Katalonya'da hükümet başkanı seçilemiyor

Katalonya'da hükümet başkanı seçilemiyor

İspanya merkezi hükümetinin bağımsızlık ilanı gerekçesiyle yönetimine önce el koyduğu, seçimlerin ardından oluşan mecliste de başkan seçilmesine sürekli engel çıkardığı Katalonya’da bağımsızlık yanlılarının...

İspanya merkezi hükümetinin bağımsızlık ilanı gerekçesiyle yönetimine önce el koyduğu, seçimlerin ardından oluşan mecliste de başkan seçilmesine sürekli engel çıkardığı Katalonya’da bağımsızlık yanlılarının başkan adayı dördüncü denemede de seçilemedi.
Evrensel'in haberine göre, Torra’nın seçilemebilmesi için 68 oya ihtiyacı vardı. Bu sonuçta, bağımsızlık yanlısı partilerden Halk Birliği Adaylığı Partisi’nin (CUP) Puigdemont’tan başkasını desteklememe kararı etkili oldu.

''BİZİM BAŞKANIMIZ CARLES PUIGDEMONT’
Puigdemont’un talebi doğrultusunda aday olan Torra, bağımsızlık yanlısı tavrını sürdüreceğini belirterek, “Bizim başkanımız Carles Puigdemont’dur. Cumhuriyet şeklinde bir bağımsız devlet inşa eden 1 Ekim iktidarına sadakatimizi sürdüreceğiz'' dedi.

''KATALAN ANAYASASI’ VURGUSU YAPTI'
Quim Torra, konuşmasında “Katalan Cumhuriyeti için usanmadan çalışacağını'' belirterek, bağımsızlık referandumunun kendilerine verdiği yetkiye bağlı kalma taahhüdünde bulundu. Katalan Cumhuriyeti Anayasasının yazılması için uğraşacağını kaydeden Torra, Avrupa Birliği (AB) kurumlarının Katalan krizi konusundaki kabul edilemez sessizliği kınadı.

RAJOY YİNE MÜDAHALE İLE TEHDİT ETTİ
İspanya’nın sağcı Halk Partisi (PP) Hükümetinin Başbakanı Mariano Rajoy ise Torra’nın konuşmasına ilişkin olarak, “Duyduğumuz, gördüğümüz şeyi beğenmedik. Ancak onu eylemlerine göre değerlendireceğiz'' dedi. Rajoy, yeni yerel hükümetin İspanya kanunlara riayet etmemesi durumunda bölgeyi doğrudan yönetmeye devam edeceklerini 
söyleyerek tehdit etti.

ERKEN SEÇİME GİDİLEBİLİR
Parlamentoda bugün ikinci tur oylaması yapılacak. Oylamada basit çoğunluk aranacak. Eğer bu oylamada da sonuç elde edilemez ve 22 Mayıs’a kadar yeni bir hükümet kurulmazsa Katalonya yeniden seçime gidecek.

25 KATALAN SİYASETÇİ YARGILANIYOR
Öte yandan Katalan siyasetçiler “Devlete isyan'' iddiasıyla yargılanıyorlar. Katalan hükümeti üyeleri hakkında başlatılan soruşturma nedeniyle eski başkan Carles Puigdemont ve dört eski Katalan bakan Belçika’ya gitmişti.

Bağımsızlık girişimi nedeniyle haklarında soruşturma yürütülen 28 Katalandan 9’u tutuklanmış, 9’u kefaletle serbest bırakılmış, 7’si kaçmış, kalan 3 kişiye ise herhangi bir suçlama yönetilmemişti. Aralarında Puigdemont’un da olduğu yurt dışındaki siyasetçilerden 6’sı hakkında uluslararası veya Avrupa çapında tutuklama kararı bulunuyor.

Suçlu bulunmaları durumunda Katalan siyasetçilere 30 yıla kadar hapis cezası verebileceği belirtiliyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya