Kılıçdaroğlu: Düne kadar bize Sivas’ın ötesine geçemiyor diyenler bugün saraylarından çıkamıyor

Kılıçdaroğlu: Düne kadar bize Sivas’ın ötesine geçemiyor diyenler bugün saraylarından çıkamıyor

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni eleştirdi ve iktidara geldiklerinde muhafazakâr vatandaşların haklarının güvencesi olacaklarını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, muhafazakâr vatandaşların yeni iktidar döneminden endişe duymaları yönünde algı oluşturulduğunu öne sürdü ve bu konu hakkında kimsenin endişesi olmaması gerektiğini söyleyerek, "Onların haklarının güvencesi de biziz” ifadesini kullandı.

PolitikYol'a konuşan Kılıçdaroğlu, gündemdeki adaylık tartışmalarının ülkenin ve toplumun değil, halka söyleyecek sözü kalmamışların yapay gündemi olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken tarihsel sorumluluklarının farkında olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, temel amaçlarının da “Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmak” olduğunun altını çizdi.

CHP lideri, tek adam rejimine karşı çıkılırken bu rejimi değiştirecek bir tek adam beklemenin hatalı olduğunu söyleyerek şunları ifade etti:

“Tek adam rejimine karşı çıkan, o rejimi değiştirecek güce ulaşmış bir ittifakta tek kişinin belirleyici olmasını beklemek kendi kendimizle, savunduğumuz ilkelerle çelişmek olur”

Tek adam dönemi bitti, kişileri tartışmayalım

PolitikYol’a konuşan ve Türkiye’yi ortak akla, ortak vicdana, ortak duygu ve düşünceye sahip bir ülke haline getirmek için mücadele ettiklerini belirten Kılıçdaroğlu, toplumsal dayanışmanın önemini vurgularken şunları söyledi:

“Bizim ortaklığımız salt iktidarı hedefleyen bir ortaklık değildir. Bizim ortaklığımız ülkeyi ve kurumları ayağa kaldıracak, yeniden inşa edecek bir seferberlik ve büyük bir dayanışmadır. Kurtuluş ve kuruluş ruhunun cisimleşmesidir.”

Muhalefetin gerçek gündeminin altını çizen Kılıçdaroğlu, tek tek kişilerin ikbalini tartışmanın bir faydası olmayacağını ifade ederek şunları söyledi:

“Biz ufkumuzu, hedefimizi kişilerin kariyerine değil ülkenin geleceğine, ikbaline ve istikbaline odaklamış durumdayız. Bir kişinin adaylık sorununu çözmek için değil, milletin sorunlarını çözmek için çalışıyoruz. Ülkemizin her köşesini dolaşıyoruz. Düne kadar bize Sivas’ın ötesine geçemiyor diyenler bugün saraylarından çıkamıyor. Biz sarayda birini oturtma derdinde değiliz, halkımızın yaşadığı her yeri cennete çevirme çabasındayız.”

CHP lideri, “Tek adamın bekası için kurulmuş bir rejim ülke için en büyük beka sorununa dönüşmüştür”  ifadesini kullanarak ülkenin kaderini kişilerin ikbaline indirgeyen tüm rejimlerin kriz ve çöküş ile sonuçlandığına dikkat çekti.

Muhafazakâr vatandaşların yeni iktidar döneminden endişe duymaları yönünde bir algı oluşturulmaya çalışıldığını da anlatan Kılıçdaroğlu, toplumda karşılık bulmadığını düşündüğü bu tür iddialar hakkında ise şu değerlendirmelerde bulundu:

 

“Yerel seçim öncesi halkı korkutmak için inanılmaz iftiralar attılar. Belediyeleri teröristler yönetecek, faturaları teröristler kesecek dediler. Milletimiz bu yalanlara itibar etmedi. Şimdi de benzer iftiralarla milleti korkutmaya çalışıyorlar. Hiçbir vatandaşımızın ekmeğiyle, kılık kıyafetiyle, inancıyla ve ibadetiyle, dili ve kültürüyle uğraşmayan bir sistem inşa edeceğiz.

 

“Kimse çete gibi davranmayacak, kimse kimsenin malına mülküne çökmeyecek. Çünkü ülkemizde hukuku egemen kılacağız, demokrasiyi egemen kılacağız, barışı ve özgürlüğü egemen kılacağız. Bu yeni dönemde yandaşlığın yerini liyakat alacak; adaletsizliğin yerini hak, hukuk ve adalet alacak. Lüksün ve şatafatın yerini sadelik, şeffaflık ve tasarruf alacak. Cumhuriyetimiz gibi kimsesizlerin kimsesi olup herkesi aynı çatı altında bir ve beraber yaşatacağız. Kutuplaşma olmayacak, dışlama olmayacak, ötekileştirme olmayacak. Millete 20 yıldır açlık, yokluk ve sefalet yaşatanlar şimdi korkularla iktidarlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Biz korkuyla değil güvenle, endişeyle değil kararlılıkla, kaygıyla değil umutla yola çıktık. Halkımız bize, biz halkımıza inandık. Güzel bir geleceği halkımıza sunacağız.”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu son olarak ise şunları ifade etti:

 

“Ülkemizin, milletimizin sorunlarını biliyoruz ama çözümleri çok daha iyi biliyoruz. Çok çalıştık ve halkımızın beklentilerini en kısa zamanda dostlarımızla birlikte gerçekleştireceğiz. Bu baskı iklimini, bu yokluk iklimini, bu adaletsizlik, hukuksuzluk iklimini değiştireceğiz. Aşı ve işi olan, umudu olan, gelecek kaygısı olmayan, borçları altında ezilmeyen vatandaşlarımız yeni yüzyıla damgasını vuracak.”

Politika