüğü kaydedildi. Yıkılan bina ile çevrede tehlike edilen binalarda etüd analizinin yapıldığı ve 12 binanın tahliye edildiği hatırlatıldı.

YERİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMASI

Yıkılan Yeşilyurt Apartmanı ile birlikte tahliye eden binaların yer aldığı alanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ tarafından yerinde kentsel dönüşüm uygulaması yürütüldüğü ifade edilerek yatay mimarinin ön planda tutulduğu bu çalışmada, hazırlanan mimari projenin uygulanabilmesi için plan değişikliği hazırlandığı anlatıldı. Plan değişikliği ile yapı yüksekliği zemin+ 5 kat (6 kat) olarak belirlendi. Zemin katlarda, günübirlik ihtiyaçların karşılanması amacıyla ticari birimler yer alabilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugün yaptığı açıklamada Kartal’da çöken Yeşilyurt Apartmanı yerine 5 katlı bina yapacaklarını belirterek “Haftaya temel atıyoruz” demişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika