Kılıçdaroğlu 3 Aralık’ta ne açıklayacak?

Kılıçdaroğlu 3 Aralık’ta ne açıklayacak?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 3 Aralık’ta yapacağı açıklama merak konusu oldu. Kılıçdaroğlu‘nun toplantıda, liyakatli kadro vurgusu ve “ortak akıl koalisyonunu” açıklaması yapması bekleniyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 3 Aralık’ta İstanbul’da 2 bine yakın davetlinin yer alacağı toplantıya katılacak.

Toplantıda önemli açıklamalarda bulunacağı belirtilen Kılıçdaroğlu, dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ey dünya! Gözlerimize bak. İyi olan her şeyde seninle rekabet etmeye geliyoruz. 3 Aralık’ı bekleyin” ifadelerini kullandı.

Toplantıda; CHP Sözcüsü Faik Öztrak, genel sekreter Selin Sayek Böke; ABD’li ekonomist Jeremy Rifkin, Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Prof. Dr. Refet Gürkaynak, eski Merkez Bankası Başekonomisti Hakan Kara ve CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo konuşma yapacak.

ORTAK AKIL KOALİSYONU

Cumhuriyet’in haberine göre; Kılıçdaroğlu’nun, ülkeyi krizden kurtaracak liyakatli kadroların yer aldığı “ortak akıl koalisyonunu” kamuoyuna tanıtması bekleniyor.

Kılıçdaroğlu’nun, “tek adam rejiminin ülkeye verdiği zararlara dikkat çekmesi ve güncel para politikaları, istikrarlı büyüme modelleri, kalıcı istihdam önermeleri gibi pek çok başlıkta somut ve kalıcı çözüm önerilerine” değinmesi bekleniyor.

TEMİZ PARA ÖNERİSİ

Kılıçdaroğlu’nun ayrıca İngiltere ve ABD’ye yaptığı yurtdışı ziyaretlerinde gündeme getirdiği “Temiz parayı Türkiye’ye getireceğim” sözünün de bu vizyon belgesinin açıklamasıyla somutlaşacağı ifade ediliyor. CHP’nin daha önce de açıkladığı İklim Bankası kurulması gibi önerilerin de bu başlık altında yeniden gündeme getirileceği belirtiliyor. CHP’nin 3 Aralık’ta yapacağı toplantıyla hem 99 yıllık devlet tecrübesini hem de yeni yüzyıla ilişkin vizyonunu göstereceğini söyleyen CHP kaynakları, toplantıya ilişkin “Bir liderin, aklın yolu ile tüm güçleri birleştirip konusunun en iyilerine görev vererek ülkeyi fabrika ayarlarına döndürme hedefidir” yorumunu yaptı.

JEREMY RIFKIN BAŞDANIŞMANLIĞA

CHP’nin İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi vizyonunun devamı kapsamında olacak açıklama çerçevesinde 70 kişilik akademisyenlerden oluşan İkinci Yüzyıla Çağrı Grubu da oluşturuldu. Grubun başına eski Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in de aralarında bulunduğu dünya liderlerine danışmanlık yapan Jeremy Rifkin getirildi. “Üçüncü endüstriyel devrimin fikir babası” olarak bilinen Rifkin ayrıca Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanlığına getirildi.