Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuştu: 82 yıldır onu unutmadık

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

10 KASIM ATATÜRK'Ü ANMA

Kılıçdaroğlu, konuşmasın Mustafa Kemal Atatürk'ün 82. ölüm yıldönümüne ilişkin, "Düşmanının bile saygı duyduğu bir insan. Düşünceleriyle, devlet adamlığı ile dünyada ender bulunan kişilerden birisi. Demokrasiyi getiren, bütün mazlum ülkelere örnek olan bir devlet adamı, bir komutan. 82 yıldır onu unutmadık, bundan sonra da unutmayacağız. Sadece biz değil, dünya onu unutmayacak'' sözlerini sarf etti. 

MÜYESSER YILDIZ VE TUTUKLULARA MESAJ

Geçtiğimiz gün tahliye edilen Müyesser Yıldız'a ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “Haksız yere 115 gün içeride tutuldu. O yazıları internet sitesinde zaten okuyordunuz. Onu hapse atan yargı değil, devletin içerisindeki bazı organizasyonlar. İntikam almak istiyorlar. Benim bildiğim Müyesser Yıldız, istediği kadar gözdağı versinler kalemini satmayan onurlu bir gazetecidir. Selahattin Demirtaş’ın, Osman Kavala’nın, Ayhan Bilgen’in, harp okulu öğrencilerinin, Ahmet Altan’ın da haksız yere içeride tutuldukları için doğru olmadığını ifade ediyoruz.

Hapisten çıktıktan sonra bizi alkışlasınlar diye değil, bizi özgürce eleştirebilsinler onların üzerine baskı kurulmasın, her düşünceye bu ülkeye saygı olmalı, her düşünceye saygı gösterirsek çıkıp dünyaya haykırabiliriz bizim ülkemizde demokrasi var diye. Biz bunu istiyoruz'' ifadelerini kullandı.

''BÖLGEDEKİ ATEŞİN DÜŞMESİNE KATKI VERECEKTİR''

Azerbaycan'daki gelişmelere de değinen Kılıçdaroğlu, ''Yine güzel bir haber Azerbaycan’la ilgili. İşgal altında toprakları vardı. Uzun yıllardır Azerbaycan işgalin bitmesini istiyordu. Ama olmadı tek yol vardı savaşmak. Savaştılar ve başardılar. Aliyev bu savaşta çok sıcak bir mesaj verdi. Biz Ermenistan halkına karşı değiliz. Biz Ermenistan’ı yönetenlere karşıyız dedi. İşgalin sona ermesiyle birlikte bir dostluğun başlayacağını düşünüyorum. Umarım iki komşu daha tutarlı bir diyalog sürecine başlamış olurlar. Ermenistan tarafından kamuoyuna açıklanan bildiri bölgedeki ateşin düşmesine katkı verecektir'' diye konuştu.

DİYARBAKIR’DAKİ İNTİHARLAR: NEDENLERİ EKONOMİK

“Diyarbakır il başkanımız aradı Silvan’da dedi 16-28 yaşında çok sayıda intihar var'' diyen Kılıçdaroğlu, '‘İntiharın nedenleri nedir bir araştıralım’ dedi. İnsan haklarından sorumlu arkadaşımızı gönderdik. İntihar edenlerin tamamının ekonomik sorunları var. Düğünde takılana altını satarak evimize ekmek götürüyoruz diyor bu aileler. Ben AK Parti’ye oy veren kardeşlerime seslenmek isterim. Sizin vicdanınız böyle bir şeye el veriyor mu? 16-28 yaş arası gençlerin umutları tükenmiş. Ülkenin şu geldiği hale bak. Erdoğan bunun farkında mı? Haberi bile yok. Sarayda böyle bir olay yok ki. Bu tablo hepimizin önünde olması gereken bir tablo'' ifadelerini kullandı.

''HİÇ KİMSE AÇ KALMAYACAK''

Konuşmasında İzmir Depremi'ne de yer veren Kılıçdaroğlu, “Yıkılan hane sayısı 143, acil yıkılması gereken hane sayısı 831. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait 224 konut eşyalarıyla birlikte tamamlandı ve beyaz eşyalar da dahil olmak üzere depremzedelere verilecek. Hilton otelinin odaları depremzedelere açıldı. Belediye ile otel arasında yapılmış güzel bir sözleşme var. Hiç kimse aç ve açıkta kalmayacak. Orta hasarlı hanelere de 5’er bin liralık ödeme yapılacak'' sözlerini sarf etti.

''ALBAYRAK'I EN ÇOK ELEŞTİRENLERDEN BİRİ BENİM''

Berat Albayrak'ın konuşmasına değinen CHP Genel Başkanı, “Berat Albayrak’ı en çok eleştirenlerden biri de benim. Gerçekleri milletin bilmesi gerekiyordu. Önemli bir süreci başlattı. Muhalefet çözüm üretmek zorunda değil ama Türkiye’de yaşanan sorunları görünce onlara yol da gösterdik. Milyonların işsiz kaldığı bir süreç. Yüz binler çöp konteynerlerinden beslenmeye başladılar. Şimdi eleştiriyi yaparken devletin en olduğunu da bilmek gerekiyor'' diye konuştu. 

ANA AKIM MEDYAYI ELEŞTİRDİ

Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında, Berat Albayrak'ın istifasını haberleştirmeyen ana akım medyayı eleştirdi. Kılıçdaroğlu, ''Damat gerçekten istifa etti mi etmedi mi? Uzun bir sessizlik. AK Parti grubuna bakıyorsunuz ora da sessiz. Ona koşulsuz destek veren MHP’nin genel başkanında da büyük bir sessizlik. Ne oluyor? Hazine’den sorumlu bir kişi ben istifa ettim diyor. Medyaya bakıyorsunuz. Sosyal medyada yaptığı istifa açıklamasının üzerinden 17 saat geçmesine rağmen 1780’inden sadece 5’i veriyor. Şu medyanın geldiği hale bakar mısınız?” dedi.

ANONİM ŞİRKET ÇIKIŞI

''Erdoğan ‘Benim derdim anonim şirket nasıl yönetiliyorsa Türkiye de öyle yönetilmelidir’ diyor'' diyen Kılıçdaroğlu, ''Anonim şirketin ordusu mu var? Her anonim şirketin Türkiye genelinde özel politikaları mı var? Kayınpeder-damat ülkeyi yönetiyorlar. Aralarında bir kavga çıkmış herkes diken üstünde. Havuz medyası tek kelime edemiyor. Kalemini satan insandan gazeteci olur mu! Bunlardan gazeteci olmaz! Asıl sorumlu bu işin tepesinde olan insandır. Damadı feda ederek buradan kaçınamazsınız. Onu geçen gün ifade ettim. Veziri verip şahı kurtaramazsınız'' sözlerini sarf etti.

''NE OLDU DA AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI''

Albayrak'ın istifa açıklamasına değinen Kılıçdaroğlu, ''Dünya, Merkez Bankası’ndaki açığı biliyor. Sen yeni öğrendiysen o daha büyük bir felaket.  Berat Bey’in yaptığı açıklama da ilginç. At izi it izine karıştı diyor. Yıllardır bakanlık yapıyorsun. Yanında kayınpederin. Öve öve bitiremiyordun. Ne oldu da at izi it izine karıştı? Belki önümüzdeki günlerde Berat Bey çıkıp ayrıntılı açıklama yapar'' dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika