Katliam iznine sert tepki: STK'lar ortak bildiri yayınladı!

Katliam iznine sert tepki: STK'lar ortak bildiri yayınladı!

Aralarında HAYTAP'ın da olduğu 28 sivil toplum örgütü, Merkez Av Komisyonu kararı doğrultusunda 22 Ağustos’ta başlayacak 'av sezonuna' karşı yaptığı ortak açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, "Her sene toplanarak, yıl içerisinde avlanacak canlı türlerine, nerede ve kaç birey öldürülebileceklerine karar veren Merkez Av Komisyonu, bu yıl da birçok nadir ve tehlike altındaki canlının avına izin vermiş durumda" dendi.

28 Sivil Toplum Kuruluşu Merkez Av Komisyonu kararı doğrultusunda 22 Ağustos’ta başlayacak ‘av sezonuna’ karşı ortak açıklama yayımladı. Açıklamada, 22 Ağustos'ta başlayacak 'av sezonu' nda, avlanmasına izin verilen türler arasında, Anadolu yaban koyunu, ceylan, çengel boynuzlu dağ keçisi, karaca, melez yaban keçisi, kızıl geyik, yaban keçisi, yaban domuzu ve nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan üveyik ve elmabaş patka kuş türlerinin de olduğunu söyleyen STK’lar, 'av turizmi' adı altında 798 canlının yaşamının, para karşılığında ihaleye açılacağını belirtti.

'ULUSLARARASI MEVZUATLAR GÖRMEZDEN GELİNİYOR'

Türkiye’nin, taraf olduğu Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nde 6. ve 8. maddeleri uyarınca nesli tehlike altındaki türleri korumayı taahhüt ettiğini belirten STK’lar açıklamada, "Buna rağmen uluslararası mevzuatlar görmezden gelinerek alınan bu yanlış kararların bir an önce durdurulması gerekiyor" ifadelerini yer verdi. STK’lar Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre ev serçesinden, karabataklara, çakallardan tilkilere, yaban tavşanlarından boz ördeklere kadar birçok farklı türün de avına izin verildiğini bilgisinin altını çizdi.

'YABANCI DİPLOMAT VE ÜST DÜZEY MİSAFİRLER İSTEDİĞİ ZAMAN ÜCRETSİZ AVLANABİLECEK'

TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu’ndan 1 Temmuz 2020’de geçen görüşmeler sırasında getirilen bir ek ile yabancı diplomat ve ‘üst düzey’ misafirlerin diledikleri takdirde ücretsiz avlanabileceklerini söyleyen STK’lar bu duruma karşı çıkarak “Silahların ve av sanayisinin yaşamı yok etmesine izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Ortak yapılan açıklamaya imza atan 28 STK şöyle:

AKFOD, Alakır Nehri Kardeşliği, Antalya Dostları Derneği, Artvin Borçka Karagöl Çevre Koruma ve Dayanışma Derneği, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Cahide Derneği, Çiğdemim Derneği, Çoruh Vadisi Borçkalılar Derneği, Doğa Derneği, Doğaya Dönüş Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, HAYTAP, Hayvanlar İçin Projeler Derneği (HİPDER), İstanbul Artvin STK Platformu, Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi, Kızılkaya Yenidünya Derneği, KİHAYKO, Kuzey Ormanları Savunması, MAGMA Dergisi, Mezopotamya Ekoloji Hareketi, MUÇEP, Orhanlı Köyü Kültür Doğa Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Orman Melekleri, Simurg Kuş Yuvası Derneği, Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD), TTKD, Turgutlu Doğa Kültür ve Yaşam Derneği, Van ÇEV-DER, WWF-Türkiye

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.