Kartal'ın Avrupa'daki pençe sesleri

Kartal'ın Avrupa'daki pençe sesleri

Ali Kaya SoysalBeşiktaş geçen hafta İsrail'de aldığı sonuçla turu garantiye almıştı. Bu yüzden Şenol Hoca dün geceki maça ideal onbirinden oyuncu ve pozisyon olarak 6 değişiklikle maça başladı. Atınç'ın stopper , Tosiç'in...

Ali Kaya Soysal

Beşiktaş geçen hafta İsrail'de aldığı sonuçla turu garantiye almıştı. Bu yüzden Şenol Hoca dün geceki maça ideal onbirinden oyuncu ve pozisyon olarak 6 değişiklikle maça başladı. Atınç'ın stopper , Tosiç'in solbek, Beck'in sağ bek, Necip ve Gökhan İnler'in Atiba ile Oğuzhan'a, Aboubakar'ın ise Cenk'e tercih edilerek sahaya sürülmesi 4 gün sonra oynanacak Galatasaray derbisi de düşünüldüğünde çok doğruydu.

17. dakikada Aboubakar'ın sert vuruşuyla gelen gol turu tam garantiye aldı. İlk yarının sonuna kadar Beşiktaş açık oynayan Hapoel Beer Sheva'ya topa sahip olmada yüzde 60'a yüzde 40 üstünlük kurdu. Benim hocadan beklentim, G.saray maçı öncesi sakatlık ve yıpranma riskini düşünerek ikinci yarıya Quaresma'nın yerine Ömer, Talisca'nın yerine Tolgay'la başlamasıydı, ama öyle olmadı.

Şenol Hoca ikinci yarıya aynı onbirle başladı nedense. Acaba 2. golü bulup kalan bölümde "3 gol de yesem tur atlarım" diye mi düşündü, bilemiyorum. 60. dakikada Quaresma'yı nihayet çıkardı ve Tolgay'ı oyuna aldı. 64'de gelen Sheva beraberlik golünden sonra Necip'i çıkartıp Oğuzhan'ı sokmasını hiç anlayamadım. Talisca'nın maçın ilerleyen dakikalarında derbi maçı öncesi sakatlanmayayım  endişesiyle ikili mücadelelere girmeyip takımın 10 kişi oynamasına neden olduğunuda görmeyip 90 dakika oyunda tuttuğunu şaşkınlıkla izledim.

Bu arada maçın üstünlüğü kaybedecek hiç bir şeyi olmayan Sheva'ya geçti. Pozisyonlara girdiler, Fabricio kalesinde devleşti, ilk maçta oynamayan Sahar'ın iki gollük vuruşunu kurtardı. Galatasaray maçı düşünülerek oyundan bir türlü alınmayan Aboubakar 78. dakikada aldığı bir darbeyle çıkmak zorunda kaldı ve yerine kim girdi? Cenk. Şimdi soruyorum hocaya, maçın sonları gelmiş, turu bir mucize olmaz ise geçtin, 4 gün sonra önemli bir derbiye çıkacaksın, forvetlerinden biri sakatlanmış, yerine esas alternatif Cenk girer mi, ya Cenk oynayacağı süre içinde , olur ya, ayağına bir darbe alsa Pazartesi G.Saray maçına oynatacağın başka bir santraforun var mı?

Bir de, hocaya Cenk'in golü gelinceye kadarki süreçte kenarda yaşadığı, yaşattığı panik görüntülerini hiç yakıştıramadım, umarım Pazartesi gecesine kadar kendini yeniler, "regenaration" antrenmanlarına kendisini dahil eder. Özetle , Beşiktaş UEFA Avrupa Liginde 16'lara kaldı, bugün 15.00'de çekilecek kurada yeni rakibini bekleyecek.

Bana göre, en son 2000'de G.Saray'ın kazandığı kupaya ulaşmak çok da zor değil, finale kadar 6 maçlık bir yol var. Beşiktaş'ın bu kadrosu, kura şansı da yanında olursa bu hedefi gerçekleştirir, kaldı ki başkan Fikret Orman'ın en büyük arzusu bu. Ama, içinde korku yaşamayan bir teknik patronla, Akhisar maçından sonra kendisine yöneltilen bir soru üstüne "benim önceliğim ligdir" lafını bir daha gözden geçirmesi gereken Şenol Güneş'le.

Haydi Hoca, sen bunu da başarırsın. 2002'de "saçınla başınla uğraşan" futbol medyasına ders verir gibi, ayda 250 bin Euro maaş alan imparatorun "play off"lardan çıkartamadığı Ulusal Takımı Dünya Üçüncüsü yaptığın gibi, federasyondan alamadığın son maaşın olan 750.000 türkiş lira için dava açacak kadar yürekli olduğun gibi. En önemlisi, sana 3 yıl daha kontrat uzatan Beşiktaş kulübünün vefasına borcun olduğu gibi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Spor