Kendini polis diye tanıtarak yaşlı yurttaşı rencide eden kişi için elektronik kelepçe kararı!

Kendini polis diye tanıtarak yaşlı yurttaşı rencide eden kişi için elektronik kelepçe kararı!

Yaşlı bir yurttaşa ‘polisim’ diyerek evine dönmemesi durumunda işlem yapacağını söyleyen M.T.E. hakkında 15 gün süreyle elektronik kelepçe takılmak suretiyle konutu terk etmeme kararı verildi. M.T.E.’nin haftada 2 gün evine...

Yaşlı bir yurttaşa ‘polisim’ diyerek evine dönmemesi durumunda işlem yapacağını söyleyen M.T.E. hakkında 15 gün süreyle elektronik kelepçe takılmak suretiyle konutu terk etmeme kararı verildi. M.T.E.’nin haftada 2 gün evine en yakın Huzurevi ve Yaşlı Bakımevi’ne gitmesi de kararlaştırıldı.

Evde kalması çağrısı yapılan 65 yaş üstü bir vatandaşa, kendisini polis olarak tanıtarak evine dönmesini gerektiğini söyleyen ve bunu sosyal medyada paylaşan bir kişiye tepkiler çığ gibi büyüyor.

Sosyal medyada paylaşılan ve yoğun tepki gören videoda, 65 yaşının üstünde olduğu ve koronavirüse karşı risk grubunda yer alan bir kişiye evine dönmesi gerektiğini, "şimdilik işlem yapmadıklarını" söylemesi tepki çekti. Vatandaşın korku dolu gözlerle uzaklaşması da yürek burktu.

HAFTADA 2 GÜN HUZUREVİNE GİDECEK

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Dün hepimizi üzen görüntülere neden olan M.T.E. Ankara İl Emniyet Md. ekiplerince yakalanıp hakkında işlem başlatıldı. Videoya çektiği İhsan Amcamızı Kaymakamımız ziyaret ederek Bakanımız Sayın @suleymansoylu ile telefonda görüştürdü. Amcamızdan bu münasebetsizlik adına özür diledik" denildi.

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimi Sezer Söylemez de, son dönemde sosyal medya yaşlılarla ilgili tepki çeken paylaşımlarda bulunanlarla ilgili flaş bir karara imza attı.

Fevzi Çakır'ın haberine göre, Ankara'da sokakta gördüğü yaşlı bir vatandaşı kendini polis gibi tanıtıp korkutan genç için önemli bir adli kontrol kararı verildi.

M.T.E. isimli genç hakkında 15 gün süreyle elektronik kelepçe takılmak suretiyle konutu terk etmeme kararı verildi. M.T.E.’nin haftada 2 gün evine en yakın Huzurevi ve Yaşlı Bakımevi’ne gitmesi de kararlaştırıldı.

SOYLU'DAN TEPKİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Twitter'dan videoya tepki gösterirken, "65 yaş ve üstü risk grubunda olan büyüklerimiz evde kalarak sadece koronavirüsten değil, elinde telefonla dolaşıp onları kaydeden etkileşim hastalarından da korunacaklardır" dedi.

KENDİSİNİ SAVUNDU

M.T.E. isimli sosyal medya kullanıcısı, gelen tepkiler üzerine yayınladığı bir videoda kendisini savundu. M.T.E. videoda, "Bu sabah paylaştığım video nedeniyle küfredilmiş, linç yemişiz. Video öncesi amca ile konuştuk. Öncelikli sohbet ettik. Herhangi bir amacımız yoktu. Amca ile dalga geçmiyoruz, küfretmiyoruz. Amca otobüse binemediği için taksi parasını da verdim" dedi.

ALTUN: GÖRÜNTÜLER VATANDAŞIMIZI HEDEF HALİNE GETİRMEKTEDİR

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Twitter'dan yaptığı açıklamada, yaşanan olaya tepki gösterdi.

"65 yaş yaşını dolduran vatandaşlarımıza getirilen sokağa çıkma kısıtlaması onları #COVID19 riskine karşı korumayı hedeflemektedir. Bu vatandaşlarımız, diğer bütün vatandaşlarımız gibi bu ülkenin asli üyeleridir, bizlerin kıymetli büyükleridir.

Son birkaç günde üzülerek görüyoruz ki bazı hadsiz kişiler sosyal medya mecralarında 65 yaşını dolduran vatandaşlarımızı tahkir edici bazı görüntü ve söylemleri dolaşıma sokmaktadır. Söz konusu görüntü ve söylemler bu aziz vatandaşlarımızı adeta hedef haline getirmektedir.

Bilinmelidir ki bu saldırganlığa ve ayrımcılığa göz yuman, alkış tutan herkes dayanışma ruhumuzu zedelemektedir. Büyüklerimize destek olan, onların alışverişlerini yapan, halini hatırını soran vatandaşlarımız ise öz değerlerimizin neferleridir. Sağolsunlar, varolsunlar!

Büyüklerimizi taciz eden, onları küçük düşürmeye çalışan, rızaları olmaksızın görüntüleyen, sosyal medyada alay ve linç konusu yapan kişiler hakkında gerekli yasal işlemler yapılmaktadır. COVID19’a karşı mücadelemiz devlet-millet birlikteliğiyle kararlılıkla sürmektedir."

AKP SÖZCÜSÜ ÇELİK'TEN AÇIKLAMA

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de sosyal medya hesabı Twitter'den yaptığı açıklamada, "Bazı saygısızlar, yaşlılarımız için aldığımız tedbirleri incitici davranışlara dönüştürüyor. Yaşlılarımıza sanki virüs taşıyıcısıylarmış gibi cahilce ve saygısızca davranışlar sergiliyorlar. Alınan tedbirlerin hepsi yüksek risk grubunda olduğu için yaşlılarımızı koruma amaçlıdır" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika