Kayseri İl Müftülüğü’nde 'eğitim zirvesi

Kayseri İl Müftülüğü’nde 'eğitim zirvesi

Kayseri İl Müftülüğü’nün ev sahipliğinde, 11 Ağustos’ta, Eğitime Destek Platformu tarafından “Eğitim Öğretim Müzakeresi” başlığıyla “eğitim zirvesi” düzenlendi.

Toplantıya iktidara yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir-Sen temsilcisi ile daha önce AKP’den milletvekili aday adayı olan, Kayseri İmam Hatip Mezunları Derneği Başkanlığı’nı yürüten Hacı Ali Çakıcı da katıldı.

Yeni eğitim yılı öncesinde Kayseri İl Müftülüğü’nde “eğitim zirvesi” düzenlendiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre, “Eğitimciler tarafından eğitim öğretim alanındaki projelerin sunumu yapıldı ve katılımcılar arasında görüş alışverişinde bulunuldu” ifadeleri duyurulan toplantıda, çeşitli kamu kurumlarının temsilcilerinin yanı sıra iktidara yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir-Sen temsilcisi ile daha önce AKP’den milletvekili aday adayı olan, Kayseri İmam Hatip Mezunları Derneği Başkanlığı’nı yürüten Hacı Ali Çakıcı da yer aldı.

Kamu kurumlarının katılımcısı olduğu “eğitim zirvesi”ne Eğitim-İş ile Eğitim-Sen’in ise davet edilmediği öğrenildi. Toplantıda, ayrıca Kayseri Değerler Eğitim Merkezi (KAYDEM) kurulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

“Laik ve bilimsel eğitimden sapma olarak görüyoruz"

Eğitim-Sen Kayseri Şube Başkanı Sedat Ünsal, sendika olarak davet edilmediklerini belirterek “Edilseydik de katılmazdık. Tevhidi Tedrisat Kanunu’na aykırı bir girişim olduğunu düşünüyoruz” dedi. Eğitim ile ilgili süreci il ve ilçe milli eğitim müdürlerinin yürüttüğünü anımsatarak “Başka kurumlara devredilemez” ifadelerini kullanan Ünsal, toplantının içeriğiyle ilgili bilgi sahibi olmadıklarını kaydederek, “Laik ve bilimsel eğitimden sapma olarak görüyoruz. İçeriği hakkında bilgi sahibi olursak içeriğiyle ilgili de eleştirilerimizi sunarız” diye ifade etti.