KDHC lideri Güney Kore'yi ziyaret etti: 'Yeni bir tarih başlıyor'

KDHC lideri Güney Kore'yi ziyaret etti: 'Yeni bir tarih başlıyor'

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong-un, Güney Kore sınırını yürüyerek geçti. Kim Jong-un, sınırda Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile görüşme gerçekleştirdi.'YENİ BİR TARİH BAŞLIYOR'2007'den bu yana KDHC...

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong-un, Güney Kore sınırını yürüyerek geçti. Kim Jong-un, sınırda Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile görüşme gerçekleştirdi.

'YENİ BİR TARİH BAŞLIYOR'
2007'den bu yana KDHC lideri ile Güney Kore lideri arasında ilk kez görüşme gerçekleşirken, Güney Kore'yi ilk kez ziyaret eden KDHC lideri olan Kim, "Yeni bir tarih başlıyor" açıklamasında bulundu.

Kore zirvesi öncesinde taraflardan ılımlı açıklamalar gelmişti. KDHC nükleer testleri ve füze testlerini durduracağını duyururken, Güney Kore de KDHC'ye yönelik propaganda yayınına son vermişti.

1033202385.jpg

Gündemde Kore Savaşı'nın ardından hala imzalanmayan barış anlaşmasının imzalanması ve KDHC'nin nükleer silahsızlanmasının olduğu aktarılıyor.

Kore liderleri arasındaki görüşme, Panmunjom köyünün Güney Kore'de kalan kısmındaki Barış Evi'nde gerçekleşiyor.

KDHC lideri Kim Jong-un, "her an" Seul'e giderek burada Moon Jae-in ile görüşebileceğini söyledi.

Görüşmeye "çatışmaları bitirmek" için geldiğini söyleyen Kim, "beni davet ederseniz her an Seul'e gelebilirim" ifadelerini kullandı. 

Güney Kore'den iki ülke arasında demir yolu önerisi gelirken, Kim Jong-un Kore görüşmelerinin düzenli yapılmasını istedi.

1033202623.jpg

GÜNEY KORE LİDERİ DE KHDC TOPRAKLARINA AYAK BASTI
Güney Kore lideri, Kim Jong-un'a "Ne zaman Kuzey'i ziyaret edebileceğini" sordu, Kim ise "Neden şimdi gelmiyorsun?" diye yanıtlayarak Moon'u kısa bir süreliğine KDHC sınırını geçmeye çağırdı.

Davet üzerine Moon Jae-in sınırı geçerek KDHC topraklarına ayak bastıktan sonra yeniden Güney Kore'ye döndü. 

1033201577.jpg

2597.jpg5372.jpg

0d1360f2-ab76-4c29-99a6-f2b9adcfb82c.jpg