Kılıçdaroğlu madde madde anlattı: CHP iktidarında göçmen politikası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Suriyelileri kısa sürede Suriye'ye gönderecekleri söylemini yineledi. Kılıçdaroğlu yol haritasını da anlattı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX TV'de gazeteci İsmail Küçükkaya'nın konuğu oldu. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan ve Küçükkaya'nın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, partisinin göçmen politikası hakkında da konuştu.

Suriyelileri kısa sürede Suriye'ye gönderecekleri söylemini yineleyen CHP lideri, iktidar olmaları hâlinde atacakları adımları da şöyle sıraladı:

  • Hem Suriye’de hem Türkiye’de büyükelçiliği açacağız.
  • Suriye’deki iç savaşın bitmesi için elimizden gelen bütün çabayı harcayacağız.
  • Şam yönetimiyle, Avrupa Birliğiyle, Rusya’yla, ABD’yle görüşeceğiz.
  • Gideceğiz AB’ye „Bakın iç savaş bitti, siz bunların kendi ülkelerine gelmesini istemiyorsanız bizim bunları Suriye’ye yerleştirmemiz lazım“.  Yol, hastane, kreş… Ne gerekiyorsa yapacağız, parayı da birlikte ödeyeceğiz. Öyle bedavacılık yok.
  • Gaziantep’in sanayicileri müthiş çalışkan, yaratıcı insanlar. Diyeceğiz ki; kardeşim her türlü önlemi aldık, gidin şu fabrikayı orada kurun. Esad’a da diyeceğiz ki; bakın fabrikayı kuruyoruz, bunlar orada çalışacaklar.
  • Esad’la konuşacağız. Diyeceğiz ki; bu insanlar savaştan kaçıp bizim ülkemize geldiler. Biz bunlar için en az 40 milyar dolar para harcadık. Şimdi bu insanlar ülkelerine döndüler. Bakın fabrikaları kurduk, bunlar çalışmaya başladılar. Bunların can ve mal güvenliğini beraber sağlayacağız.

Cumhurbaşkanı adayının özellikleri

Gazeteci Küçükkaya'nın "Cumhurbaşkanı adayı mısınız?" sorusuna yanıt veren CHP lideri, bunun çok erken bir konu olduğunu ve kişiye indirgemenin yanlış olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, önemli olan kişi değil Cumhurbaşkanı adayı olacak kişinin özellikleri olduğunu ifade etti ve şöyle devam etti:

Kişiye indirmek kadar yanlış bir şey yok. Önce kuralları koymalıyız. Temiz bir adam olacak, vatandaşlar arasından ayrım yapmayacak, nefsine hakim olacak, 'güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeyeceğiz' demeyecek, yolsuzluklar konusunda dikkat edecek. Aday olacak kişinin devleti bilmesi gerek. Bilen bir insan kurumları geleneklerini bilir. Bizim adayımızı ittifak belirleyecek. Bu konu erken bir konu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika