Kılıçdaroğlu: Ergenekon süreci yaşanırken, arkasında siyasal bir destek vardı!

Kılıçdaroğlu: Ergenekon süreci yaşanırken, arkasında siyasal bir destek vardı!

Ergenekon kumpas davasına değinen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Ergenekon'a 12 yıl sorun "pardon" deniyor; 12 yılda bu ailelerin çektiği

Ergenekon kumpas davasına değinen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Ergenekon'a 12 yıl sorun "pardon" deniyor; 12 yılda bu ailelerin çektiği dramın hesabını, hapishanede ölenlerin hesabını kim verecek. Tuncay Özkan 6 yıl hapis tutuldu. Suçu yok diyorlar. Hesabı kim verecek? Bir ülkenin genel kurmay başkanı terörist diye tutuklanıyorsa bunun hesabını kim verecek?" diye sordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor.

Kılıçdaroğlu, "Ben bu davaların savcısıyım demişti. O kişiye sormak istiyorum. Memnun musun, hicap mı duyuyorsun? Ben bunu öğrenmek istiyorum. Yine 'biz kandırılmışız' mı diyeceksin? Binlerce kişiyi, aileyi mahkum ettiler. Yazıktır, günahtır. Adalet burada mı?" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

Elbette ki insanlar düşüncelerini sözleriyle, sazlarıyla, filmleriyle, romanlarıyla anlatırlar. Biz bütün bunların tamamına bizimle aynı görüşü paylaşmasalar bile saygı duymak zorundayız. Bugün 2 Temmuz. Madımak olaylarına gelmek istiyorum. İnsanlar sazlarıyla sözleriyle panelde bir şeyler anlatmak istediler. 2 Temmuz'da Madımak'ta insanlık katliamı yaşandı. Bunu unutmayacağız, unutturmayacağız. Şunun bilinmesi çok önemli. Bir insanı, düşüncesini, siyasi görüşünü beğenmeyebilirsiniz. Ama bir insanı yakamaz, öldüremezsiniz. Ama kini ve öfkeyi de asla yüreğimizde tutmamalıyız. Kini ve öfkeyi bir tarafa bırakacağız. Geçmişteki hataları bir kenara bırakacağız. Eren Aysan bugün Cumhuriyet Gazetesi'nde güzel bir yazı yazmış.

-Ergenekon'a 12 yıl sorun "pardon" deniyor; 12 yılda bu ailelerin çektiği dramın hesabını, hapishanede ölenlerin hesabını kim verecek

-Tuncay Özkan 6 yıl hapis tutuldu. Suçu yok diyorlar. Hesabı kim verecek? Bir ülkenin genel kurmay başkanı terörist diye tutuklanıyorsa bunun hesabını kim verecek?

-Bütün bu Ergenekon süreci yaşanırken, arkasında siyasal bir destek vardı. Dönemin başbakanı zırhlı aracını savcıya vermişti. Bu savcı devletin resmi savcısıydı.

-Ben bu davaların savcısıyım demişti. Şimdi sormak istiyorum o kişiye. O kişiye sormak istiyorum memnun musun hicap mı duyuyorsun? Ben bunu öğrenmek istiyorum. Yine biz kandırılmışız mı diyeceksin? Binlerce kişiyi, aileyi mahkum ettiler. Yazıktır, günahtır. Adalet burada mı?

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika