Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a ne diyecek?

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a ne diyecek?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Karadeniz Dernek, Federasyon ve Vakıf temsilcileri ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu'nun konuşması özetle şöyle: "Bu değişiklik geçerse bir kişiyi ikna ettiğiniz zaman devasa Türkiye Cumhuriyet'ini...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Karadeniz Dernek, Federasyon ve Vakıf temsilcileri ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu'nun konuşması özetle şöyle: "Bu değişiklik geçerse bir kişiyi ikna ettiğiniz zaman devasa Türkiye Cumhuriyet'ini en geç 24 saat içinde ele geçirirsiniz. Nasıl diyeceksiniz? Yetki veriyorsunuz. Bir kişiye her türlü kararname çıkarma yetkisi veriyorsunuz. Bu Anayasa değişikliğinin toplum için nasıl bir felaket olduğunun hepimizin bilmesi lazım. O nedenle ortak payda diyoruz.

'HAYIR' ÇIKARSA ERDOĞAN'IN İSTİFASINI NİYE İSTEYELİM?

'Hayır çıkarsa CHP Cumhurbaşkanı'nın istifasını isteyecek' diyorlar, açık ve net söylüyorum. Hayır çıktığı zaman biz niye Cumhurbaşkanı'nın istifasını isteyelim. Cumhurbaşkanı'nı halk seçmedi mi? 2019'a kadar görevini yapacak. Bu kadar basit. Korku yaratarak 'Evet'i çoğaltmaya çalışıyorlar. Kaos çıkacak diyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı görevinde. Sayın Başbakan görevinin başında. Devletin yapısında bir değişiklik yok. Niye kaos çıksın? Evet çıkarsa ne olacak? İşte onu hep beraber düşüneceğiz. Kaç kanun değişecek? 2020 kanun değişecek, en az.

"BİZDEKİ MODELİN DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK"

Net çalışan başkanlık sistemi bir tek Amerika'da var. Büyükelçi bile tayin edemez. Bütçe Kongre tarafından yapılır. Bütçe onaylanmazsa başkan beş kuruş para harcayamaz. Oradaki model eyalet sistemidir. Bizdeki modelin dünyada bir örneği yoktur.

"VALİLER, KAYMAKAMLAR EVET İÇİN BASKI YAPIYOR"

Anayasa tartışılmasın başka şeyler tartışılsın istiyorlar. Bu tuzağa düşmeyeceğiz. Madem Türkiye'nin bekası için güzel bir anayasa değişikliği getiriyorsun. Neden anlatmıyorsun? Neden valiler, kaymakamlar 'Evet' için baskı yapıyor? Çünkü yaptıklarının hatalı olduğunu onlar da biliyor. 'Hayır çıkarsa kaos olur, hayır çıkarsa bilmem ne olur' diyorlar. Sen bunu bırak bu anayasa değişikliği neyi getiriyor, onu anlat. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir model yoktur. Bir kişiye devletin kaderi teslim edilemez."

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika