KHK ile ihraç edilen mimara TMMOB’den ziyaret

KHK ile ihraç edilen mimara TMMOB’den ziyaret

Düzce'de 6 yıldır Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde görev yaparken Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Mimar Alev Şahin'e TMMOB'li meslektaşları dayanışma ziyareti düzenledi. Şahin, KHK ile ihraç...

Düzce'de 6 yıldır Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde görev yaparken Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Mimar Alev Şahin'e TMMOB'li meslektaşları dayanışma ziyareti düzenledi. 

Şahin, KHK ile ihraç edilmesinin ardından geçtiğimiz ay Düzce'de kent meydanında direnişe başlamıştı. 

İleri’nin aktardığına göre Şahin'in direnişine destek vermek için dayanışma ziyaretinde bulunan mimarlar, burada bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Yapılan basın açıklamasında, "Meslektaşı olmaktan onur duyduğumuz mimar Alev Şahin’i ve olağanüstü halin yarattığı bu kasvetli ortamda içimizi ısıtan direnişini selamlaya İstanbul’dan geldik. İşini, ekmeğini, mesleğini geri kazanmak için başlattığı direnişinin 21. gününde yalnız olmadığını göstermek istedik. İhraç gerekçesi ile ilgili kendisiyle görüşmekten aciz idarecilere inat, biz meslektaşımıza kefiliz demeye geldik!" ifadeleri kullanıldı. 

Yapılan açıklama şu şekilde:

KHK VARSA DİRENİŞ DE VAR!

Kamuda olağanüstü hal koşullarında hız verilen tasfiye dalgaları, KHK’lar aracılığıyla yargısız infaz biçiminde sürdürülüyor. Hiç bir ön soruşturma açma ihtiyacı dahi gütmeden, alelacele ihraç edilen çalışanlar, özlük hakları ellerinden alınarak ve hukuk yolu kapatılmış bir şekilde adeta toplumun önüne linç edilmeleri için atılıyor. Gece yarıları açıklanan listelerle sürdürülen tasfiye operasyonunda artık konunun muhtabına tebligat yapmaya dahi ihtiyaç duyulmuyor. İktidarın çokça kullandığı torba yasa mantığındaki KHK’lara darbecileri uzaklaştırma gibi bir kılıf giydirilmiş olsa da, asıl amacın muhalif unsurların tasfiyesi olduğu ortada.

Meslektaşımız Alev Şahin de müteahhitin insafına bırakılan şantiyeleri denetlediği, hakedişlerde usülsüzlüklere karşı çıktığı, suya dönmüş betonların inşaatlara dökülmesine izin vermediği için önce yöneticilerinin baskılarına maruz kaldı, yetkilerini kullanması engellendi, ardından da 6 Ocak’ta yayınlanan 679 sayılı KHK ile kamudan ihraç edildi.

MESLEKTAŞIMIZ ALEV ŞAHİN YALNIZ DEĞİLDİR!

Bugüne kadar çıkan tüm KHK lar bize gösterdi ki hedefte darbecilerden çok barış talebini dillendiren akademisyenler, üstlerinin baskılarına boyun eğmeyen kamu emekçileri, hakları için örgütlenen öğretmenler, emekçiler var.. İsimleri hangi listede kimlerle yanyana yazılıyorsa yazılsın, hangi torbaya atılıyorlarsa atılsınlar biz onları dik duruşları ile tanıyor, ayırt ediyoruz. Bu gerçeğin üstünü örtmeye kimsenin gücü yetmez.

Meslektaşı olmaktan onur duyduğumuz mimar Alev Şahin’i ve olağanüstü halin yarattığı bu kasvetli ortamda içimizi ısıtan direnişini selamlaya İstanbul’dan geldik. İşini, ekmeğini, mesleğini geri kazanmak için başlattığı direnişinin 21. gününde yalnız olmadığını göstermek istedik. İhraç gerekçesi ile ilgili kendisiyle görüşmekten aciz idarecilere inat, biz meslektaşımıza kefiliz demeye geldik!

Buradan yeni KHK dalgalarını endişe ile bekleyen binlerce insana, yılgınlık yerine mücadele seçeneğini gösteren tüm direnişçilere:

Ankara’da Nuriye Gülmen, Semih Özakça, Veli Saçılık, Acun Karadağ’a;

İstanbul’da Betül Celep’e;

Malatya’da, Aydın’da, Bodrum’da polisin baskı ve gözaltılarına rağmen direnen tüm emekçilere selamlarımızı iletiyor, direnişlerini sahiplendiğimizi duyuruyoruz!

Kahrolsun Faşizm, Yaşasın Mücadelemiz! Direne Direne Kazanacağız!

Yılgınlık Yok Direniş Var!

">