Kediye işkence davasında hakim: Hayvan sevgisini tartışacak değilim!

Kediye işkence davasında hakim: Hayvan sevgisini tartışacak değilim!

Kediye işkence davasında hakim: Hayvan sevgi... 2 Eylül 2017 günü, Beyoğlu'nun Tomtom Mahallesi'nde, sokakta yakaladığı kediyi önce kucağına alarak seven, ardından da işkence ederek öldüren T.K.'nin

2 Eylül 2017 günü, Beyoğlu'nun Tomtom Mahallesi'nde, sokakta yakaladığı kediyi önce kucağına alarak seven, ardından da işkence ederek öldüren T.K.'nin (38) yargılanmasına bugün İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Sanık T.K. duruşmaya katılmazken duruşmayı çok sayıda avukat ve hayvan hakları aktivisti takip etti.

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi'nin yaptığı suç duyurusu sonucunda, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, olay tarihinden 7 ay sonra, kediyi yerden yere vurarak ve bıçaklayarak öldüren T.K.'yi yakalamıştı. Sanık T.K. hakkında "mala zarar" suçundan iddianame hazırlanmış ve iddianamenin kabulü ile dava süreci başlamıştı. İlk duruşması bugün görülen davada, sanık T.K.'nin duruşmada olmadığı ve mahkemece düzenlenen yakalama emri kapsamında daha önce savunmasının alındığı belirtildi.

HAYVAN HAKLARI SAVUNUCULARININ DAVAYA KATILMA TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Duruşmada İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi'nden yedi avukat ve yasalar nezdinde kedinin "sahibi" olan veteriner hekim müştekinin vekili ile Hayvan Hakları ve Etiği Derneği, Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) temsilcileri hazır bulundu. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi ile Hayvan Hakları ve Etiği Derneği, davaya katılma talebinde bulundu. Ancak mahkeme, hem İstanbul Barosu'nun hem de Hayvan Hakları ve Etiği Derneği'nin davaya katılma taleplerini "doğrudan suçtan zarar görmedikleri" gerekçesi ile reddetti.

Duruşmada "müşteki" sıfatı ile hazır bulunan İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi'nden Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu söz alarak, "Olay kamera görüntülerinde görülmektedir. Sanık, suç işleme kastı ve sahte kimlik ile dolaşan bir kişidir. Vahşice işlenen bu cinayet sebebi ile sanığın en üst hadden cezalandırılmasını istiyoruz" dedi.

SANIĞIN TUTUKLANMASI TALEBİ DE REDDEDİLDİ

Müşteki vekili Av. Nahide Esra Danışman ise sanık T.K.'nin daha önceden "cinsel saldırı" suçundan yargılandığını belirterek "Sanığın başka suç kayıtları da vardır, tutuklanmasına karar verilmesini talep ediyoruz" şeklinde konuştu. Müşteki vekilinin tutuklama talebi de mahkeme hâkimi tarafından reddedildi.

'DAVAYA KATILMA TALEBİMİZİN REDDİNE İTİRAZ EDECEĞİZ'

Bugün görülen duruşmada mahkemeye sundukları davaya katılma talepleri reddedilen Hayvan Hakları ve Etiği Derneği'nden Burak Özgüner ise mahkemenin bu kararına reddedeceklerini belirterek "Hâkim, davaya katılım talebimizin gerekçesi hakkında tek bir cümle dahi etmemize izin vermeden bu talebimizi reddetti. Mahkemenin davaya katılma talebimizin ret kararına ağır ceza mahkemesine 7 gün içinde itiraz edeceğiz. Davaya neden katılmak istediğimizin gerekçelerini ve emsal teşkil edebilecek farklı mahkeme kararlarını içeren beş sayfalık dilekçe ile açıkladık, zaten duruşma on dakika sürdü"

'HAYVANLAR MAL DEĞİL; HİSLERİ, DUYGULARI, HAKLARI OLAN BİREYLERDİR'

"Hayvan hakları ihlâlleri ile ilgili davalar için, ceza hukuku sistemimizde 'suçtan zarar görme' kavramı geniş ve uluslararası mevzuatın gerektirdiği gibi yorumlanmadığı sürece sokakta her türlü şiddete maruz bırakılan hayvanlar iyice kimsesiz kalmaya devam edecek. Hayvanlar mal değil; hisleri, duyguları, hakları olan bireylerdir. Bu anlayış, ulusal mevzuatımıza yerleşmediği sürece hayvan haklarının hukukî olarak savunabilmemiz de imkânsız hâle geliyor" açıklamasında bulundu.

HÂKİM: BURADA HAYVAN SEVGİSİ TARTIŞACAK DEĞİLİM

Katılma taleplerinin reddedilmesi üzerine söz alan avukatlar, sanığın savunmasız bir canlıya uyguladığı vahşetin tüm toplumu ilgilendirdiğini ve katılma taleplerinin kabul edilmesi gerektiğini belirtmesi üzerine, hâkimin "Araştırdım, katılma talepleriniz hukuka uygun değil, suçtan zarar gören değilsiniz. Kedinin sahibi var. Burada hayvan sevgisi tartışacak değilim" demesi dikkat çekti.

Duruşmada hazır bulunan avukat ve dernek temsilcilerinin tüm talepleri reddedilerek dava ertelendi.

"Kediye işkence davasında hakim: Hayvan sevgisini tartışacak değilim!" haberi, 08 Mart 2019 tarihinde yazılmıştır. Son Dakika kategorisi altında bulunan Kediye işkence davasında hakim: Hayvan sevgisini tartışacak değilim! haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Kediye işkence davasında hakim: Hayvan sevgisini tartışacak değilim! 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Son Dakika konusunda 26 Mayıs 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 04:06 Evde uygulanabilecek bu yöntem ile sırt ağrılarına son verin!
 2. 04:04 İşte asma yaprağını doğru saklama yöntemi!
 3. 04:03 ‘Lübnan Pizzası’ deniyor, orjinali Manakish olarak satılıyor
 4. 02:01 İstanbul istedi İmamoğlu yaptı! Şehrin orman manzaralı en güzel tesisi hizmete açıldı!
 5. 01:36 Ev alacakların ya da satacakların dikkatine!
 6. 01:28 Üniversiteye hazırlananlar çevrimiçi YKS deneme sınavı dönemi başlıyor
 7. 01:26 Trafikte yeni dönem: Son tarih açıklandı!
 8. 01:23 Jüpiter ikizler burcunda: Bakın etkileri neler?
 9. 01:21 Doğuştan mutlu olan 4 burç!
 10. 01:19 Bu yöntem ödüle layık görüldü: Çay demlemenin püf noktası
 11. 01:12 Ne kadar dikkatlisiniz: İnsanların sadece yüzde 3’ü fark ediyor!
 12. 01:11 Yeşil fasulyeleri bu şekilde saklayınca 1 yıl taze kalıyor!
 13. 00:41 Sinema Tarihine Damga Vurmuş 10 Erotik Film!
 14. 00:27 Ankara'da "Büyük Emekli Mitingi" nedeniyle kapatılacak yollar belirlendi
 15. 00:19 Yeni Nostradamus Kushal Kumar, 3. Dünya Savaşı İçin Tarih Verdi! Üçüncü Dünya Savaşı Kapıda mı?
 16. 00:15 Hem ev sahibini hem kiracıyı zorda bırakan gelişme: O istisna kalktı!
 17. 00:09 DSÖ'den Korkutan Uyarı: Su Kaynaklı Bir Salgın Tehlikesi!
 18. 00:03 31 yıllık büyük şirket iflasın eşiğinde: Sektörde büyük bir şok yaşanıyor
 19. 00:03 Türkiye'nin 28 yıllık sanayi devi iflasını açıkladı
 20. 00:03 Altın ve gümüş aramak isteyenler için izin ücretlerine zam geldi! Sektör tepki gösteriyor
Haberleri