Kemal Kılıçdaroğlu: O beyefendiyi emekli edeceğiz, endişe etmeyin

Kemal Kılıçdaroğlu: O beyefendiyi emekli edeceğiz, endişe etmeyin

Kemal Kılıçdaroğlu: O beyefendiyi emekli ede... İzmir Çiftçi Buluşması'nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çiftçilere iktidar olduklarında yapacakları projeleri anlattı.

Kılıçdaroğlu, Avrupa'da uygulanan 'kırmızı mazot' uygulamasının getirileceğini ve çiftçinin düşük ücrete mazot alacağını söyledi. Sandığa giderken söylediklerinin unutulmaması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "O beyefendiyi emekli edeceğiz, endişe etmeyin" dedi.

Kılıçdaroğlu, "İktidar olduğumuzda çiftçilerin, besicilerin aldıkları kredilerin faizlerini tak diye sileceğiz. Nefes alacaksınız. Kim neyi ekecek, neyi biçecek önceden planlanacak. Her çiftçi önceden neyi ekeceğini bilecek. Hiçbir çiftçi zarar etmeyecek. Siz zarar edince Türkiye zarar ediyor. Köylünün maliyetini çıkarıp üstüne makul bir kar vereceğiz. hiçbir çiftçinin maliyet artı karın altına düşmeyecek. Dolayısıyla devlet çiftçi zarar ederse satın alacak. Sel olur, yangın olur TARSİM'i yeniden oluşturacağız. Felaket durumunda da çiftçinin zarar etmeyeceği uygulama yapacağız." diye konuştu. 

Halk TV'de yer alan habere göre, Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

"Bugüne kadar çiftçiye kanundaki teşvik verilmedi. Bu hükümetlerden alacağınız 273 milyar lira. Biz bunun da sözünü veriyoruz. Her yıl milli geliriz yüzde 1'i oranında size kar vereceğiz. İşi sözün ötesine taşıyıp çiftçi birliklerinin denetleme hakkını getireceğiz. Traktörünüz, hayvanınız asla haczedilmeyecek. Haciz uygulamasına da son vereceğiz.

"Düşük fiyattan kırmızı mazotunu alacak"

Şehirde yaşayan birisi mazota zam geldiğinde arabasını isterse kullanmayabilir. Ama çiftçi tarlayı ne yapacak? Mecburen kullanacak. Bunun için bütün Avrupa ülkelerinde yapılan 'kırmızı mazot' uygulaması var. Sadece çiftçiye düşük bedelle satılıyor. Çiftçi gidecek düşük fiyattan 'kırmızı mazot'unu alıp onu kullanacak. Çiftçi üretmeyince hepimiz aç kalıyoruz.

Elektrikten de şikâyet ettiniz. Önce doğudan altı ilden başlayacağız sonra bütün Türkiye'de yaygınlaştıracağız. Güneş enerjisiyle elektrik elde edeceğiz. Elektrik üretecekler, çiftçi elektriği ücretsiz kullanacak, artan elektriği satacak, oradan da kar elde edecek. Elin oğlu yapıyor da mümkün oluyor biz yapınca mı mümkün olmayacak? Dışarıdan parayla akaryakıt, kömür, doğalgaz getiriyorlar. Allah'ın güneşi parayla mı? Sadece paneller kurup elektrik elde edeceksin. Bunu yapacağız. Bunun sözünü Şanlıurfa'da, Van'da verdi. Burada da veriyorum. İzmir Büyükşehir de bu konuda adım attı.

Ayrıca nerede çiftçi çalışıyorsa kırsal kesimin her yerine, hayvancılık yapanlar için veteriner, toprakla uğraşılıyorsa ziraat mühendisi ya da teknisyeni tayin edeceğiz. Bunlar için siz hiçbir bedel ödemeyeceksiniz.

Gençler kırsalda çalışmak istemiyor. Kırsalda çalışan gençlerin SGK primlerini devlet ödeyecek. Alınterinin değerli olduğunu biliyorum. Kadınların kırsal kesimde erkeklerde çok daha fazla çalıştığını biliyorum. Bütün bunları değiştirmek mümkün. Bunun için bir şey yapacağız. Sandık gelecek, sandığa gideceksiniz. Söylediklerimi sakın unutmayın. Bizim karnımızı doyuran sizlersiniz. Alınteri dökenler sizlersiniz. Kazanması gereken sizlersiniz. Bu milletin efendisi olması gerekenler sizlersiniz. Bunu yapacağız, bize güvenin ve bize katılın. Eğer Saray arıyorsan çiftçinin evine gideceksin 'Saray burasıdır' diyeceksin. Milletten kopmayacağız. Onun terini teneffüs edeceğiz.

Üreten hiç kimse zarar etmeyecek. Neyi ekeceğimizi planlayacağız. Havza bazlı planlama yapacağız. Bakıyorlar bu sene patates çok iyi, herkes patates ekiyor. Ertesi sene bir bakıyorsunuz zarar etmiş.

Sandığa gideceksiniz, unutmayın. Sandığa gidip vicdanının sesini dinleyip oy kullandığınız sürece Türkiye'nin kaderini birlikte değiştireceğiz. Hepiniz üretin ve sakın umutsuzluğa kapılmayın. Üreteceğiz ve kazanacağız. O beyefendiyi de emekli edeceğiz, endişe etmeyin."

 

"Kemal Kılıçdaroğlu: O beyefendiyi emekli edeceğiz, endişe etmeyin" haberi, 17 Haziran 2022 tarihinde yazılmıştır. 17 Haziran 2022 tarihinde de güncellenmiştir. Politika kategorisi altında bulunan Kemal Kılıçdaroğlu: O beyefendiyi emekli edeceğiz, endişe etmeyin haberi 2022 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Kemal Kılıçdaroğlu: O beyefendiyi emekli edeceğiz, endişe etmeyin 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 29 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Ezgi Bozkurt Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 14:55 Şubat ayında rekor sıcaklar görülüyor: Bahar erkenden geldi
 2. 14:46 Porsche yerine 560 bine dev SUV! Hibrit ve elektrikli seçenekler mevcut!
 3. 13:43 Acile kaldırılmış bir kadının cesedi hastanenin çöpünde bulundu
 4. 13:37 2024 Yılı adli tatil başlangıç ve bitiş tarihleri ne zaman?
 5. 13:34 Yeşil Sol Parti Eskişehir milletvekili adayı Müslüm Koyun'a 6 yıl 3 ay hapis cezası
 6. 13:27 Fırat Nehri'nde siyanür kaynaklı balık ölümleri iddiası asılsız çıktı
 7. 13:27 Bloomberg'dan Merkez Bankası'na kötü haber: Tutmayacak!
 8. 13:23 Borsa, günün ilk yarısında artış kaydetti
 9. 13:22 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan konut kredisi kararı
 10. 13:16 Eski CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: “Lütfü Savaş beyin, bu kadar yıpratılması doğru değil"
 11. 13:13 Sadece 3 soruda zeka seviyenizi ölçen en kısa IQ testi!
 12. 13:11 Savunma Bakanlığı duyurdu: Türkiye'ye F-16 mektubu
 13. 13:06 İsrail, Gazze'de yardım bekleyenlere ateş açtı: 70 Filistinli hayatını kaybetti
 14. 13:05 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'a İsrail protestosu
 15. 12:59 Bitlis Eren Üniversitesi ile MÜSİAD arasında işbirliği protokolü imzalandı
 16. 12:57 ABD basınında yeni bir iddia oluştu: İsrail'in yeni hedefi Lübnan mı?
 17. 12:55 Formula 1 heyecanı Bahreyn'de başlıyor
 18. 12:52 Gazze'de insanlık dramı: İsrail, gıda yardımı bekleyen sivilleri vurdu: 77 ölü
 19. 12:51 İmamoğlu: "50 bin riskli konutun inşaat maliyetlerinin yüzde 60'ını biz karşılayacağız"
 20. 12:48 Putin: "Çatışmayı bitirmek için her şeyi yapacağız"
Politika Haberleri