Kılıçdaroğlu: Bırakın önümüzdeki yılı, önümüzdeki ay ne olacağını kimse bilmiyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, son zamanlarda vatandaşların yaşadığı problemlerin kaynağı olarak Türkiye’nin yönetilememesini gösterdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin yönetilmediğini ifade ederek, “Türkiye aslında yönetilmiyor. Günlük kararlarla Türkiye yönetiliyor. Bir planlama yok. Önümüzdeki yılın ne olacağını bırakın, önümüzdeki ayın ne olacağını kimse bilmiyor, tahmin bile edemiyor” dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP’li milletvekillerinden buna karşı, “Milletvekili arkadaşlarımın özellikle şu soruları gittiğiniz her yerde dillendirmenizi istiyorum: Bu zamların sorumlusu kim? Türk Lirası’nın bu kadar değer kaybetmesine yol açan kararları alan mekanizma kim? Türkiye Cumhuriyeti’nin 128 milyar dolarının buharlaşmasına yol açan, karar veren kim?” sorularını dile getirmesi gerektiğini ifade etti.

“SORUNLARINIZA TALİBİM”

CHP, sosyal medya hesabından, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu: ‘Halkımız yorgun, hayat pahalılığı aldı başını gidiyor, işsizlik rekor seviyede, kişi başı gelir her yıl daha da azalıyor. Ve ben gittiğim her yerde vatandaşlarımıza şunu söylüyorum: Sizin oyunuza değil, sorunlarınıza talibim.” mesajıyla paylaşılan konuşma şöyle:

“Halkımız yorgun. Görüyorsunuz, alanı gezdiğinizde görüyorsunuz. Hanelerde büyük sıkıntı var, onu da görüyorsunuz zaten. Hayat pahalılığı aldı başını gidiyor. İşsizliğe bakıyorsunuz rekor seviyede. Yedi yıl arka arkaya kişi başına gelir düşüyor. 2013’te kişi başına gelir 12 bin 582 dolarken 2020 yılında bu rakam 8 bin 597’ye, 2021 yılında da 7 bin 700 dolara düşecek. Bunlar şunu gösteriyor, Türkiye aslında yönetilmiyor. Günlük kararlarla Türkiye yönetiliyor. Bir planlama yok. Önümüzdeki yılın ne olacağını bırakın, önümüzdeki ayın ne olacağını kimse bilmiyor, tahmin bile edemiyor. Böyle bir tabloyla karşı karşıyayız. Bazen soruyorlar; ‘Efendim çok sıkıştık, mahvolduk’ diye.

Diyorum ki; ‘Daha baharınızı yaşıyorsunuz, daha kış gelecek, göreceksiniz’. Daha ciddi tablolar çıkacak önümüze. Milletvekili arkadaşlarımın özellikle şu soruları gittiğiniz her yerde dillendirmenizi istiyorum: “Bu zamların sorumlusu kim? Türk Lirası’nın bu kadar değer kaybetmesine yol açan kararları alan mekanizma kim? Türkiye Cumhuriyeti’nin 128 milyar dolarının buharlaşmasına yol açan, karar veren kim? Döviz kurunun Türk Lirası karşısında yükselmesi veya Türk Lirası’nın erimesi karşısında son üç haftada, sadece son üç haftada 260 milyar liralık ek yük getirdik milletin sırtına. 260 milyar lirayı kim ödeyecek? Saray mı ödeyecek, sarayın beslemeleri mi ödeyecek, beşli çeteler mi ödeyecek, 83 milyon sıradan vatandaş mı ödeyecek? Peki bize düşen görev ne? Yapacak çok işimiz var. Ben gittiğim yerde vatandaşlarla yaptığım toplantılarda şunu söylüyorum: Ben sizin oyunuza değil, sizin sorununuza talibim. Gittiğiniz her yerde bunu ifade edin.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika