Kemal Kılıçdaroğlu: Gençlerimiz geleceğini neden yurtdışında arıyor?

CHP lider Kemal Kılıçdaroğlu, Kırklarelin'de "Muhtarlar ve Kanaat önderleri Buluşması"nda konuşma gerçekleştiriyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  Kırklareli'nde düzenlenen "Muhtarlar ve Kanaat önderleri Buluşması"nda konuştu. Kılıçdaroğlu, "Elin oğlunun  çocuğu üniversiteyi bitirdiğinde zaman hemen iş buluyor da bizim evlatlarımız neden üniversieyi bitirdiğinde neden iş bulamıyor?" sözleriyle Türkiye'nin eğitim sistemini ve içinde bulunduğu ekonomik bunalımı eleştirdi. Kılıçdaroğlu, gençlerin geleceğini yurtdışında aradığına dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından önemli kısımlar:

Elin oğlu mutlu oluyordu biz niye mutlu olmuyoruz? Elin oğlu rahat yaşıyor geçiniyor da biz niye rahat yaşıyor geçinemiyoruz? Elin oğlunun  çocuğu üniversiteyi bitirdiğinde zaman hemen iş buluyor da bizim evlatlarımız neden üniversiteyi bitirdiğinde neden iş bulamıyor?

Elin oğlu üniversiteyi bitirdiğinde eğitimi tamamladığında kendi ülkesinde alın teri döküp kazanıyor da bizim üllkemizde gençlerimiz geleceğini neden yurtdışında arıyor?

Millet sorunlar altında ezilmiş vaziyette, toplumun hangi kesimine giderseniz dert diliyorsunuz.

İster çiftçiye ister işçiye ister kamyon şoförüne ister apartman görevlisine  ister emekliye ister muhtara ister devlet memuruna ister sanaciye

Herkes sorunu kendi penceresinde görüyor

Sanayiciye gidiyorsunuz durum iyi ama önüme göremiyprum yatırım yapamıyorum. Dolar nereye gidecek Euro neyere gidecek bilmiyorum diyor, yatırım yapamıyorum diyor, can ve mal güvenliğim yok ya birisi malıma fabrika çökersem napacağım diyor.

Esnafa gidiyorsunuz zaten kan ağlıyor.

Çifçiye gidiyorsunuz üretmek istiyorum, kazanmak istiyorum, alın teri dökmek istiyorum ama  harcadığım emeğin karşılığını almak istiyorum diyor.

Bu sorunların Türkiye'den arındırılması lazım, bu sorunları arındıracak kurumda siyaset kurumudur. Sorunları çözecek olan siyaset kurumudur.

Siyasi partiler devlet değildir. Devlet ayrıdır, devlet bakidir. Siyasi partiler vatandaştan  yetki alıp 5 yıl devleti yönetir o kadar. Devlet olmaz. beşinci yılın sonunda tekrar gider milet oy verirse tekrar yönetir ama devlet olmaz.

Devlet adaletle ve liyakatla yönetilir.

Adalet ve liyakatin olmadığı bir yerde devlet denilen kurum yara alır, temelleri sarsılır.


İki yerde polis arama yapar, Kocaeli dilovası ve Mersin limanında kilolarca kokain bulunur. Ne savcı cesaret ediyor dava açmaya ne de kimse cesaret edemiyor kimin diye sormaya. Evlatlarımızı zehirleyen insanlara hiç kimse cesaret edip dokunamıyor. Bunlar gücü kimden alıyorlar? O kadar güçlüler ki polis yakaladığı halde savcı bir şey yapamıyor. Gücü devleti yöneten siyasi otoriteden alıyorlar.

Bu millete söz verdim, evlatlarımız uyuşturucuya alıştıran bütün uyuşturucu baronlarıyla mücadele edeceğim.

Sadece bizim değil ortadoğunun en büyük baronunu serbest bırakıyorsunuz. Adam kayıpları karıştıktan sonra usülen tutuklama kararı çıkartıyorsunuz.
Bu adamı kim çıkardı? Bu adamın gücü neyle ölçülür parayla. Parayı alanlar kim devleti yönetenler. O para olmasa bu işler olmaz.

Bir ülkenin içişleri bakanı televizyona çıkıp da bir siyasetçiye 10 bin dolar rüşvet veriliyor dendiği zaman kimin hemen hareket geçmesi lazım? Devleti yönetenler. kimsenin gıkı çıkmıyor. Şu memleketin geldiği hale bakın, paraya verenin düdüğü çaldığı bir devlet olmaz . Devletin dini adalettir. Devlet adalette yönetilir. Uyuşturucu bataklığına sokulmak istenen bir gençliğimiz var.

Türkiyeyi bu bataktan çekip çıkarmak zorundayız.

Okular açıldı. okullarla ilgili bazım rakamlar veriyim. Hala birleştirilmiş sınıflar var, yani 1. 2. ve 3. sınıf çocukların aynı odada ders gördüğü sınıflar.

üniversiteler açıldı yurt sorunumuz var. Üniveristeyi kazanıyor evladımız, dert başlıyor bu çocuk nerede kalacak? 20 yıldır yurt sorunun çözemediler.

1 yıl içersinde yurt sorununu çözmesem siyaseti bırakacağım.

Ev kiraları aldı başını gidiyor. Kimin derdi bu ? vatandaşın derdi. Sarayda oturanların böyle bir derdi yok. Bei yerden maaş alanların böyle bir derdi yok.

Dış politika, milli olması lazım. Milli zeminde büyür, defalarca söyledik yanlış yapıyorsunuz. Bu dış politİka yalnızlaştırır dedik. Mısır ile kavga ettik şimdi yalvarıyorlar Mısır ile barışalım diye.

Her şeyi sattılar, şimdi hayal satıyorlar.

Millet İttifakı ile bu ülkeyi yeniden inşa edeceğiz.

Bu millete sözüm sözdür en geç 2 yıl içerisnde bütün sığınmacıları davulla zurnayla memleketlerine göndereceğim. Irkçılık ypamadan, kabahat kapıyı açanlarda. Onları buraya kim getirdiyse kabahat onlarda. Dolayısıyla sığınmacılar kızmayacağız.  

Bu millete sözüm sözdür en geç 2 yıl içerisnde bütün sığınmacıları davulla zurnayla memleketlerine göndereceğim. Irkçılık ypamadan, kabahat kapıyı açanlarda. Onları buraya kim getirdiyse kabahat onlarda. Dolayısıyla sığınmacılar kızmayacağız.   


Milliyetçiyiz diyorlar ya, gerçek milliyetçi biziz. Katarlılara verilen tank palet fabrikasını Katar ordusunun elinden alacağız şanlı ordumuza vereceğiz, 1 hafta içinde.

Bizim milli tarihimizde ilk kez terör örgütünden kaçtık ve topraklarımızı terör örgütüne teslim ettik. Millete sözümdür 1 hafta içersinde bedeli ne olursa olsun  Süleyman Şah türbesini yerine koyacağız şanlı bayrağımızı göndere çekeceğiz.  

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika