Kenevir’in fiyatı patladı

Kenevir’in fiyatı patladı

Plastik poşetlerin ücretli olmasının ardından AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Ocak ayı başında "Kenevir üretimini yeniden başlatıyoruz" açıklamasını

Plastik poşetlerin ücretli olmasının ardından AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Ocak ayı başında "Kenevir üretimini yeniden başlatıyoruz" açıklamasını yapmış, kenevirden bez torba üretileceğini söylemişti. Bu açıklamanın ardından artan taleple 30 lira olan kenevir tohumunun kilosu bin liraya çıktı.

Cumhurbaşkanının açıklaması, çiftçileri harekete geçirdi. Türkiye'de izinle ruhsatlı ekim alanlarının yer aldığı Vezirköprü ilçesi Narlısaray Mahallesi'nde üretimi yapılan kenevir tohumuna talep arttı. 30 liraya satılan kenevir tohumu, artan taleple kilo fiyatı 1000 liraya kadar satılmaya başlandı. Talebi karşılayamaz hale gelen çiftçiler, kenevir ekimini artırdı.

Tohumun kilosu 30 liradan, 1000 liraya çıktı

Narlısaray mahallesi'nin muhtarı Ali Sezgin, bölgede arsa satın almak isteyen birçok girişimcinin üreticilerden talepte bulunduğunu dile getirdi. Bu yıl ancak 160 dönüm alanı ekebilecek kadar tohum bulabildiklerini söyleyen sezgin, başka illlerden de tohuma çok talep olduğunu ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika