Kılıçdaroğlu Şeker Mitingi’nde konuştu: ’Sana şeker fabrikalarını sattırmayacağız!’

Kılıçdaroğlu Şeker Mitingi’nde konuştu: ’Sana şeker fabrikalarını sattırmayacağız!’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Çorum’da düzenlediği "Şeker Vatandır Vatan Satılamaz" mitinginde konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çorum’da yaptığı konuşmasından satır başları:

"Bu miting bir parti mitingi değildir. Cumhuriyet mitingidir, vatan mitingidir, şeker mitingidir. Bu miting şekere fabrikaya alın terine sahip çıkma mitingidir. O nedenle diyoruz ki ’Şeker Vatandır Vatan Satılmaz.’

Şeker Fabrikalarını Cumhuriyet’te kurduk, nasıl kurduk biliyor musunuz? Yumurta satarak. Bugün şeker fabrikalrı bizim çok değerli sanayi haline geldi. İlk kez bu topraklarda kendi paramızı kendi bankalarımızda bastık. Milliyetçilik sözle olmaz, çalışmayla olur. Şeker fabrikalarını yumurta satarak, tavuk satarak, toprak bağışlayarak kurduk. Bugünlere böyle gelindi. Atatürk’ten başlıyor, İnönü, Menderes, Erbakan’a, Özal’a, Demirel’e kadar. Bugüne kadar her Başbakan şeker fabrikası kurdu. Bu ülkede şeker fabrikası kurmayan tek başbakan var. Onu da herkes biliyor.

’ŞEKER FABRİKASI VATANDIR’
Hayatında şeker fabrikası kurmayan şimdi şeker fabrikalarını satacağım diyor. O yoksulluk içinde şeker fabrikaları kurduk. Çok güzel bir tabiatımız var. Şeker pancarı üretimnde Türkiye dünya beşincisi. ’Acaba nasıl olurda biz bu beşincilikte Türkiye’nin ayağını kaydırırız’ diyorlar. Buna izin verecek miyiz? Vatanı seven herkesin şeker fabrikasına sahip çıkması gerekiyor. Vatan şekerdir, vatan satılamaz.

’ŞEKER KİLO ALDIRIYORMUŞ... BAL KULLANIYORLARMIŞ’
Şeker üretiminde dünyada 5’inciyiz. Elin ülkesinde yetişmez. Bizim hemen hemen her bölgemizde yetişiyor. Yemde yüzde 50 dışarıya bağlıyız. Şeker fabrikalarını da kapatırsak tamamen dışa bağımlı olacağız. Şeker fabrikaları stratejiktir satılamaz. Her evde şeker var. Ama birilerinin sarayında şeker yok. Efendim şeker kilo aldırıyormuş, bal kullanıyorlarmış.

’FERİŞTAHIN GELSE KAPATTIRAMAZ ŞEKER FABRİKALARINI’
Pancar sadece şeker değil, şeker panacarı tarlası üç kat daha fazla oksijen veriyor. Bu kadar bereketlidir şeker ve şeker pancarı. Senin feriştahın gelse kapattıramaz şeker fabrikalarını. Vatanı vatan yapan Rize’nin çayıdır, Zonguldak’ın kömürü, Karadeniz’in fındığıdır. Bu vatanda üreteceğiz, bu vatanda hakça bölüşeceğiz. Asıl hedefimiz budur bizim. Vatanı vatan yapan kendi ülkesinde gidip askerliğini yapandır. Ankara’daki beylerin çocuğu askere gitmeyecek. Garibanın çocuğu gidecek. Vatanı vatan yapan, şehiti klarnetle anmak değildir, davul zurna çalmak değildir, acıyı paylaşmaktır acıyı.

’LONDRA AĞIRLIKLI TEFECİYE 150 MİLYAR DOLAR ÖDEDİNİZ’
Şimdi çağrı yapıyorum Ankara’daki beylere, son 15 yılda Londra ağırlıklı tefeciye 150 milyar dolar fazi ödediniz. Yalansa çıkıp söylesinler. Bu fabrikaları niçin satıyorlar. Borcu kapamak için.

Son 15 yılda milletin vergileri ile yapılan fabrikalar satıldı. Kaç lira para aldılar o satıştan biliyor musunuz? 60 milyar dolar aldılar. Sizden vergi aldılar, satıştan 60 milyar dolar aldılar yetmedi. Milletin ahlakına, sağduysuna sesleniyorum. Saray dediniz saray verdiler, hanedan dediniz hanedan dediler. Ne istediyseniz verdiler. Sizin bu milletle derdiniz ne? Neden satıyorsunuz kardeşim. Yolda gelirken vatandaş diyor ki bu fabrikada 20 senedir taşeron çalışıyorum. Neden kadro vermiyorsun bu vatandaşa kardeşim. Yemin yüzde 50’sini ithal ediyoruz. Aklınıza gelir miydi saman ithal edeceğiniz? Saman ithal ediyorsanız bu memlekette bir dert var demektir. Saman ithal eden bir yöneticiden, yöneticilerden bu memlekete hayır gelmez. Bu fabrikalar zarar ettiği için satıyoruz diyorlar. İnanıyor musunuz? Çorumlular sizin inandığınız her şeye ben de inanıyorum

Vallahi, Billahi, tillahi sizi kandırıyorlar. Bu fabrikalar zarar etmiyor. Ankara’daki beyler bekliyorlar. Birinin yanında belki doktoru da bekliyordur. Son 4 yıldır üretim yaptırılmıyor. Kim yaptırmıyor Ankara’daki beyler. Benim milletim artık yalana doydu. Bu bir parti değil vatan ve millet toplantısıdır. Kapatıyorsun 4 fabrikayı, yöneticiler var, işçiler var, geçici işçiler var. Bunların maaşlarını ödüyorsun? Sonra bunlar zarar ediyor diyorsun? Etmiyor, ettiriyorsun. Sana vallahi sattırmayacağız bu fabrikaları. Türk şeker dünyadaki tüm şeker üretenler arasında 14’üncüsü. Tepe kuruluşta Türk şeker var. Senin kaç fabrikan var 14’üncü olan. Dünyada 14’üncü sırada şeker fabrikası zarar ediyor diyorsun.