KDHC'den çaldıkları istihbaratı FBI'a satmayı teklif ettiler

KDHC'den çaldıkları istihbaratı FBI'a satmayı teklif ettiler

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) Madrid elçiliğini basan gizli örgüt, çaldığı istihbaratı FBI'a satmayı teklif etti.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) Madrid elçiliğini basan gizli örgüt, çaldığı istihbaratı FBI'a satmayı teklif etti.

22 Şubat'ta Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) Madrid Büyükelçiliği'ne baskın yapılıp personelin rehin alınması, bazı belgelerle bilgisayarların çalınması olayını soruşturan İspanya Yüksek Mahkeme Yargıcı Jose de la Mata, 14 sayfalık iddianame hazırladı.

5 saat süren baskına karışan bıçaklı, levyeli ve sahte silahlı 10 kişi arasından 7 kişinin kimlikleri tespit edildi. Zanlılar hakkında cebirle konut dokunulmazlığını ihlal, gasp, tehdit ve organize suçlar dahil 6 farklı suçtan uluslararası arama ve tutuklama kararı çıkarıldı.

FBI'YA SATMAYA ÇALIŞTILAR

ABD ve Güney Kore vatandaşlarından oluşan grubun lideri ise Meksika vatandaşı Adrian Hong Chang olarak belirlendi. Chang'ın FBI ile temas kurup ele geçirdiği istihbaratı satmaya çalıştığı belirtildi.

İspanyol gazetesi El Pais, baskın ihbarı alan polisin elçilik kapısına gittiğinde karşılarına çıkan Adrian Hong Chang'ın üst düzey bir diplomat olduğuna ve elçiliğin içinde her şeyin normal gittiğine polisleri ikna ettiğini yazdı.

Chang ile ekibinin saatler sonra Lizbon'a gidip oradan New York uçağına bindiği, 5 gün sonra da Amerikan istihbarat servisleriyle temasa geçmeye çalıştığı kaydedildi.

Yargıç Jose de la Mata'ya göre elçilik saldırısını düzenleyenler, kendilerini Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nde Kim Jong-un liderliğindeki hükümeti devirmek için kurulmuş gizli bir örgütün üyesi olarak tanıttı. ABD'nin The Washington Post gazetesi bu gizli örgütün adının 'Cheollima Sivil Savunma' olduğunu yazdı. Batı basınına göre Kim'i devirmek için doğrudan eylemde bulunmasıyla diğer KDHC muhaliflerinden ayrılan 'Cheollima Sivil Savunma' hakkında bilinenler kendi yaptıkları açıklamalara ve İspanyol yargıcın iddianamesine dayanıyor. Kendine 'Özgür Joseon' da diyen 'Cheollima Sivil Savunma', ilk kez Şubat 2017'de Kuala Lumpur Havaalanı'nda suikasta kurban giden Kim Jong-un'un kardeşi Kim Jong-nam'ın korumaları olduklarını söylediklerinde gündeme gelmişti.

Cheollima Sivil Savunma, 1 Mart'ta yayımladığı açıklamada, kendisini 'sürgündeki geçici KDHC hükümeti' ilan etmeye ve 'insanlığa karşı suç işleyen Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti hükümetini devirme' yemini etmeye yer verdi.

Grup, bu haftadan itibaren yeni ülke için vize satacağını ve destekçilerin Ethereum (ETH) kripto parasıyla ödeme yapabileceklerini de açıkladı. Cheollima, başarılı olmaları durumunda, bu vizeleri alanların ülkeyi başka hiçbir kimlik bilgisi olmadan ücretsiz ziyaret edebileceklerini vaat etti. Fiyat, Blockchain üzerinden verilecek ilk 1000 vize için 1 Ether olarak belirlendi. Blockchain kullanılarak 200.000 vize verilecek. Kalan 199.000 vizenin fiyatı belirtilmedi. Fiyat sabit kalırsa, grup vize satışıyla yaklaşık 27 milyon dolar kazanmayı hedefliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya