Kılıç: Avrupa'nın bir numarasıyız

Kılıç: Avrupa'nın bir numarasıyız

Kılıç: Avrupa'nın bir numarasıyız Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören'in katıldığı 2024 Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği adaylık bilgilendirme toplantısı TFF Hasan Doğan Tesisleri'nde...

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören'in katıldığı 2024 Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği adaylık bilgilendirme toplantısı TFF Hasan Doğan Tesisleri'nde yapıldı. Türkiye'nin EURO 2024'e adaylığı açıklandı. Avrupa Futbol Şampiyonası'na evsahipliği adaylığımız 2 Mart'ta UEFA'ya yapılacak resmi başvuru ile başlayacak. Son dosya Nisan 2018'de sunulacak. UEFA ise başvuruları değerlendirip kararı 2018 Eylül ayında açıklayacak.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı (EURO 2024) düzenlemek için 2 Mart'ta adaylık başvurusunda bulunacaklarını açıkladı. Toplantıda konuşan Demirören, Türkiye'nin daha önce Avrupa Futbol Şampiyonası düzenlemeye 3 kez aday olduğunu ancak düzenleyemediğini hatırlatarak, "Hem Türk futbolu hem de ülkemiz adına hayırlı bir iş için bir araya geldik. Daha önce 3 kere müracaat ettiğimiz, bugün de 4'üncüsü için yola çıktığımız UEFA Avrupa Şampiyonası adaylığı için bir aradayız. Türkiye olarak da Allah kısmet ederse 2 Mart'ta adaylık başvurumuzu yapıyoruz" diye konuştu.

DEMİRÖREN: BAŞVURUMUZU 2 MARTTA YAPACAĞIZ

Türkiye’nin adaylığının tanıtımının yapıldığı toplantıda ilk sözü alan TFF Başkanı Yıldırım Demirören, bu turnuva için daha önce 3 kez müracaatta bulunduğumuzu belirterek, “Bugün de 4. müracaatımız için yola çıktığımız 2024 için buradayız. Adaylık için nasip olursa 2 Mart’ta başvurumuzu yapıyoruz. Son başvuru tarihi 3 Mart. Eylül 2018’de kazanan açıklanacak. Senelerce yapılan müracaatlar sonrasında her seferinde bu turnuvayı almak için elimizden geleni yaptık ancak alamadık. Son başvuruda 1 oyla kaybettik. Bu uzun yolun ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu yolda hep beraber hareket edeceğimize inancım tam'' ifadelerini kullandı ve sözü Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a bıraktı.

BAKAN KILIÇ: AVRUPA'NIN 1 NUMARASIYIZ

Türkiye’nin 2024 adaylığı için uzun süredir hazırlık yaptığını belirten Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Bugün Yıldırım Başkan’ın dile getirdiği gibi önemli bir açıklamanın, önemli bir kararın ve başlangıcın duyurusunu yapıyoruz. Biz tabii federasyon başkanımızla bu konuyu bir zamandır istişare yapıyoruz. Bunu bu şekilde özel bir toplantıyla duyurmak istedik. Sayın Başbakanımız’a Avrupa Futbol Şampiyonası’na adaylık yapmak istediğimizi bildirdik ve onayını aldık. Bu ülkenin yönetim olarak sorumluluk bakımından en üst seviyedeki yetkilisinden onay aldık ve yola çıkıyoruz. İnşallah ülkemize bereket getirir. 3 Mart 2017, adaylık için başvuru son tarihi. Federasyon yetkililerimiz bu tarihten önce bunu yapacaklar. Şunu açıkça dile getirebilirim ki, Türkiye özellikle son yıllarda sayın Cumhurbaşkanımız’ın talimat ve takibiyle, sayın Başbakanımızın da takibiyle stadyum konusunda büyük bir girişime başladı. Türkiye, inşaa edilen stadyum konusunda Avrupa’da 1 numara. Dünyada 1 numara ise Amerika. Bu, altyapı konusunda nereden nereye geldiğimizin göstergesidir. Sporun içerisinde emek veren birçok yönetici ve kulüpler, yapılan altyapı yatırımlarını en açık şekilde gören kişilerdir. Umut ediyorum ki bu adaylığımızın olumlu şekilde sonuçlanmasıyla alacağımız yol çok farklı şekilde geçecek'' diye konuştu.

“EYOF’U ELİMİZDEN ALMAK İSTEDİLER"

Türkiye’nin organizasyon konusunda çok güçlü bir ev sahipliğinin olduğunu ifade eden Bakan Kılıç, “Türkiye’nin bu konudaki ev sahipliği gücü, şu anda Erzurum’da düzenleniyor. Buradaki gençler arasında çok güzel bir rekabet var. Sportif anlamda bir birliktelik ve rekabet var Erzurum’da. Daha önce de söyledim, EYOF organizasyonunu Türkiye’den almak isteyen çok oldu. 2019’da ev sahipliği yapacağımız bu organizasyonu, bu yıl ev sahipliği yapması planlanan Bosna’nın ricası üzerine 2017’ye aldık. Normalde 4 yıl süren organizasyon hazırlığını 2 yılda tamamladık. Elimizden almak isteyen çok oldu. Ancak Türkiye’nin büyüklüğü buna engel oldu. Büyük organizasyonlar için de adımlarımızı atıyoruz. Bölgesine, sporcusuna ve şanına yakışır organizasyonlar yapacağız'' dedi.

“BUNDAN SONRA ORGANİZASYON KONUSUNDA SEÇİCİ OLACAĞIZ"

Türkiye’nin daha önce tanıtım için birçok organizasyona ev sahipliği yaptığını da söyleyen Bakan Kılıç, “Türkiye şu andaki altyapısıyla sportif anlamdaki her organizasyonu yapabilecek kuvvettedir. Bunun dışında çok farklı organizasyonlar var. Ben burada sportif olarak konuşuyorum. Örneğin G20, dünyanın en büyük organizasyonudur. Ancak burada sportif organizasyonları konuşuyoruz. Burada ülkemize katkı sağlayacak ve uluslararası camiadaki organizasyonları alma kararlığımız var. Dolayısıyla seçiciyiz. Belli bir dönem içerisinde birçok organizasyona tanıtım anlamında imza attık. Artık seçici davranmak zorundayız. Türkiye, her organizasyonu yapabilecek kabiliyettedir ve güçlüdür. Uluslararası spor camiası içinde Türkiye’nin yeri artık çok belli. Bunlar için karar verici bazı komiteler vardır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Uluslar arası Antidoping Komitesi gibi. Türkiye, hem Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nde, hem de Anti Doping Komitesi’nde temsil edilmektedir'' açıklamasını yaptı.

“ULAŞIM KONUSUSUNDA HİÇBİR SIKINTIMIZ YOK"

2020 Olimpiyat Oyunları adaylığının Türkiye’nin adaylık konusunda çok büyük tecrübe kazandığını dile getiren Bakan Kılıç, “Türkiye’nin Olimpiyat adaylığı, şu anda en üst seviyedeki siyasinin kararına bağlıdır. 2020 adaylığımız bize çok tecrübe sağladı. Bu tecrübelere göre uluslararası arenada temsilimiz kuvvetlendi. Daha önce ulaşım konusunda problem olduğu konusu masaya yatırılmıştı. Türkiye’de şu anda ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Hem havayolu, hem karayolu bazında yıldırım hızıyla yapılan yatırımlarımız var. Berlin’in yeni havalimanının yapımı hala bitmedi. Yıl açısından 5 yıldan fazla gecikmiş durumda. 3 kez yapımı ertelendi. Biz dünyanın en büyük havalimanlarından birisini İstanbul’da yapıyoruz. Marmara Denizi’nin altından tünellerle kıtaları birbirine bağlıyoruz. Artık bunlar yapılmışken, ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı olacağını sanmıyorum'' dedi. 

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın açıklamasının ardından TFF Başkanı Yıldırım 
Demirören de, “Adaylığımız 2024 için. Dosyamızı nisan 2018’de vereceğiz. Burada ulaşım, konaklama ve stat-şehir seçimi olacak. Türkiye Cumhuriyeti her şeyi yapabilecek kapasitede. Önümüzde 1 yılımız var ve bu 1 yıllık süre içinde bütün eksiklerimizi gideririz'' diye konuştu.

DEMİRÖREN: MAKSİMUM BİR ADAYLA ÇEKİŞİRİZ

EURO 2024’ün, EURO 2020 gibi ortak organizasyon olmayacağını düşündüğünü söyleyen TFF Başkanı Yıldırım Demirören, “Zaten öyle olsa, başvurular tek olarak alınmazdı. 2020 için yapılan sistem, 1 kereye mahsus bir sistem. Ortak organizasyon olacağını zannetmiyorum. Bana göre biz, maksimum 1 adayla çekişiriz. Türkiye bir futbol ülkesi, Avrupa’nın en büyük 5. yayın ihalesi Türkiye’de yapıldı. Statlarımızın ne derecede olduğu da ortada. Burada artık futbolumuzun marka değerini en iyi şekilde nasıl yükseltiriz onu düşünmeliyiz. Hep beraber mücadele etmeliyiz'' ifadelerini kullandı.

BAKAN KILIÇ: BUZ HOKEYİ MİLLİ TAKIMI'NA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Erzurum’da düzenlenen EYOF’ta Rusya’ya 42-0 mağlup olan Buz Hokeyi Milli Takımımız’ın çok fazla eleştirildiğini sözlerine ekleyen Bakan Kılıç, “Bu konuya değinmeden geçemeyeceğim. Kendi açımdan bir sorumluluk. Şu anda EYOF devam ediyor. Buz Hokeyi Milli Takımımız, Rusya’ya farklı bir skorla mağlup oldu. Fakat kendilerine yapılan eleştirilere çok üzüldüm. Bunlar çok genç çocuklar. Çok kısa bir süre içerisinde bu takımı kurup mücadele etmeye başladılar. Karşılarındaki takım dünyanın en kuvvetli 2. takımı. Eleştiri biraz fazla oldu. Dün akşam kaptanlarıyla görüştüm, inanıyorum ki biz millet olarak onlara destek vereceğiz. Büyük bir cesaret örneği gösteriyorlar. Ülkem adına hepsine teşekkür ediyorum'' diyerek sözlerini noktaladı. 

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’in açıkladığı adaylık sonrasında, Bakan Kılıç, Demirören ve TFF Yönetim Kurulu Üyeleri, toplu halde basın mensuplarına poz verdi.

"Kılıç: Avrupa'nın bir numarasıyız" haberi, 15 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. 15 Şubat 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Spor kategorisi altında bulunan Kılıç: Avrupa'nın bir numarasıyız haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Kılıç: Avrupa'nın bir numarasıyız 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Spor konusunda 13 Haziran 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 13:18 Deniz Akkaya’dan kızıyla ilgili yani paylaşım!
 2. 13:18 Toyota'nın 600 km menzilli hidrojenli Hilux'u yolda! İçten yanmalı ve elektrik dönemi bitiyor mu?
 3. 13:13 Sekiz AB Bakanı açıkladı: Rus diplomatların serbestçe dolaşmasının yasaklanmasını istedi
 4. 13:12 Orman yangını güçlükle söndürüldü! Adıyaman'da yangın!
 5. 13:08 Serdar Ortaç Yine Borç Batağında! WhatsApp Grubundan Borç İstiyor!
 6. 13:07 Arjantin'de Reform Protestolarında Şiddet Olayları
 7. 13:06 Jose Mourinho'nun Polonyalı genç yıldızı Fenerbahçe'ye geliyor! Szymanski aracı!
 8. 13:06 Jose Mourinho'nun Polonyalı genç yıldızı Fenerbahçe'ye geliyor! Szymanski aracı!
 9. 13:04 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İspanya'ya Gazze teşekkürü geldi
 10. 13:04 Konya'da İsrail Protestosu Hamburger Restoranında Kavgaya Dönüştü
 11. 12:51 Camide çıplak pozdan sonra yatakta da poz verdi! Rezalet!
 12. 12:50 Dünya Bankası Şimşek'i övdü: "Gerçekten mücadele ediyor"
 13. 12:50 Milyonlarca araç sahibini etkileyecek olan yeni dönem başlıyor!
 14. 12:50 Bakanlık açıkladı: Evde Bakım Yardımı ödemeleri Kurban Bayramı öncesinde hesaplara aktarılacak!
 15. 12:50 Uraloğlu'ndan açıklama: Gemilerin Boğaz geçiş ücretlerine zam geliyor
 16. 12:48 Diyanet'te lüks araç sevdası sürüyor: 2 yıllık aracı devredip 4,5 milyona yenisini aldı
 17. 12:41 Sincan'da Makasla Cinayet: Eşini Öldüren Şüpheli Yakalandı
 18. 12:39 Dünya Bankası Şimşek'i övdü: Gerçekten mücadele ediyor
 19. 12:35 İsrail Gazze'de bir evi vurdu
 20. 12:34 Selçuk Bayraktar paylaştı: Kemankeş seyir füzesi bir testi daha başarıyla geçti
Spor Haberleri