Kılıçdaroğlu'na linç girişimini eleştirdiği için hakim önüne çıkan CHP'li Biçer beraat etti

Kılıçdaroğlu'na linç girişimini eleştirdiği için hakim önüne çıkan CHP'li Biçer beraat etti

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun uğradığı saldırıya ilişkin olarak Twitter’da “Sivas’ta otel önünde bekleyenlerle Çubuk’ta ev önünde bekleyenler aynı kandan” diye yazan eski Cumhuriyet...

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun uğradığı saldırıya ilişkin olarak Twitter’da “Sivas’ta otel önünde bekleyenlerle Çubuk’ta ev önünde bekleyenler aynı kandan” diye yazan eski Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer hakkında halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek iddiasıyla soruşturma açılmıştı. Soruşturma davaya dönüştü. Bugün görülen davada mahkeme Biçer hakkında beraat kararı verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, asker cenazesi için gittiği Ankara’nın Çubuk ilçesinde linç girişimine uğramıştı.

Kılıçdaroğlu’na linç girişiminde skandal rapor! Köylüler rencide edilmiş…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara Çubuk’ta 21 Nisan 2019 tarihinden katıldığı asker cenazesinde yumruklu saldırıya uğramasına ilişkin tepkisini sosyal medya üzerinden paylaşan CHP Manisa eski Milletvekili Tur Yıldız Biçer, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamasıyla hakim karşısına çıktı.

Çubuk’ta yaşananların ardından Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Sivas’ta otel önünde bekleyenlerle, Çubuk’ta ev önünde bekleyenler aynı kandan” ifadelerini kullanan Biçer Manisa Adliyesi’nde görülen duruşmada, “Sivas Katliamı’nı yapanlar ile Çubuk’taki saldırganlar aynı anlayıştadır. Her iki olayın failleri de ülkenin birliğine, iç huzuruna, kamu barışına saldırmıştır” dedi. Suçlamaları reddeden Biçer hakkında mahkeme beraat kararı verdi.

'SUSAMAM'

Tur Yıldız Biçer, davayı twitter hesabından duyurdu. Maahkeme sonrası yaptığı açıklamada da "Bu davalarla katliamcılar karşısında suskun bırakılmak istenen bir toplumda, yeni katliamlara yol açılacağından endişeliyim" açıklaması yaptı..

"Bir birey ya da insan topluluğunun linç edilmesi karşısında susamam" diyen Tur Yıldız Biçer, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda şunları yazdı:

"Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen iddianamede; 21.04.2019 günü Ankara İli Çubuk İlçesinde, şehit cenazesine katılan CHP Genelbaşkanı ve yanında bulunan milletvekili ve korumalarına yönelik linç girişimine tepkimi içeren ve Twitter’da paylaştığım “Sivasta otel önünde bekleyenlerle, Çubukta ev önünde bekleyenler aynı kandan. Kemal Kılıçdaroğlu Yalnız Değildir” sözü nedeniyle, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiğim iddiasıyla cezalandırılmam istenmektedir.

Öncelikle; Sayın Savcı’nın “Saldırı” olarak nitelediği bu olayın, tüm aşamaları ile bir linç girişimi olduğunun altını çizmek isterim.

O günün televizyon programlarında yer alan görüntüler, ulusal basın ve sosyal medya paylaşımları ve CHP tarafından hazırlanmış olan belgesel incelendiğinde; bu olayı basit bir saldırı olarak nitelemenin olanaksız olduğu açıkça görülecektir.

Ben CHP üyesi, 25. ve 26. dönemlerde Manisa milletvekilliği yapmış birisiyim. Bu sıfatları taşımış olmasam dahi bir yurttaş olarak, bir siyasi parti başkanı ya da herhangi bir birey ya da insan topluluğunun linç edilmesi karşısında susamam.

Ülkenin demokrasi ve hukuk bilinci üzerinde önemli yaralar açan bu davalar amacına ulaşamayacak, toplum kendisine dayatılan baskıcı anlayışı reddedecektir.

Sonuç olarak söylemek isterim ki; Hakkımda yapılan suçlamayı kabul etmiyorum.

Var olan yasal düzenlemelere dahi aykırı olan bu tür davaların, Anayasa ile güvence altına alınmış olan düşünce özgürlüğüne ve toplumsal barışa hizmet etmeyeceği inancındayım.

[caption id="attachment_108703" align="aligncenter" width="1000"] eski Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer hakkında halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek iddiasıyla yargılandı. CHP'liler Biçer'i yalnız bırakmadı.[/caption]

Politika