Kent ve ekoloji örgütleri: 1 Mayıs Maltepe alanında yapılamaz!

Kent ve ekoloji örgütleri: 1 Mayıs Maltepe alanında yapılamaz!

“İstanbul Bizim, 1 Mayıs Hepimizin'' başlığıyla yayınlanan açıklamada şöyle dendi: “1 Mayıs’ı Maltepe dolgu alanında kutlama kararı, iktidarın ve destekçisi sermaye gruplarının yıllardır sürdürdüğü ekolojik, kentsel...

“İstanbul Bizim, 1 Mayıs Hepimizin'' başlığıyla yayınlanan açıklamada şöyle dendi: “1 Mayıs’ı Maltepe dolgu alanında kutlama kararı, iktidarın ve destekçisi sermaye gruplarının yıllardır sürdürdüğü ekolojik, kentsel ve ekonomik yıkım politikalarının meşrulaşmasına yol açacaktır''.  
Açıklamanın tüm metni:

Emeğin, kentin, doğanın, yaşamın, mücadelenin, birlik ve dayanışmanın günü 1 Mayıs, bu sene Maltepe Sahili Dolgu Alanı’nda kutlanacak. Kutlamalar için Maltepe dolgu alanı kararını alan emek ve meslek örgütleri, çeşitli siyasal parti ve gruplar, bu alanın muazzam bir kent suçu işlenerek, kente ve yaşama karşı büyük bir ihanet sonucunda hafriyatla doldurulduğunu bilerek bu tercihte bulundular
Ancak her ne gerekçeye, hangi sosyal ya da siyasal açıklamalara dayandırılırsa dayandırılsın 1 Mayıs’ı Maltepe dolgu alanında kutlama kararı, iktidarın ve destekçisi sermaye gruplarının yıllardır sürdürdüğü ekolojik, kentsel ve ekonomik yıkım politikalarının meşrulaşmasına yol açacaktır. Ekoloji, kent ve meslek örgütlerinin ülkenin gördüğü en büyük yıkım ve talan furyasına karşı senelerdir sürdürdüğü kent hakkı, yaşam alanı ve ekolojik bütünlük mücadelesi bu kararla fiilen dışlanmış oldu. 

1976 1 Mayıs’ında yıllardır mücadele ettikleri Taksim Meydanı’nda olanlar, 1977’de kanlı 1 Mayıs’ın şahitleri, on yıllar boyunca Taksim için verilen mücadelelerde yaralanan ve hayatını kaybeden arkadaşlarımız,  2010’da yasağın son bulduğu 1 Mayıs’ta buluşanlar, 2013’te işçilere tekrar yasaklanan Taksim Meydanı’nı 1 Haziran günü Gezi’yle birlikte geri alanlar tarihi bu kentin meydanına, bu kentin meydanında yazmıştır.

Biz kent ve doğa hareketleri olarak, Gezi’den ilham alarak yola çıkan, İstanbul’un ve Türkiye’nin dört bir yanında kent ve doğa için mücadele eden gençler ve kadınlar, yaşlılar ve çocuklar olarak meydanlarımızın yok edilmesine, tarihimizin göz ardı edilmesine, o tarihi ve mücadelemizi aşındıracak, unutturacak yollara sapılmasına karşı buradayız, vardık, varız, var olmaya devam edeceğiz! 

Alın terinin hakkını soran işçinin kürsüsünün Maltepe dolgusunda kurulmasını kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz.  Birlikte, yan yana, elele, omuz omuza, çoğalarak ve çoşkuyla “1 Mayıs Meydanı''nda buluşacağımız günlerin geleceğini biliyoruz. Sarayların ve saltanatların çökeceği, İstanbul’a milyonlarca elle dokunacağımız günlere inanıyoruz. 

Buradan bir kez daha söylüyoruz. Tüm kentlerin olduğu gibi İstanbul’un da tüm meydanları o kentte yaşayanlara aittir. Meydanlarımız kimliğimizin, sosyal ve siyasal hafızamızın, direniş ve dayanışma umudumuzun simgeleridir. Meydanlar, sokaklar, denizler, ormanlar, mahalleler, dereler, parklar, iskeleler bizimdir! 

Haydarpaşa Gar’dır, Validebağ Koru’dur, Gezi Park’tır, Kabataş İskele’dir, Yassıada Ada’dır, İstanbul’un Kuzeyi Orman’dır, Albatros Park’tır, Karaköy Rıhtım’dır, 1 Mayıs Taksim’dir, Taksim 1 Mayıs’tır!  

Yaşasın 1 Mayıs!

Saraylar saltanatlar çöker

Kan susar bir gün

Zulüm biter.

Menekşeler de açılır üstümüzde

Leylaklar da güler.

Bugünlerden geriye,

Bir yarına gidenler kalır

Bir de yarınlar için direnenler…


Ey her şey bitti diyenler

Korkunun sofrasında yılgınlık yiyenler

Ne kırlarda direnen çiçekler

Ne kentlerde devleşen öfkeler

Henüz elveda demediler.

Bitmedi daha sürüyor o kavga

Ve sürecek

Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!

İmzacılar:

Maltepe Çevre ve Yaşam Platformu

Cevizli Tekel Dayanışması

Derelerin Kardeşliği Platformu

Kuzey Ormanları Savunması

Kadıköy Kent Dayanışması

Haydarpaşa Dayanışması

Adalar Savunması,

Don Kişot Bisiklet Kolektifi,

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası İstanbul 1 Nolu Şube

Bahçeşehir Gölet Gönüllüleri

Mimar Meclisi

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi