Kesilen ağaç sayısı üç bin demişlerdi, yeni açıklama geldi: Kaz Dağları'na uzaktan çalışma yapıyoruz

Kesilen ağaç sayısı üç bin demişlerdi, yeni açıklama geldi: Kaz Dağları'na uzaktan çalışma yapıyoruz

Kaz Dağları'ndaki doğa katliamına ilişkin açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, arama çalışmalarının Kaz Dağları'na 40 kilometre uzaklıktaki Kirazlı Balaban Tepesi'nde yapıldığını, çalışmalarda siyanür...

Kaz Dağları'ndaki doğa katliamına ilişkin açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, arama çalışmalarının Kaz Dağları'na 40 kilometre uzaklıktaki Kirazlı Balaban Tepesi'nde yapıldığını, çalışmalarda siyanür kullanılmadığını söyledi. Bakanlık "Söz konusu maden faaliyetlerinde bulunan firma, mevzuat gereği 2 farklı noktada hatıra ormanı oluşturarak, 14 bin fidan dikimi gerçekleştirdi” açıklamasında bulundu.

"Orman izin sınırları dışında herhangi bir faaliyet söz konusu değildir" denilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Kirazlı Balaban'daki madencilik faaliyeti Atikhisar Barajı'nın kısa ve orta mesafeli koruma alanlarının dışında yapılıyor. İşletme aşamasında ortaya çıkacak su ihtiyacı öncelikle yüzey akışı sularından sağlanacaktır."

"Tamamen gerçek dışı iddia"

Bu suların ihtiyacı karşılamaya yetmediği durumlarda ise proje sahibi tarafından inşa edilecek Altınzeybek Göleti'nden su temin edilecektir. Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni'nin su ihtiyacının Atikhisar Barajı'ndan karşılanacağı iddiası tamamen gerçek dışıdır.

"195 bin değil, 13 bin 400 ağaç kesildi"

Mevzuatta yapılan son değişiklikle madencilik faaliyeti için kesilen ağaç sayısı kadar farklı noktalara ağaç dikilmesi ve madencilik faaliyetinin sona ermesiyle aynı bölgenin yeniden ağaçlandırılarak eski haline getirilmesi şartı getirildi. Söz konusu maden faaliyetlerinde bulunan firma, mevzuat gereği 2 farklı noktada hatıra ormanı oluşturarak, 14 bin fidan dikimi gerçekleştirdi. İddialarda yer alan alanda kesilen ağaç sayısı ortaya atıldığı gibi 195 bin değil, 13 bin 400'dür.

"Maden faaliyetleri denetleniyor"

Ayrıca, tüm maden faaliyetleri Bakanlığımız ve ilgili kurumlar tarafından periyodik olarak denetleniyor. Bu kapsamda Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü faaliyetleri yerinde incelemek üzere bir ekibi sahaya göndermiştir. Türkiye, dünyada üretilen 90 madenin 77'sini ticari olarak üretebilecek bir rezerve sahiptir. Buna rağmen Türkiye'de madencilik faaliyetleri toplam gayri safi yurt içi hasıladan sadece yüzde 1 civarında pay alırken, ABD, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde bu oran yüzde 10'lara kadar yükselmektedir.

Sosyal medyada tepki çekti

Kirazlı Altın Madeni Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar nedeniyle Kaz Dağları'nda birçok ağaç kesilmişti. Arazi görüntülerinin sosyal medyada yayılmasının ardından tepkiler büyümüştü.

Müzisyen Gökhan Özoğuz #KazdaglarinaDokunma etkiketini kullanarak "Ülkenin hiçbir yerinde insanların yaşam alanlarına yakın olan yerlerde veya Doğanın Ekolojik sistemini bozacak hiçbir işleme izin vermemeliyiz! Doğa hepimizin" paylaşımında bulundu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika