Kılıçdaroğlu, canlı yayında 'aday olacak mısınız' sorusunu yanıtladı!

Kılıçdaroğlu, canlı yayında 'aday olacak mısınız' sorusunu yanıtladı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk TV'de Ece Üner'in sunduğu Enine Boyuna programına katıldı.Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları:Amerika diyor ki bana güvence verdiler. Hangi güvenceyi verdiler. Bizi...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk TV'de Ece Üner'in sunduğu Enine Boyuna programına katıldı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

 • Amerika diyor ki bana güvence verdiler. Hangi güvenceyi verdiler. Bizi rahatsız eden bu. İki devletin çelişkili açıklamaları. Biz şimdi kime inanacağız?

'KAÇ KİŞİ HAKSIZ YERE İÇERİDE, BİLMİYORUZ'

 • (Bylock operasyonlarıyla ilgili) Bir hatadan dolayı kaç kişi haksız yere içeride bilmiyoruz. Devletin kurumlarının sağlıklı çalışmadığını gösteriyor. Siz bunu yeni mi keşfettiniz? Birilerinin bunun hesabını vermeli. Masum insanlar FETÖ'cü diye suçlandı, yeri geldi biz suçladık. Bu insanın onuruyla oynadık. Aile huzurunu bozduk. Birileri bunun hesabını vermeli. Aradan 17 ay geçti, neden geç kalındı? Neden bu insanlar mağdur oldu? Bu insanların aileleri sokağa çıkamaz oldu. Bir insanı derinden sarsan bir olayın muhatabı oldular boşu boşuna.

'AKP'DE KULLANANLAR VAR'

 • Ben 'şunlar Bylock kullanıyor' demedim. AK Parti'de var mı kullananlar, var. Elbette vardır. Var biliyoruz. Ben şunu söyledim 'Bu hükümetin yetkilileri ellerindeki bylock listelerini açıklasın, her şey bilinsin'
   
 • Bylock kullananların tamamının isimlerinin kamuoyuna açıklanması lazım. Bunun çok az bir bölümü açıklandı.

'KHK'LAR DEMOKRASİYE AYKIRIDIR'

 • Biz Anayasa Mahkemesi'ne başvurduk. Demokrasiye aykırıdır. Bunun iptal edilmesini istiyoruz. Hukukun gereği neyse, hangi, yetkileri verdiyse bize biz bunları kullanıyoruz. Binali bey, Anayasa Mahkemesi'ne sorsun bizim dilekçemiz orada, ulaşamıyorsa biz başvuru dilekçemizin bir örneğini göndeririz. Demokrasiye bir kasıt olursa vatandaşların direnme hakkını kullanması gerekir demiştim. 15 Temmuz darbe girişinden sonra konuşma yaptım. Hukuku ve demokrasiyi katledenlere karşı direnme hakkı demiştim. Direnme hakkını kullananlar hiçbir zaman suçlanamazlar.
   
 • Kimse direnme hakkını kullananlara karşı sen haksızsın diyemez. Tankın önüne çıkan, hayatını kaybeden 250 şehit bunlardan hangisi suçlandı, hiçbiri suçlanmadı. Sorun nerede, sorun şurada. Köprüde askerler linç edildi. Şimdi rütbesiz bir askerin günahı nedir? Komutanı emir vermiş. Komutanın emrini tartışmaya açarsanız orada askerlik bitmiş demektir. Siz komutana bir şey yapmıyorsunuz ama eri linç ediyorsunuz.

'LİNÇ EDİLEN ASKERLERİN HAKLARININ ARANMASI LAZIM'

 • Köprüde linç edilen askerlerin haklarının aranması lazım. O askerlerin hiç günahı yok. Komutanlara her cezayı verin. Hepsi aynı görüşe, bunun soruşturulması lazım dediler. 16 Temmuz'da TBMM'de direnme hakkını söyledim. AK Partili vekiller alkışladı. Bu dönemi soğuk kanlılıkla, hukuk içinde kalarak atlatmamız gerekmektedir. Devlet hukuk içinde devlettir dedi. Peki bu nedir? Bu düzenleme nedir? Burada 2 şey var. Cezayi sorumsuzluk getiriyorsunuz, af getiriyorsunuz. Bakanlar Kurulu af getiremez.
   
 • Bundan sonraki olayları da kapsamaktadır dedi, Burhan Kuzu. Kendi partisinden eleştiri gelince düzeltti. Siyasal görüş olarak, hükümete yakın ceza hukukçuları da bunu söylüyor, yanlıştır diyor.
   
 • Bu af, gelecek için de dokunulmazlık. Milletvekillerine sağlanan dokunulmazlıktan daha sağlam bir dokunulmazlık. Böyle bir rezalet olabilir mi?
   
 • O olay olduğunda boğazını kesip başında fotoğraf çektiren kişi insan değildir. Bahçeli'nin dediği gibi iblistir o. Bu çocuk bizim evladımız. Ne yapsın. Talimat vermiş gelmişler. Şimdi de bu fotoğrafı savunur noktaya savruluyorsunuz.
   
 • Anayasa Mahkemesi, anayasanın askıya alınmasına yol açmıştır. Anayasa Mahkemesi diyor ki; 'Değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen maddeler KHK ile değiştirilirse ben buna bakmam' diyor. Anayasa Mahkemesi başkanı ve üyelerine sormak isterim, 'Kış lastiğinin, taşeronun, afların, ihale yasasının OHAL ile ne ilgisi var?' Bu kararları aldın, sen geçmişte bunları değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen maddeler dahilinde denetliyordun. Anayasa Mahkemesi'ne tarihi bir fırsat sunuyoruz. Geçmişte verdiği karardan nasıl döndüyseniz, size doğruya sapma fırsatı veriyoruz. Türkiye'yi bu durumdan kurtarın.

'PARLAMENTONUN VARLIK NEDENİ NE?'

 • Parlamentonun varlık nedeni ne? Parlamento 15 Temmuz'da bombaların altında görevini yaptı. Neden OHAL'i çıkarıyorsunuz. 4 parti OHAL'e karşı çıktı. Siz FETÖ ile mücadele ettinizde birisi size karşı mı çıktı? Parlamentoda iç tüzüğün bize verdiği bütün hakları kullanıyoruz. Gönül isterdi ki parlamentonun o nurunu korumak sadece CHP'nin görevi olmasın.
   
 • (CHP ile FETÖ arasında organik bağ kurulacak deniyor ne dersiniz?) Fatih Bey Elazığ'dan da milletvekili adayı oldu ama kazanamadı. Fatih Günsur Bylock kullanıyor çalışmayın, diye yazı gelseydi buna rağmen yazı gelseydi o iddia geçerliliğini korurdu.

'DEVLETİN PARASINA BİLE FETÖ'NÜN DAMGASINI VURDULAR'

 • Devletin parasına bile FETÖ'nün damgasını vurdular. Bunu yapmak alçaklıktır. Devletin kozmik odasını teröre kim açtı? Devletin sırlarını terör örgütüne açtılar.
   
 • Kılıçdaroğlu neden konuşuyor? Konuşmasın her kararnameyi çıkaralım alkışlasın. Gereksiz yere aylarca hapiste kalanları kim savunacak? Savunma diyorlar. 'Biz FETÖ ile mücadele ediyoruz siz engel oluyorsunuz' diyorlar, yapın siz mücadele biz destek veriyoruz. Fehmi Koru'ya cumhurbaşkanının uçağını tahsis edip, Fetullah Gülen'e yalvaran bizi barıştır diyen bunlar değilmiydi?
   
 • O kararı veren hakim hakim değildir. Enis Berberoğlu siyasi rehindir orada. Ne suçu var Enis Berberoğlu'nun? Ne devlet sırrı? MİT TIR'larını, bilmeyenler mi var? Cumhuriyet yazmadan önce internette vardı.

SÜLEYMAN SOYLU BENİM MUHATABIM DEĞİL

 • Süleyman Soylu kim? Benim muhatabım değil. Şu belge sahte desinler. Banka dekontları var mı var, Hem de orjinali. Hangisi sahte? Suç duyurusunda bulunacağız. Merak ettiğim bir şey var. Erdoğan, bu bir şirket satışıdır dedi. Hangi şirkettir bunu bir açıkla. Tık yok cevap veremiyor. Ben bu açıklamayı yaparken kimseye hakaret etmiyorum. Çıkarsın desin bu belge sahte. Gözlerinden öperek tekrar soruyorum, hangi şirket bu söyle, bana hakaret etmene gerek yok. Ben adada şirket kursaydım, çocuklarım kursaydı yer gök oynardı.

'BİZE AMERİKA'DAN SERVİS EDİLMEDİ'

 • Bu ülkede bütün bu olanları görüp sessiz duramam diyen insan yok mu var. Bize devletin bir çok kurumundan bilgi geliyor. Bunları araştırırız. Doğru mudur, değil midir. Sahte de olabilir ama biz onun orjinalliğine bakarız. Bu işi fiilen yapan insanlarla oturup konuşuruz. Bu belgeler neyi anlatıyor diye. Sahte olsaydı, bunlar meydan meydan gezerdi. Sonra da Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığını kaldıralım, bize iftira atıyor derlerdi. Ama yetmedi suç duyurusunda bulunacağız. Bunlar bize batıdan Amerika'dan servis edilmedi.

'GİZLENECEK SAKLANACAK BİR ŞEYİMİZ YOK'

 • Biz hayatımızda 1 milyon doları görmedik. Kızım avukat gitmiş küçük bir daire almış. Bu konuda benim, yakınlarımın bütün akrabalarımın mal varlığını araştırın. Gizlenecek saklanacak bir şeyimiz yok, tertemiz insanlarız. Hatalarımız olabilir.

İLGEZDİ'NİN GÖREVDEN ALINMASININ NEDENİ

 • Devletin başında oturan adamın 'daha neler olacak' demesi, bu devleti yönetmek değil, devleti daha nasıl krize sokarım. Zaten bizim belediyelerimiz denetleniyor. Bir müfettiş gider bana o dosyayı verin der, vermezse burnundan getiririm.
   
 • Hakkında iddia olmayan belediye başkanı mı var? Belediye başkanı görevinin başındayken, soruşturmayı engellerse ben bunu anlarım. Tüm belgeler veriliyorsa onu açığa almaya gerek yok ki. Belediyeler denetleniyor, gelsinler denetlesinler. CHP'lileri daha çok denetliyor, gelsinler denetlesinler.

'ADAY OLABİLİRİM' MESAJI!

 • CHP iktidarında çok güzel şeyler yapacağız. Tüm taşeronlara kadro vereceğiz. Aday olabilirim. Yeri ve zamanı gelir, araştırmalar yapılır ve karar verilir.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem