Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ‘Tank-Palet’ çıkışı: Vatana ihanettir!

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ‘Tank-Palet’ çıkışı: Vatana ihanettir!

Katıldığı canlı yayın programda konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Tank-Palet fabrikasını yabancıya peşkeş çekmek vatana ihanettir" dedi.Programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, ''Tüm cumhuriyet...

Katıldığı canlı yayın programda konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Tank-Palet fabrikasını yabancıya peşkeş çekmek vatana ihanettir" dedi.

Programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, ''Tüm cumhuriyet hükümetlerinin aldığından fazla vergi aldılar. 60 milyar dolar vergi aldılar. Cumhuriyet tarihinin en büyük borçlanmasını yaptılar. Londra'daki bir avuç tefeciye Türkiye'yi teslim ettiler'' ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV'de İşin Aslı Özel programında Fikret Bila ve Mehmet Tezkan'ın sorularını yanıtladı.

Tank-Palet fabrikası hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, “50 milyon dolar ben vereyim size bu fabrikayı verin dedik, hiç ses çıkmadı. Bu parayı verecek çok sayıda yurtsever işadamı var. 50 milyon dolar hikayedir. Bu fabrikanın değeri 20 milyar dolardır. Avrupa’nın en büyük tank-palet fabrikasıdır. Bu fabrikayı siz Etem Sancak’a ‘al çalıştır’diye veriyorsunuz. Etem Sancak da tutup Katar ordusuna veriyor. Kimse kusura bakmasın ama bunun adı vatana ihanettir. Bir askeri fabrikayı yabancı bir orduya peşkeş çeken dünyada ikinci bir devlet yoktur. Bunu neden yaptılar? Oradan gelir mi elde edecekler, hayır. Tank üretecekler; ama zaten orada tank üretiyorlardı. Şimdi maliyeti şişirecekler, 20 liralık işi ‘200 liraya yaptık’ diyecekler, üstüne bir de kar koyacaklar. Devlete de bu parayı bize ver diyecek” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

AKP'nin Genel Başkanı "Merkez Başkanı sözümüz dinlemedi, ben de görevden aldım" dedikten sonra Merkez Bankası'nın bağımsızlığını dünyaya anlatamazsınız. Güven de bitmiştir orada. Zaten almaması gerekirken alıyor. O zaman parlamentonun çıkardığı, Merkez Bankası başkanlarına güven veren madde demek ki uygulanmıyor. İktidar istediği gibi görevden alıyor, yasayı değiştiriyor. Devlet dediğimiz bir kurum sağlıklı yönetilmiyor.

Gelinen nokta felaket noktası. İktidar için denizin bittiği nokta. Tüm cumhuriyet hükümetlerinin aldığından fazla vergi aldılar. 60 milyar dolar vergi aldılar. Cumhuriyet tarihinin en büyük borçlanmasını yaptılar. Londra'daki bir avuç tefeciye Türkiye'yi teslim ettiler.

2002'de öngördükleri bütün ilkeleri reddeden bir Saray iktidarı var.