Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayını tarif etti: Hangi ismi işaret etti?

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayını tarif etti: Hangi ismi işaret etti?

CHP’nin 24 Haziran’daki cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için yaptığı toplantılar devam ediyor. Milletvekili aday listelerinin merkezden belirlenmesi ve ittifak görüşmeleri için CHP liderinin tam yetki aldığı Parti...

CHP’nin 24 Haziran’daki cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için yaptığı toplantılar devam ediyor. Milletvekili aday listelerinin merkezden belirlenmesi ve ittifak görüşmeleri için CHP liderinin tam yetki aldığı Parti Meclisi toplantısının ardından Meclis grubu toplandı.

CHP Genel Merkezi’nde basına kapalı yapılan toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Toplantıda 42 milletvekilin söz aldığı öğrenilirken CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayının hangi özellikleri taşıyacağıyla ilgili bir değerlendirme yaptığı öğrenildi.

Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre toplantıya katılan milletvekillerinden edinilen bilgideKılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı 4 kriter taşıyacak. Kılıçdaroğlu bu kriterleri, “Başarı hikâyesi olacak. Herkesi kucaklamış olacak. Ekonomi bilecek. Polemikçi olmayacak'' şeklinde ifade etti. Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı tarifi yaparken özellikle ekonomideki sıkıntılara dikkat çektiği, adayın da yaşanabilecek bir krizle başedebilecek donanımda olması gerektiğine işaret etti.

ADAY YILMAZ BÜYÜKERŞEN Mİ?

CHP Genel Başkanının Cumhurbaşkanı adayının tarifini yaparken “adam'' ifadesini kullandığı bunun da adayın kesinlikle kadın olmayacağının işareti olduğu yorumları yapıldı. Toplantıya katılan bir milletvekili yapılan Cumhurbaşkanı tarifinin iktisatçı Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i işaret ettiği tahmininde bulundu.

''GÜL OLASILIĞI MASADAN KALKTI’

CHP Meclis grubu 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün aday olduğu haberlerinin gölgesinde toplandı. Söz alan milletvekilleri Gül’ün aday gösterilme olasılığına itiraz etti, tabanın bunu kabul etmeyeceğini söyleyen vekiller, kendilerinin de seçmeni Gül’e oy vermeye çağıramayacaklarını dile getirdi. CHP liderinin toplantıda Gül’ün adaylığı ile ilgili gazetelerde çıkan haberlerin doğru olmadığını söylediği öğrenilirken bir milletvekili, “Abdullah Gül olasılığı masadan kalktı. Adayı bilmiyoruz ama Abdullah Gül çıkmayacak diye toplantıdan çıktık'' değerlendirmesinde bulundu.

İL BAŞKANLARI TOPLANACAK

Toplantının sonunda milletvekilleri Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na tam yetki verdi. Bir önceki gün yapılan Parti Meclisi’nden de ittifak görüşmeleri ve milletvekili aday listesini belirlemek için tam yetki alan Kılıçdaroğlu, cuma günü de il başkanlarıyla bir araya gelecek.

İTTİFAK VE ADAYLIK İÇİN ZAMAN VAR

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçim takvimini bugün açıklaması bekleniyor. Taslak takvime göre ittifak kuracak partiler YSK’ya 6 Mayıs’a kadar başvuru yapacak. Cumhurbaşkanı adayları başvurusunun 12-13 Mayıs’ta yapılması planlanıyor. Milletvekili adaylığı için son başvuru günü ise 21 Mayıs olacak.

Taslak seçim takvimine göre ittifak için yaklaşık 10 gün, Cumhurbaşkanı adaylığı başvurusu içinse yaklaşık 15 gün süre bulunuyor. Önümüzdeki günlerde ittifak ve Cumhurbaşkanı adaylığı konularında liderler ve parti heyetleri arasında yeni temaslar söz konusu olabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem